SME
Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Postupuje Čína voči Ujgurom v prijateľných medziach?

Vojna otvorených listov: 37 krajín podporilo politiku Pekingu v Sin-ťiangu, keď predtým ju iných 22 krajín podrobilo kritike.

Odborno-vzdelávacie centrum v meste Artux v Sin-Ťiangu. Takéto zariadenia tvoria čínsky prevýchovný gulag pre Ujgurov.Odborno-vzdelávacie centrum v meste Artux v Sin-Ťiangu. Takéto zariadenia tvoria čínsky prevýchovný gulag pre Ujgurov. (Zdroj: SITA/AP)

Ženeva – Veľvyslanci 37 krajín pri OSN napísali otvorený list, v ktorom podporili politiku Pekingu voči Ujgurom v autonómnej provincii Sin-ťiang na severozápade Číny.

Reagovali tak na stredajší (10. júla) otvorený list veľvyslancov 22 krajín, ktorí politiku Číny voči tejto menšine ostro kritizovali.

Rusko, MBS, Afrika a Kim

Pekingu sa zastala rôznorodá skupina štátov, medzi ktorými sa okrem iných nachádzali aj Rusko, Saudská Arábia, Nigéria, Alžírsko a Severná Kórea.

„Chválime obdivuhodné úspechy Číny v oblasti ľudských práv,“ píše sa v liste, ktorý podpísali tiež Mjanmarsko, Filipíny či Zimbabwe.

Skryť Vypnúť reklamu

„Uvedomujeme si, že terorizmus, separatizmus a náboženský extrémizmus, spôsobili v provincii Sin-ťiang enormné škody ľuďom zo všetkých etnických skupín,“ uviedli ďalej autori.

Internačné a prevýchovné tábory

Peking označil medzitým pôvodný, kriticky ladený list za „ohováranie“.

Veľvyslanci 22 členských krajín OSN napísali vysokej komisárke OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletovej, ako aj Rade OSN pre ľudské práva (UNHRC) otvorený list, v ktorom odsúdili útlak Ujgurov zo strany čínskej vlády.

Signatármi tohto listu, v ktorom krajiny vyjadrili znepokojenie nad „overenými správami o neoprávnenom zadržiavaní, sledovaní a reštrikciách namierených prevažne proti Ujgurom a iným menšinám v Sin-ťiangu“, sú okrem iných aj Austrália, V. Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada a Nemecko.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa odhadov OSN sa v internačných táboroch v Číne v súčasnosti nachádza približne milión Ujgurov a príslušníkov ďalších turkotatárskych menšín. Osoby, ktoré tieto tábory zažili, vydávajú svedectvá o mučení, podvýžive a bití väzňov.

Čína podobné obvinenia odmieta a tvrdí, že ide o strediská odborného vzdelávania, kam sú moslimskí Ujguri posielaní na politickú a pracovnú prevýchovu. Ich internáciou chce Peking – ako tvrdí – bojovať proti šíreniu extrémistickej ideológie, terorizmu a separatizmu.

Ujguri sú početné turkotatárske, prevažne moslimské etnikum žijúce v autonómnej oblasti Sin-ťiang na severozápade Číny.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovenská pošta.

Smer chce pre Lamu mimoriadnu schôdzu parlamentu. Hovorí o tom, že vláda sa mala dopustiť štátnej korupcie, ktorej cieľom bolo motivovať jedného z vypovedajúcich kajúcnikov v prebiehajúcich kauzách.


TASR a 1 ďalší 13 h
Vladyka Cyril Vasiľ.

Na mieste sídelného biskupa vymenil Milana Chautura.


SITA 13 h
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarský premiér spresnil, že nový zákon je o tom, akým spôsobom sa dieťa oboznámi s otázkami sexuality, ktorá je mimochodom ťažká a komplikovaná. "Rozhodnutie o tom je výhradne úlohou rodičov," dodal.


TASR 14 h
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Objednávanie pacientov na očkovanie bude prebiehať v ambulancii obvyklým spôsobom, špecifickým pre danú ambulanciu. Zatiaľ sa prihlásilo 64 ambulantných lekárov.


TASR 16 h