SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Kvety Panny Márie

Čistá ako ľalia, zvykne sa hovoriť. Práve tento kvet je jedným z tých, ktoré sa často vyskytujú na obrazoch svätých. A nie je jediný. Existujú aj tzv. záhradky Panny Márie.

Oranžová ľaliaOranžová ľalia (Zdroj: Adriána Francová)

V stredoveku ľudia verili, že určité kvety charakterizujú cnosti a vlastnosti Panny Márie. Potvrdzujú to aj slová sv. Bernarda, ktorý žil v 12-tom storočí, ktorý hovoril:

„Ruža lásky, ľalia čistoty, fialka pokory a zlatý karafiát nebies.“

Hovorí sa aj o tzv. záhradkách Panny Márie – ide o záhradu, či len záhon kvetín, ktoré nejakým spôsobom pripomínajú Pannu Máriu, tiež siaha do stredoveku.

Prvýkrát sa o záhrade zasvätenej Panne Márii našla zmienka v životopise sv. Fiakra, írskeho patróna záhradníkov, ktorý ju v 7. storočí vysadil okolo oratória Panny Márie vo Francúzsku.

Skryť Vypnúť reklamu

Ruže a ľalie sa s Pannou Máriou spájali od nepamäti. Ale aj mnohé iné kvety sa spájajú s Ježišovou matkou.

Fialka symbolizuje cudnosť a pokorné prijatie Gabrielovho zvestovania: „Nech sa mi stane podľa tvojho slova.“

O zvončekoch zase hovoria ako symbole pracovitých rúk Panny Márie a v legendách sa píše napríklad aj o margarétkach a to v súvislosti so situáciou, keď Traja králi prišli do Betlehema a hľadali Mesiáša. No nevedeli, kadiaľ ísť, kráľ Melichar vraj uvidel biele kvety so žltým stredom a podľa toho vedel, kde, do akého domu majú vojsť.

Ľalia znamená čistotu

Ľalia v cirkevnej symbolike vyjadruje nepoškvrnenosť Panny Márie, jej čistotu a svätosť. V ľudových pesničkách sa spája aj s čistotou mladého dievčaťa. Okrem toho, že je to okrasný kvet, je zároveň liečivkou. Lupene ľalie sa používajú v kozmetike ale aj na hojenie rán.

Skryť Vypnúť reklamu

Ruža je kráľovnou

Ruža je kráľovná kvetov, symbolizuje Kráľovnú neba – Pannu Máriu. Biela ruža znamená čistotu, žltá slávu a červená utrpenie.

Aj iné svätice sú zobrazované s kvetmi. Sv. Rita je svätou ruží, pretože láska a bolesť boli v jej živote nerozlučiteľné rovnako ako ruža tvorí celok s tŕňmi. Sv. Alžbeta Uhorská je často maľovaná v zástere plnej ruží. Ruža bola v stredoveku najrozšírenejšou kvetinou ich záhrad. Vyrábali sa z nej dokonca aj ružence.

Mnohí z nás si dávame vytvárať svoje záhradky profesionálom, pretože nemáme čas alebo fantáziu. No, možno po tomto článku, si niektorí poviete, a prečo nie...,a skúsite si vyrobiť takú minizáhradku Panny Márie trebárs doma na balkóne.

Kvety totiž majú svoju silu a každý z nich nielen vonia a vyzerá inak, ale má aj svoju symboliku. A ktovie, možno pohľad na takýto záhon vás buď denne nabíjať dobrotou, láskou, pokojom, aký sála z očí Kráľovnej nebies.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Alec Baldwin.

Incident, ktorý sa stal na Bonanza Creek Ranch v Novom Mexiku, je predmetom vyšetrovania. Slávny herec predstúpil pred šerifa so slzami v očiach.


SITA/AP 3 h
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.

Sú medzi nimi krajiny V4, Dánsko, Bulharsko a Grécko, či pobaltské štáty.


TASR 5 h
Ilustračné foto

Pri PCR testoch bol už nakazený každý štvrtý testovaný. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 50, v nemocnici leží 1 102 pacientov.


SITA 7 h
Ilustračné foto

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.


8 h
Skryť Zatvoriť reklamu