SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Leyenová sľubuje socialistom rozdelenie migračnej záťaže medzi štáty EÚ

Kandidátka na predsedníčku Komisie potrebuje ich hlasy; podporí aj udržanie Timmermansa, genderové vyváženie v úradoch a kroky proti Maďarsku a Poľsku.

Ursula von der LeyenováUrsula von der Leyenová (Zdroj: SITA/AP)

Brusel – V liste členom politickej skupiny socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente sľubuje Ursula von der Leyenová podporu ich sociálnej, migračnej a environmentálnej agendy.

Nemecká nominantka Európskej ľudovej strany na post predsedníčky Európskej komisie rozoslala v pondelok listy poslancom z uvedenej frakcie, ako aj liberálom z frakcie Obnovme Európu (Renew Europe). Snaží sa tým získať ich podporu pri nadchádzajúcom hlasovaní v pléne.

Von der Leyenová musí v utorok 16. júla v Štrasburgu získať podporu troch najväčších skupín v EP. Teda okrem jej vlastnej EPP aj poslancov z S&D a Renew.

Skryť Vypnúť reklamu

Reformy v migračnej a sociálnej politike

V liste pre členov S&D von der Leyenová hovorí okrem iného o reforme azylovej politiky v zmysle rozdelenia migračnej záťaže medzi štáty EÚ.

Ďalej sľubuje pozornosť pre témy minimálnej garantovanej mzdy pre všetkých európskych pracovníkov a celoeurópskeho systému podpory pre nezamestnaných.

Leyenová tiež podporí zníženie uhlíkových emisií o 55 percent do roku 2030.

Kto (ne)dodržiava právny štát

Ďalším bodom v liste je preskúmanie dodržiavania zásad právneho štátu vo všetkých krajinách Únie, čo je zrejme narážka na Maďarsko a Poľsko, ktorých politika je tŕňom v oku ľavičiarom.

V prípade brexitu je zasa ochotná poskytnúť Spojenému kráľovstvu viac času na rokovania, čo má zabrániť tvrdému brexitu.

Postup v zahraničí podľa väčšiny

V listoch pre obe spomínané frakcie tiež píše, že europarlament by mal dostať právo na legislatívnu iniciatívu, ktorú má v súčasnosti iba Európska komisia.

Skryť Vypnúť reklamu

Rovnako naznačila aj možnosť, že v oblasti zahraničnej politiky by sa krajiny EÚ mali vzdať doterajšieho pravidla jednomyseľnosti a prejsť na rozhodovanie kvalifikovanou väčšinou.

V liste pre liberálnu frakciu vyšla v ústrety jej členom sľubmi o tom, že budúca eurokomisia zohľadní „výzvy a príležitosti digitálneho veku“ .

Timmermansa odškodníme, gender vyvážime

Von der Leyenová si podľa vlastných slov uvedomuje nespokojnosť časti europoslancov s nerešpektovaním systému tzv. špicenkandidátov v procese rozdeľovania vrcholných pozícií v inštitúciách EÚ. Sľúbila preto, že „odmení“ neúspešných uchádzačov na post šéfa eurokomisie z radov socialistov a liberálov.

Podľa jej prísľubov by mal Frans Timmermans aj naďalej zostať prvým podpredsedom Európskej komisie a Magrethe Vestagerová dostane „ekvivalentnú“ funkciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Kandidátka na šéfku EK tiež naznačila, že exekutíva pod jej vedením by mala byť rodovo vyvážená, s rovnakým počtom žien a mužov.

Hlasovanie sa má začať v utorok o 18:00 a bude tajné. Výsledok sa očakáva po 19.30. Na zvolenie potrebuje Leyenová nadpolovičnú väčšinu všetkých europoslancov, teda aktuálne aspoň 374 hlasov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protesty doteraz narušili niekoľkominútové blokácie ciest.

V súvislosti s protestami v Bratislave uviedol, že minimálne pri dvoch polícia nezvládla situáciu, ako mala.


TASR 4 h
László Kövér pri odhalení pamätníka.

Maďarská strana tým porušila štandardné a zaužívané diplomatické postupy. Podujatie pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom nie je podľa nášho rezortu v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy.


SITA 8 h
Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 14 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 15 h