SME
Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

Znamená nový systém financovania cirkví prípravu na ich odluku od štátu?

Po sedemdesiatich rokoch sa má nanovo upraviť financovanie cirkví. Zákon pripravuje rezort kultúry vedený nominantkou Smeru Ľubicou Laššákovou.

Ilustračné foto - farský kostol v Topoľčanoch.Ilustračné foto - farský kostol v Topoľčanoch. (Zdroj: OŠ)

Bratislava – Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) už avizovala, že zákon hlasovaním nepodporí. OĽaNO sa ešte nerozhodli, pretože nepoznajú celé znenie zákona.

Podobne ďalší parlamentný subjekt, Sme rodina – nemá k dispozícii celý text zákona, preto stanovisko zaujme neskôr.

Progresívne Slovensko má vo svojom programe vytvorenie nového rámca vzťahu štátu s cirkvami.

SaS je za jasnú odluku

„Cirkvi na území Slovenska treba konečne oslobodiť spod područia východísk zákona z roku 1949, ktorý podpísal ešte Klement Gottwald. Na to však nestačia kozmetické úpravy pod vedením ministerky Ľubice Laššákovej, ale je potrebné uskutočniť zásadnú odluku cirkví od štátu,“ uviedla pre agentúru SITA k financovaniu cirkví poslankyňa NR SR za SaS a tímlíderka strany pre kultúru Renáta Kaščáková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V takom koncepte sa podľa nej úloha štátu zredukuje na spolufinancovanie cirkevných sakrálnych pamiatok a významne narastie samofinancovanie cirkví cez jej vlastné aktivity a zbierky.

OĽaNO vidí prípravu na odluku

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) sa ešte nerozhodli, či zákon podporia. V návrhu však na rozdiel od SaS vidia prípravu na odluku cirkvi od štátu.

„Aktuálne nie je možné povedať, či OĽaNO podporí alebo nepodporí zákon o financovaní cirkví, keďže je len v medzirezortnom pripomienkovom konaní a súčasné vedenie ministerstva kultúry má problémy dostať zákony vôbec cez legislatívnu radu vlády,“ povedala podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Natália Milanová.

„Načasovanie zmeny 70 rokov starého komunistického zákona iba niekoľko mesiacov pred parlamentnými voľbami sa nedá nazvať inak ako predvolebnou kampaňou a zaliečaním sa vrcholným cirkevným predstaviteľom, ktorí získajú nové kompetencie,“ vyhlásila.

SkryťVypnúť reklamu

OĽaNO tvrdí, že znenie zákona jednoznačne znamená prípravu na odluku cirkvi od štátu, keďže štát podľa nich prenáša niektoré kompetencie priamo na cirkvi.

Podľa N. Milanovej sa odluke cirkvi od štátu nebránia, no najprv by sa mali vyriešiť reštitučné nároky cirkví.

Poslankyňa tiež upozorňuje na úskalia avizovaného mechanizmu rozdeľovania finančných prostriedkov. Ľudia pri sčítaní obyvateľov v roku 2011 totiž nemohli tušiť, že prihlásením sa k niektorej z cirkví ovplyvnia jej financovanie o deväť rokov neskôr.

Vyšší príspevok, autonómnejšie hospodárenie

Ministerstvo kultúry totiž informovalo, že navrhovaný zákon posilňuje nezávislosť cirkví pri použití dotácie. Budú ju môcť použiť napríklad na financovanie výdavkov súvisiacich s bohoslužobnou, výchovnou, sociálnou a kultúrnou činnosťou cirkvi vrátane mzdových a režijných nákladov.

SkryťVypnúť reklamu

Štát si ponechá možnosť kontroly hospodárenia s príspevkom.

Príspevok štátu cirkvám by mal byť pre budúci rok približne o štyri milióny vyšší. Kým tento rok predstavoval 47 647 623 eur, v roku 2020 by to malo byť 51 697 671 eur.

Sme rodina chce rakúsky model

Ďalší opozičný parlamentný subjekt, hnutie Sme rodina má na tému financovania cirkví jasný názor. „Sme za finančnú odluku cirkvi od štátu podľa nemeckého alebo rakúskeho modelu, kde veriaci môžu poukázať určité percento daní na svoju cirkev,“ uviedlo hnutie v stanovisku.

„Z toho by cirkvi financovali platy duchovných a prevádzkové náklady. Čo sa týka charitatívnych, sociálnych a vzdelávacích projektov, ako aj ochrany kultúrnych pamiatok, tam by sa o financovanie mohli uchádzať cirkvi aj naďalej rovnako, ako sa o tieto financie uchádzajú iné neštátne inštitúcie.“

SkryťVypnúť reklamu

Stanovisko poskytlo agentúre SITA tlačové oddelenie Sme rodina s tým, že hnutie zatiaľ nemá celý text zákona k dispozícii a stanovisko k nemu zaujme neskôr.

„Korektná odluka podporí cirkev najviac. Nebude musieť robiť kompromisy s politikmi,“ uvádza sa v poskytnutom texte.

Most-Híd si počká, ďalší sa nevyjadrujú

„Návrh zákona sa nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Na straníckej, aj na koaličnej úrovni sa mu budeme venovať po spracovaní pripomienok ministerstvom,“ uviedla hovorkyňa koaličnej strany Most-Híd Klára Debnár.

SITA oslovila aj ďalšie parlamentné strany, ich stanoviská zatiaľ nemá k dispozícii.

PS chce dať cirkvi na úroveň mimovládok

Vytvorenie nového rámca vzťahu štátu s cirkvami má z mimoparlamentných strán v programe aj Progresívne Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa podpredsedníčky strany Zory Jaurovej by mal byť „založený na zrovnoprávnení cirkví a náboženských spoločností s ostatnými subjektmi občianskej spoločnosti, pri súčasnom zachovaní podpory aktivít, ktoré konajú vo verejnom záujme“.

Z. Jaurová v tejto súvislosti hovorí aj o vytvorení špecifického režimu asignačnej dane.

Asignáciu dane náš právny systém už pozná – vzťahuje sa na neziskový sektor. Znamená možnosť fyzickej alebo právnickej osoby poukázať určité percento zaplatenej dane z príjmu vybranému neziskovému subjektu.

Minulé a budúce kritériá financovania

Podľa doterajšej právnej úpravy z roku 1949 bol kľúčovým kritériom prideľovania štátnych peňazí cirkvám počet duchovných.

„Štát nariadením vlády určoval len výšku platov podľa ich zaradenia. Platy duchovných sa valorizovali v rovnakej výške a v rovnakom čase ako platy pracovníkov vykonávajúcich práce vo verejnom záujme,“ uviedla hovorkyňa rezortu kultúry Barbora Palovičová.

SkryťVypnúť reklamu

Priemerná výška platu duchovného v roku 2018 bola podľa nej 605 eur. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková pritom nedávno uviedla, že priemerný plat je iba480 eur.

Podľa hovorkyne rezortu B. Palovičovej súčasný návrh zákona zachováva doterajšiu výšku dotácie pre všetky cirkvi, ktoré doteraz túto možnosť využívali, „v čom spočíva solidárnosť tohto návrhu s malými cirkvami“.

Od 1. januára 2020 ministerstvo navrhuje zvyšovanie doterajšej výšky dotácie podľa valorizácie platov vo verejnej správe a miery inflácie v pomere 80/20.

„Toto zvýšenie dotácie sa jednotlivým cirkvám rozdelí podľa počtu ich veriacich zisteného pri sčítaní obyvateľov, čo predstavuje vyšší stupeň spravodlivosti tohto modelu,“ povedala hovorkyňa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu