SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Dúhový Pride opäť prichádza – a paralelne s ním aj pochod za rodinu

Deviaty ročník festivalu Dúhový Pride Bratislava sa uskutoční v sobotu 20. júla.

Dúhový Pride v Bratislave v roku 2018.Dúhový Pride v Bratislave v roku 2018. (Zdroj: Juraj Filin)

Bratislava – Podujatie bude napriek tomu, že Ministerstvo kultúry SR sa mu v tomto roku rozhodlo neudeliť podporu.

V rovnaký deň sa v hlavnom meste už tradične bude konať aj pochod Hrdí na rodinu, ktorý organizuje občianska iniciatíva Aliancia za rodinu.

Protest či nie protest?

Každý rok sa rôzne zoskupenia a aj niektoré politické strany snažia využiť naše podujatie na osobné zviditeľnenie a komunikáciu tém, ktoré s nami nesúvisia. Berieme to ako daň za úspešnosť,“ reagoval pre agentúru SITA výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko.

Skryť Vypnúť reklamu

Aliancia za rodinu na facebookovej stránke uviedla, že protestovať nebudú.

„Pokojne a s prajnosťou v srdci voči všetkým ľuďom chceme v deň gay pridu svedčiť o históriou overenom dobre, ktoré sa nachádza v manželskom vzťahu medzi mužom a ženou,“ napísala Aliancia na stránke.

Dúhový Pride bude na Hviezdoslavovom námestí od 15.00. Pochod Hrdí na rodinu odštartuje o 14.30 na Rudnayovom námestí pri Katedrále sv. Martina.

Prídu aj Vallo a Patakyová

Podporu z rezortu kultúry organizátori Dúhového Prideu plánovali využiť na rozšírenie festivalu, bohatší a dlhší kultúrny program a jeho presťahovanie na iné miesto v Bratislave.

„Tieto zámery odkladáme na ďalší rok. Hneď po zverejnení rozhodnutia ministerky kultúry nepodporiť náš projekt napriek jeho schváleniu odbornou komisiou sa nám ozvali viaceré firmy a ľudia, ktorí nás chceli podporiť,“ vysvetlil M. Macko.

Skryť Vypnúť reklamu

„Z verejných zdrojov nás podporilo aj Ministerstvo spravodlivosti SR, Mesto Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj a Active Citizens Fund – Slovakia,“ povedal.

Účasť potvrdili primátor Bratislavy Matúš Vallo a verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba pošle pozdravné video, keďže sa nemôže osobne zúčastniť.

Zneužívanie témy LGBT?

Organizátori festivalu zverejnia výzvu slovenskej politickej reprezentácii a budú pre ňu hľadať podporu ľudí.

„Namiesto hľadania a presadzovania riešení problémov, ktoré trápia všetkých ľudí na Slovensku, politická reprezentácia zneužíva tému práv LGBT ľudí ako nástroj politického boja a na rozdeľovanie spoločnosti,“ povedal ďalej M. Macko.

„Už celá generácia LGBT ľudí vyrastá s tým, že o ich súkromnom a rodinnom živote sa vedie politická diskusia. Nikomu z väčšiny by sa nepáčilo, keby uznanie jeho rodinného stavu záviselo od vôle politikov, štátu či cirkví,“ upozornil.

Skryť Vypnúť reklamu

„Vytvorenie všeobecného právneho rámca, ktorý umožní uplatniť základné práva aj ľuďom tvoriacim rozmanité typy rodín, by nemalo závisieť od osobného názoru, presvedčenia, liberálneho či konzervatívneho zmýšľania politika, ktorý má oprávnenie navrhovať a prijímať zákony,“ nazdáva sa šéf Iniciatívy Inakosť.

Výzvy politikom

Politikov preto organizátori vyzývajú, aby sa v predvolebných kampaniach zdržali nenávistných prejavov, nevytvárali z LGBT ľudí na základe falošných tvrdení obraz nepriateľa a kultivovali verejnú diskusiu smerom k hľadaniu riešení na zlepšenie života všetkých ľudí na Slovensku.

Takisto ich vyzývajú, aby pre páry rovnakého pohlavia zákonom ustanovili podmienky na štátom uznané uzavretie ich rodinného spolužitia a formu obradu pred orgánom štátu, ktorým ho štát akceptuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Čoraz väčší Pride

Tento rok chcú organizátori Prideu dosiahnuť 6 000 účastníkov, cieľom je totiž vždy prekonať predchádzajúci ročník.

„Pred ďalším ročníkom podujatia, ktoré bude jubilejné desiate, budeme rokovať s mestom a pokúsime sa nájsť iné miesto pre festival, ktoré by umožnilo jeho ďalší rast,“ uviedol M. Macko.

Rodina je úžasná

Ôsmym pochodom Hrdí na rodinu chce Aliancia za rodinu verejne vyjadriť, že „rodina je skutočne úžasná a výnimočná, lebo sa v nej rodia a najlepšie vychovávajú deti, inde sa to lepšie nedá“.

Na otázku agentúry SITA, či si zámerne každoročne volí rovnaký deň pochodu, keď sa koná aj Dúhový Pride, Aliancia za rodinu neodpovedala.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu