SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Ukrajina nechce mať na svojich voľbách pozorovateľov z Ruska

Volebná komisia nezaregistrovala oficiálnych pozorovateľov OBSE, ktorí sú ruskými občanmi.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. (Zdroj: TASR/AP)

Kyjev – Ukrajinská Ústredná volebná komisia (ÚVK) odmietla zaregistrovať 17 oficiálnych pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorí mali dozerať na priebeh predčasných parlamentných volieb.

Rozhodnutie zdôvodnila tým, že ide o občanov Ruskej federácie.

Tlačová služba ÚVK vo vyhlásení vysvetlila, že ruskí občania nemôžu byť pozorovateľmi na voľbách na Ukrajine.

Bráni v tom ukrajinský zákon „o špecifikách štátnej politiky na zaistenie ukrajinskej suverenity na dočasne okupovaných územiach v Doneckej a Luhanskej oblasti“.

Skryť Vypnúť reklamu

Na oficiálnej stránke ÚVK sa podľa agentúry Interfax uvádza, že ÚVK zaregistrovala ako volebných pozorovateľov 1 413 osôb delegovaných na voľby na Ukrajine štátmi alebo organizáciami ako sú EÚ či Úrad OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR).

Predčasné parlamentné voľby sa na Ukrajine uskutočnia 21. júla. Vypísal ich nový prezident Volodymyr Zelenskyj krátko po tom, ako sa v máji ujal funkcie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 6 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 8 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 10 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 11 h