SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Leyenová sľubuje socialistom rozdelenie migračnej záťaže medzi štáty EÚ

Kandidátka na predsedníčku Komisie potrebuje ich hlasy; podporí aj udržanie Timmermansa, genderové vyváženie v úradoch a kroky proti Maďarsku a Poľsku.

Ursula von der LeyenováUrsula von der Leyenová (Zdroj: SITA/AP)

Brusel – V liste členom politickej skupiny socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente sľubuje Ursula von der Leyenová podporu ich sociálnej, migračnej a environmentálnej agendy.

Nemecká nominantka Európskej ľudovej strany na post predsedníčky Európskej komisie rozoslala v pondelok listy poslancom z uvedenej frakcie, ako aj liberálom z frakcie Obnovme Európu (Renew Europe). Snaží sa tým získať ich podporu pri nadchádzajúcom hlasovaní v pléne.

Von der Leyenová musí v utorok 16. júla v Štrasburgu získať podporu troch najväčších skupín v EP. Teda okrem jej vlastnej EPP aj poslancov z S&D a Renew.

Skryť Vypnúť reklamu

Reformy v migračnej a sociálnej politike

V liste pre členov S&D von der Leyenová hovorí okrem iného o reforme azylovej politiky v zmysle rozdelenia migračnej záťaže medzi štáty EÚ.

Ďalej sľubuje pozornosť pre témy minimálnej garantovanej mzdy pre všetkých európskych pracovníkov a celoeurópskeho systému podpory pre nezamestnaných.

Leyenová tiež podporí zníženie uhlíkových emisií o 55 percent do roku 2030.

Kto (ne)dodržiava právny štát

Ďalším bodom v liste je preskúmanie dodržiavania zásad právneho štátu vo všetkých krajinách Únie, čo je zrejme narážka na Maďarsko a Poľsko, ktorých politika je tŕňom v oku ľavičiarom.

V prípade brexitu je zasa ochotná poskytnúť Spojenému kráľovstvu viac času na rokovania, čo má zabrániť tvrdému brexitu.

Postup v zahraničí podľa väčšiny

V listoch pre obe spomínané frakcie tiež píše, že europarlament by mal dostať právo na legislatívnu iniciatívu, ktorú má v súčasnosti iba Európska komisia.

Skryť Vypnúť reklamu

Rovnako naznačila aj možnosť, že v oblasti zahraničnej politiky by sa krajiny EÚ mali vzdať doterajšieho pravidla jednomyseľnosti a prejsť na rozhodovanie kvalifikovanou väčšinou.

V liste pre liberálnu frakciu vyšla v ústrety jej členom sľubmi o tom, že budúca eurokomisia zohľadní „výzvy a príležitosti digitálneho veku“ .

Timmermansa odškodníme, gender vyvážime

Von der Leyenová si podľa vlastných slov uvedomuje nespokojnosť časti europoslancov s nerešpektovaním systému tzv. špicenkandidátov v procese rozdeľovania vrcholných pozícií v inštitúciách EÚ. Sľúbila preto, že „odmení“ neúspešných uchádzačov na post šéfa eurokomisie z radov socialistov a liberálov.

Podľa jej prísľubov by mal Frans Timmermans aj naďalej zostať prvým podpredsedom Európskej komisie a Magrethe Vestagerová dostane „ekvivalentnú“ funkciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Kandidátka na šéfku EK tiež naznačila, že exekutíva pod jej vedením by mala byť rodovo vyvážená, s rovnakým počtom žien a mužov.

Hlasovanie sa má začať v utorok o 18:00 a bude tajné. Výsledok sa očakáva po 19.30. Na zvolenie potrebuje Leyenová nadpolovičnú väčšinu všetkých europoslancov, teda aktuálne aspoň 374 hlasov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu