Bratislava – Slovenský pas získalo od 1. januára 2015 do 9. júla 2019 naspäť na základe výnimky 782 žiadateľov, ďalšie žiadosti Ministerstvo vnútra (MV) SR vybavuje.
Slovenské občianstvo získali späť ľudia s občianstvom českým (270), britským (146), nemeckým (122), americkým (73), austrálskym (49), kanadským (35), švajčiarskym (28), maďarským (11), talianskym (deväť), luxemburským (osem), švédskym (šesť), holandským a dánskym (po päť), írskym (tri), belgickým, francúzskym, izraelským a rakúskym (po dve), fínskym, poľským, rumunským a ukrajinským (po jednom).
Ľudia, ktorí prišli o slovenský pas pre súčasný zákon o občianstve, môžu žiadať občianstvo naspäť vďaka nariadeniu MV o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov.
O opätovné udelenie štátneho občianstva treba podľa MV písomne požiadať osobne na okresnom úrade v sídle kraja, diplomatickej misii alebo na konzulárnom úrade SR.
Podmienkou je mať najprv registrovaný pobyt na cudzineckej polícii, čiže povolený pobyt cudzinca na území SR.
Nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov umožňuje, aby bývalí štátni občania SR, ktorí stratili slovenské občianstvo po 1. januári 1993, mohli požiadať o jeho udelenie. Prihliada sa na dôvody straty štátneho občianstva a na spôsob, akým žiadateľ cudzí pas nadobudol.
„Najmä na existenciu podmienky povoleného, evidovaného alebo registrovaného pobytu v cudzom štáte v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva,“ uviedol v minulosti pre TASR tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra SR.
O slovenský pas môžu prísť ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Reagovala ním v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom.
Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu. Doposiaľ je to 2 933 ľudí.
Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zmiernenie tejto právnej normy, avšak ani jeden nebol úspešný. Zaoberal sa ňou aj Ústavný súd SR, ktorý nedokázal povedať, či je, alebo nie je protiústavná. MV v minulosti avizovalo zmenu zákona, ale nepredložilo ju.