SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Vo Švédsku sa strieľa takmer výlučne v no-go zónach, mŕtvych pribúda

V roku 2018 zažilo Švédsko rekordný počet prípadov streľby s následkom smrti, v ktorých bolo zabitých 45 ľudí.

Jeden z mnohých prípadov kriminality v Malmö.Jeden z mnohých prípadov kriminality v Malmö. (Zdroj: SITA/A/)

Pred pár dňami sme vás informovali o narastajúcom počte sexuálnych činov vo Švédsku, ako aj o tom, že úrady nie sú schopné tieto činy vyšetriť a dostať pred súd.

Sexuálne trestné činy však nie sú jedinými trestnými činmi, ktoré švédske úrady nedokážu správne riešiť, píše Judith Bergman v tom istom článku zverejnenom v Gatestone Institute.

V roku 2018 zažilo Švédsko rekordný počet prípadov streľby s následkom smrti, v ktorých bolo zabitých 45 ľudí. Väčšina prípadov streľby prebehla v oblasti Štokholme a najviac mŕtvych bolo v Južnom Švédsku, kde sa nachádza Malmö.

SkryťVypnúť reklamu

"To je strašne vysoký počet incidentov," povedal Štokholmský policajný komisár Gunnar Appelgren.

Predchádzajúci rekord bol z roku 2017, keď v dôsledku streľby zahynulo 43 ľudí.

Celkový počet ohlásených prípadov streľby sa však mierne znížil: z 324 v roku 2017 na 306 v roku 2018. Tiež zranených osôb bolo o niečo menej: 135 v roku 2018 v porovnaní so 139 v roku 2017.

Podľa polície mnoho prípadov streľby súvisí so spormi medzi zločincami a s takzvanými "zraniteľnými oblasťami" (utsatta områden známymi ako "no-go zóny" alebo oblasti v ktorých nie je vymáhané právo).

Podľa polície prebehli takmer všetky prestrelky v prvých šiestich mesiacoch roku 2018 v "zraniteľných oblastiach".

SkryťVypnúť reklamu

61 zraniteľných oblastí

Švédska policajná správa "Zraniteľné oblasti 2017" ( "Utsatta områden 2017") odhalila, že vo Švédsku existuje 61 takýchto oblastí.

V týchto oblastiach pôsobia 200 zločineckých sietí, do ktorých je zapojených približne 5 000 zločincov.

V 23 oblastiach je situácia obzvlášť kritická: do závažných trestných činov súvisiacich aj so zbraňami a drogami tam sú zapojené dokonca 10-ročné deti. Väčšinu obyvateľov tam tvoria ľudia s neeurópskymi koreňmi, bohužiaľ hlavne moslimskí imigranti.

Deti švédskych teroristov sa majú vrátiť

A aby toho nebolo málo, tak sa zdá, že ministerka zahraničia Margot Wallströmová plánuje priviesť späť do Švédska deti švédskych teroristov Islamského štátu (ISIS), ktorí žijú v utečeneckých táboroch v Sýrii.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to zložité, a preto trvá tak dlho formulovať našu stratégiu, ale pracujeme na tom každý deň." To, že sa tým deťom darí tak zle, je úplne neprijateľné..." povedala nedávno.

Vo svojom príspevku publikovanom 12. apríla 2019 na Facebooku Wallströmová napísala:

"Vláda teraz intenzívne pracuje na tom, aby sa deťom s väzbami na Švédsko, ktoré sú v Sýrii, dostalo pomoci, ktorú potrebujú. Nikto by nemal mať žiadne pochybnosti o tom, že vláda robí pre tieto deti všetko, čo je v jej silách, a ak to bude možné, tak by tieto deti mali byť privedené do Švédska.

Každý prípad musí byť riešený individuálne. Tieto deti sú v rôznych situáciách, niektoré sú možno siroty, rodičia iných sú vo väzení za činy, ktoré spáchali v službách ISIS.

SkryťVypnúť reklamu

Identifikácia Švédov, ktorí sa narodili v (Sýrii alebo Iraku), je obtiažna. V táboroch spolupracujeme s Medzinárodným Červeným krížom. Je nanajvýš dôležité, aby sa situácia detí riešila s právnou istotou a v ich najlepšom záujme. Medzinárodná organizácia, švédske úrady a obce, ktoré by mohli tieto deti prijať, musia spolupracovať ... "

Strašný osud zotročených jezídských detí Wallströmová za "neprijateľný" bohužiaľ nepovažuje.

Obce donútia, aby ich prijali

Podľa nedávnej správy švédskej verejnoprávnej televízie SVT Nyheter by 41 z 290 švédskych obcí mohlo byť donútené, aby v blízkej budúcnosti súhlasilo s návratom teroristov ISIS.

Teroristi ISIS sú buď stále ešte v Sýrii, alebo sú už na ceste do Švédska. Za účelom prípravy na ich návrat usporiadalo 24. apríla 2019 Švédske centrum proti násilnému extrémizmu pre zástupcov týchto obcí "informačný deň".

SkryťVypnúť reklamu

Účelom tejto akcie bolo "poskytnúť podporu obciam, ktoré prijali alebo prijmú deti a ich rodičia vracajúci sa z oblastí predtým kontrolovaných islamskou republikou."

Do akcie sú zapojené obce, v ktorých teroristi žili predtým, než sa pripojili k ISIS. Očakáva sa, že sa do Švédska vráti 150 mužov a žien - členov ISIS - a 80 ich detí.

Podľa premiéra Stefana Löfvena sú vracajúci sa teroristi ISIS švédski občania a majú "plné právo" sa vrátiť do Švédska. Löfven vyhlásil, že odobrať im občianstvo, by bolo proti švédskej ústave, ale tí, ktorí spáchali zločiny, by mali byť stíhaní.

Švédsky protiteroristický expert Magnus Ranstorp Švédsko pred prijatím teroristov ISIS aj ich žien a deti varoval. Podľa neho všetci predstavujú bezpečnostné riziko:

SkryťVypnúť reklamu

"Ženy nie sú nevinnými obeťami a je tu tiež veľká skupina detí ISIS ... Deti medzi ôsmimi a deviatimi rokmi veku boli poslané do výcvikových táborov, kde sa naučili bojovým technikám muža proti mužovi a manipulácii so zbraňami.

Niektoré deti sa tam naučili zabíjať .. . Ich identita bude navždy spojená s ich životom stráveným v ISIS a so skutočnosťou, že ich otec alebo matka bojovali za ISIS. "

Zdá sa, že Švédsko stále nemá dosť svojich vlastných problémov, uzatvára Judith Bergman.

Judith Bergman je komentátorka, právnička, politická analytička a významná spolupracovníčka Gatestone Institute.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu