Pred návštevníkmi festivalu prezidentka Zuzana Čaputová odpovedala na otázky o zahraničnej politike, ale aj o tom, čo ju pri nástupe do funkcie prekvapilo či ktorých vystupujúcich na Pohode si rada vypočuje.
Prejavy v zahraničí sa podľa nej veľmi precízne formulujú a zvažuje sa každé slovo. Ako prezidentka na rokovaniach nemôže hodnotiť vnútropolitickú situáciu v tej-ktorej krajine, môže sa však pýtať jednotlivých politikov na hodnotenia toho, čo sa deje.
Orbán, Áder a niekoľko ministrov
To napríklad robila na stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Ocenila, že počas rokovania bolo prítomných niekoľko jeho ministrov.
Keďže s Orbánom rokovala po prijatí a tlačovej konferencii s prezidentom Jánosom Áderom, Orbánovi boli jej posolstvá dobre známe.
„Z jeho strany to bolo priateľské, debata bola pomerne otvorená. Pýtala som sa na fungovanie právneho štátu a nezávislosť justície,“ informovala Čaputová.
Na doplňujúcu otázku, čo jej Orbán odpovedal, Čaputová zareagovala, že jeho odpovede boli iné, ako by dala ona.
O Zemanovi a Číňanoch
Stretnutie s českým prezidentom Milošom Zemanom označila Z. Čaputová za veľmi zaujímavé.
„Je to človek, ktorý má v politike veľa zažitého, má silné, vyhranené názory. Správal sa ku mne priateľsky a s rešpektom, ale je zrejmé, že máme a budeme mať iné názory na niektoré veci,“ zhodnotila.
Témou rozhovoru bolo aj prijatie čínskeho ministra zahraničných vecí. Prezidentka totiž na stretnutí s Wangom Ji otvorila otázku stavu dodržiavania ľudských práv v Číne, čo už kritizovala napríklad ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS).
„Sme malá krajina, ale nejde o veľkosť. Ak ide o ohrozovanie hodnôt ako ľudské práva, tak to nemožno relativizovať a za tým budem vždy stáť,“ povedala Z. Čaputová.
Brusel nás má rád: Sme integrovaní a volíme proeurópsky
V Bruseli sa prezidentka počas rokovaní so šéfom NATO Jensom Stoltenbergom a predsedom Európskej komisie Jean-Claudom Junckerom zasa zhovárala najmä o európskych témach.
„Samozrejme, nie je to len zdvorilostné zoznámenie, neprichádzam tam ako úplne nepoznaná. Zo stretnutí som vyčítala priazeň voči Slovensku,“ povedala na margo bruselských rokovaní.
Dôvodom priazne je podľa nej aj to, že spomedzi krajín V4 sme najviac integrovaní, ale aj to, že v druhom kole prezidentských volieb boli dvaja proeurópski kandidáti a aj pomerne proeurópskym výsledkom eurovolieb.
Pozor na zídenie z cesty
Pri téme zahraničnej politiky sa pristavila aj pri podpise deklarácie troch najvyšších ústavných činiteľov.
„Ja som to považovala za dôležité podpísať, aby sme sa na to napríklad mohli aj odvolávať, ak máme pocit zídenia z cesty,“ povedala prezidentka.
„Pred podpisom sme sa rozprávali aj o cestách na východ. Ja nemám s cestami na východ problém, ak sledujú ekonomické záujmy a, čo je nesmierne dôležité, tie ekonomické záujmy nejdú na úkor našich hodnôt. Ja si za deklaráciou stojím, môžem sa na to odvolávať,“ dodala.
Odpovedala tak na otázku, prečo to vlastne podpísala, keď vidí, že jeden z ústavných činiteľov pravidelne narúša proeurópsku a proatlantickú orientáciu Slovenska.