SME
Pondelok, 21. september, 2020 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Kvety Panny Márie

Čistá ako ľalia, zvykne sa hovoriť. Práve tento kvet je jedným z tých, ktoré sa často vyskytujú na obrazoch svätých. A nie je jediný. Existujú aj tzv. záhradky Panny Márie.

Oranžová ľaliaOranžová ľalia (Zdroj: Adriána Francová)

V stredoveku ľudia verili, že určité kvety charakterizujú cnosti a vlastnosti Panny Márie. Potvrdzujú to aj slová sv. Bernarda, ktorý žil v 12-tom storočí, ktorý hovoril:

„Ruža lásky, ľalia čistoty, fialka pokory a zlatý karafiát nebies.“

Hovorí sa aj o tzv. záhradkách Panny Márie – ide o záhradu, či len záhon kvetín, ktoré nejakým spôsobom pripomínajú Pannu Máriu, tiež siaha do stredoveku.

Prvýkrát sa o záhrade zasvätenej Panne Márii našla zmienka v životopise sv. Fiakra, írskeho patróna záhradníkov, ktorý ju v 7. storočí vysadil okolo oratória Panny Márie vo Francúzsku.

Skryť Vypnúť reklamu

Ruže a ľalie sa s Pannou Máriou spájali od nepamäti. Ale aj mnohé iné kvety sa spájajú s Ježišovou matkou.

Fialka symbolizuje cudnosť a pokorné prijatie Gabrielovho zvestovania: „Nech sa mi stane podľa tvojho slova.“

O zvončekoch zase hovoria ako symbole pracovitých rúk Panny Márie a v legendách sa píše napríklad aj o margarétkach a to v súvislosti so situáciou, keď Traja králi prišli do Betlehema a hľadali Mesiáša. No nevedeli, kadiaľ ísť, kráľ Melichar vraj uvidel biele kvety so žltým stredom a podľa toho vedel, kde, do akého domu majú vojsť.

Ľalia znamená čistotu

Ľalia v cirkevnej symbolike vyjadruje nepoškvrnenosť Panny Márie, jej čistotu a svätosť. V ľudových pesničkách sa spája aj s čistotou mladého dievčaťa. Okrem toho, že je to okrasný kvet, je zároveň liečivkou. Lupene ľalie sa používajú v kozmetike ale aj na hojenie rán.

Skryť Vypnúť reklamu

Ruža je kráľovnou

Ruža je kráľovná kvetov, symbolizuje Kráľovnú neba – Pannu Máriu. Biela ruža znamená čistotu, žltá slávu a červená utrpenie.

Aj iné svätice sú zobrazované s kvetmi. Sv. Rita je svätou ruží, pretože láska a bolesť boli v jej živote nerozlučiteľné rovnako ako ruža tvorí celok s tŕňmi. Sv. Alžbeta Uhorská je často maľovaná v zástere plnej ruží. Ruža bola v stredoveku najrozšírenejšou kvetinou ich záhrad. Vyrábali sa z nej dokonca aj ružence.

Mnohí z nás si dávame vytvárať svoje záhradky profesionálom, pretože nemáme čas alebo fantáziu. No, možno po tomto článku, si niektorí poviete, a prečo nie...,a skúsite si vyrobiť takú minizáhradku Panny Márie trebárs doma na balkóne.

Kvety totiž majú svoju silu a každý z nich nielen vonia a vyzerá inak, ale má aj svoju symboliku. A ktovie, možno pohľad na takýto záhon vás buď denne nabíjať dobrotou, láskou, pokojom, aký sála z očí Kráľovnej nebies.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Premiérovi i predsedovi parlamentu by Twitter mohol pomôcť zviditeľniť sa na medzinárodnej scéne

Ako príklad dobrej komunikácie na Twitteri uviedol Grigorij Mesežnikov prezidentku SR Zuzanu Čaputovú.

Ilustračné foto.
Slovensko

Ak by sa voľby konali tento týždeň, rozdiel medzi OĽaNO a Hlasom by bol minimálny

Do parlamentu by sa dostali aj SaS, Smer, ĽSNS , Sme rodina a Progresívne Slovensko.

Voliči vhadzuje obálku s hlasovacími lístkami do volebnej schránky v Púchove.
Európska únia

V Česku prudko rastie počet vážne chorých pacientov

Štvrtý deň po sebe hlási krajina viac ako dvetisíc prípadov za deň. Počas víkendu také čísla predtým ešte nezaznamenali, testuje sa však podstatne viac.

Európska únia

Záchranári z lode Alan Kurdi vytiahli zo Stredozemného mora 133 migrantov

Do Európy sa cez Stredozemné more od januára tohto roka do septembra dostalo viac ako 43 000 migrantov, uviedla OSN.

Migranti na člne.