SME
Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Dúhový Pride opäť prichádza – a paralelne s ním aj pochod za rodinu

Deviaty ročník festivalu Dúhový Pride Bratislava sa uskutoční v sobotu 20. júla.

Dúhový Pride v Bratislave v roku 2018.Dúhový Pride v Bratislave v roku 2018. (Zdroj: Juraj Filin)

Bratislava – Podujatie bude napriek tomu, že Ministerstvo kultúry SR sa mu v tomto roku rozhodlo neudeliť podporu.

V rovnaký deň sa v hlavnom meste už tradične bude konať aj pochod Hrdí na rodinu, ktorý organizuje občianska iniciatíva Aliancia za rodinu.

Protest či nie protest?

Každý rok sa rôzne zoskupenia a aj niektoré politické strany snažia využiť naše podujatie na osobné zviditeľnenie a komunikáciu tém, ktoré s nami nesúvisia. Berieme to ako daň za úspešnosť,“ reagoval pre agentúru SITA výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko.

Skryť Vypnúť reklamu

Aliancia za rodinu na facebookovej stránke uviedla, že protestovať nebudú.

„Pokojne a s prajnosťou v srdci voči všetkým ľuďom chceme v deň gay pridu svedčiť o históriou overenom dobre, ktoré sa nachádza v manželskom vzťahu medzi mužom a ženou,“ napísala Aliancia na stránke.

Dúhový Pride bude na Hviezdoslavovom námestí od 15.00. Pochod Hrdí na rodinu odštartuje o 14.30 na Rudnayovom námestí pri Katedrále sv. Martina.

Prídu aj Vallo a Patakyová

Podporu z rezortu kultúry organizátori Dúhového Prideu plánovali využiť na rozšírenie festivalu, bohatší a dlhší kultúrny program a jeho presťahovanie na iné miesto v Bratislave.

„Tieto zámery odkladáme na ďalší rok. Hneď po zverejnení rozhodnutia ministerky kultúry nepodporiť náš projekt napriek jeho schváleniu odbornou komisiou sa nám ozvali viaceré firmy a ľudia, ktorí nás chceli podporiť,“ vysvetlil M. Macko.

Skryť Vypnúť reklamu

„Z verejných zdrojov nás podporilo aj Ministerstvo spravodlivosti SR, Mesto Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj a Active Citizens Fund – Slovakia,“ povedal.

Účasť potvrdili primátor Bratislavy Matúš Vallo a verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba pošle pozdravné video, keďže sa nemôže osobne zúčastniť.

Zneužívanie témy LGBT?

Organizátori festivalu zverejnia výzvu slovenskej politickej reprezentácii a budú pre ňu hľadať podporu ľudí.

„Namiesto hľadania a presadzovania riešení problémov, ktoré trápia všetkých ľudí na Slovensku, politická reprezentácia zneužíva tému práv LGBT ľudí ako nástroj politického boja a na rozdeľovanie spoločnosti,“ povedal ďalej M. Macko.

„Už celá generácia LGBT ľudí vyrastá s tým, že o ich súkromnom a rodinnom živote sa vedie politická diskusia. Nikomu z väčšiny by sa nepáčilo, keby uznanie jeho rodinného stavu záviselo od vôle politikov, štátu či cirkví,“ upozornil.

Skryť Vypnúť reklamu

„Vytvorenie všeobecného právneho rámca, ktorý umožní uplatniť základné práva aj ľuďom tvoriacim rozmanité typy rodín, by nemalo závisieť od osobného názoru, presvedčenia, liberálneho či konzervatívneho zmýšľania politika, ktorý má oprávnenie navrhovať a prijímať zákony,“ nazdáva sa šéf Iniciatívy Inakosť.

Výzvy politikom

Politikov preto organizátori vyzývajú, aby sa v predvolebných kampaniach zdržali nenávistných prejavov, nevytvárali z LGBT ľudí na základe falošných tvrdení obraz nepriateľa a kultivovali verejnú diskusiu smerom k hľadaniu riešení na zlepšenie života všetkých ľudí na Slovensku.

Takisto ich vyzývajú, aby pre páry rovnakého pohlavia zákonom ustanovili podmienky na štátom uznané uzavretie ich rodinného spolužitia a formu obradu pred orgánom štátu, ktorým ho štát akceptuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Čoraz väčší Pride

Tento rok chcú organizátori Prideu dosiahnuť 6 000 účastníkov, cieľom je totiž vždy prekonať predchádzajúci ročník.

„Pred ďalším ročníkom podujatia, ktoré bude jubilejné desiate, budeme rokovať s mestom a pokúsime sa nájsť iné miesto pre festival, ktoré by umožnilo jeho ďalší rast,“ uviedol M. Macko.

Rodina je úžasná

Ôsmym pochodom Hrdí na rodinu chce Aliancia za rodinu verejne vyjadriť, že „rodina je skutočne úžasná a výnimočná, lebo sa v nej rodia a najlepšie vychovávajú deti, inde sa to lepšie nedá“.

Na otázku agentúry SITA, či si zámerne každoročne volí rovnaký deň pochodu, keď sa koná aj Dúhový Pride, Aliancia za rodinu neodpovedala.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Rezort práce spúšťa projekty za 110 miliónov eur na podporu zamestnanosti

Druhá fáza začína od 1. októbra a projekty v tejto fáze sú zamerané na rozbeh podnikania, pomoc zariadeniam sociálnych služieb a na pomoc zamestnávateľom.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sa rozpráva s novinármi po rokovaní vlády v Bratislave 16. septembra 2020.
Slovensko

Dohľadané kontakty infikovaných tvoria prevažnú časť prípadov v posledných dňoch

Hygenici predpokladajú, že počet potvrdených prípadov bude v nasledujúcom období rásť, pretože epidemiológovia naďalej dohľadávajú veľké množstvo kontaktov naprieč regiónmi.

Počet testovaných rastie a s ním aj počet odhalených infikovaných.
Slovensko

Pribudlo 797 pozitívnych prípadov pri 9 170 testoch, informoval premiér

Situácia je podľa predsedu vlády mimoriadne vážna a je najvyšší čas zatnúť zuby a pomáhať spoločnej veci.

Ilustračné foto
Slovensko

Núdzový stav je nástroj potrebný na ochranu života a zdravia, hovorí Matovič

Pre bežného človeka sa v praxi nateraz nič nezmení. Je potrebný, aby sa mohli prijímať opatrenia v rôznych mimoriadnych situáciách, vysvetľuje premiér.

Premiér Igor Matovič.