SME
Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

Leyenová sľubuje socialistom rozdelenie migračnej záťaže medzi štáty EÚ

Kandidátka na predsedníčku Komisie potrebuje ich hlasy; podporí aj udržanie Timmermansa, genderové vyváženie v úradoch a kroky proti Maďarsku a Poľsku.

Ursula von der LeyenováUrsula von der Leyenová (Zdroj: SITA/AP)

Brusel – V liste členom politickej skupiny socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente sľubuje Ursula von der Leyenová podporu ich sociálnej, migračnej a environmentálnej agendy.

Nemecká nominantka Európskej ľudovej strany na post predsedníčky Európskej komisie rozoslala v pondelok listy poslancom z uvedenej frakcie, ako aj liberálom z frakcie Obnovme Európu (Renew Europe). Snaží sa tým získať ich podporu pri nadchádzajúcom hlasovaní v pléne.

Von der Leyenová musí v utorok 16. júla v Štrasburgu získať podporu troch najväčších skupín v EP. Teda okrem jej vlastnej EPP aj poslancov z S&D a Renew.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reformy v migračnej a sociálnej politike

V liste pre členov S&D von der Leyenová hovorí okrem iného o reforme azylovej politiky v zmysle rozdelenia migračnej záťaže medzi štáty EÚ.

Ďalej sľubuje pozornosť pre témy minimálnej garantovanej mzdy pre všetkých európskych pracovníkov a celoeurópskeho systému podpory pre nezamestnaných.

Leyenová tiež podporí zníženie uhlíkových emisií o 55 percent do roku 2030.

Kto (ne)dodržiava právny štát

Ďalším bodom v liste je preskúmanie dodržiavania zásad právneho štátu vo všetkých krajinách Únie, čo je zrejme narážka na Maďarsko a Poľsko, ktorých politika je tŕňom v oku ľavičiarom.

V prípade brexitu je zasa ochotná poskytnúť Spojenému kráľovstvu viac času na rokovania, čo má zabrániť tvrdému brexitu.

Postup v zahraničí podľa väčšiny

V listoch pre obe spomínané frakcie tiež píše, že europarlament by mal dostať právo na legislatívnu iniciatívu, ktorú má v súčasnosti iba Európska komisia.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako naznačila aj možnosť, že v oblasti zahraničnej politiky by sa krajiny EÚ mali vzdať doterajšieho pravidla jednomyseľnosti a prejsť na rozhodovanie kvalifikovanou väčšinou.

V liste pre liberálnu frakciu vyšla v ústrety jej členom sľubmi o tom, že budúca eurokomisia zohľadní „výzvy a príležitosti digitálneho veku“ .

Timmermansa odškodníme, gender vyvážime

Von der Leyenová si podľa vlastných slov uvedomuje nespokojnosť časti europoslancov s nerešpektovaním systému tzv. špicenkandidátov v procese rozdeľovania vrcholných pozícií v inštitúciách EÚ. Sľúbila preto, že „odmení“ neúspešných uchádzačov na post šéfa eurokomisie z radov socialistov a liberálov.

Podľa jej prísľubov by mal Frans Timmermans aj naďalej zostať prvým podpredsedom Európskej komisie a Magrethe Vestagerová dostane „ekvivalentnú“ funkciu.

SkryťVypnúť reklamu

Kandidátka na šéfku EK tiež naznačila, že exekutíva pod jej vedením by mala byť rodovo vyvážená, s rovnakým počtom žien a mužov.

Hlasovanie sa má začať v utorok o 18:00 a bude tajné. Výsledok sa očakáva po 19.30. Na zvolenie potrebuje Leyenová nadpolovičnú väčšinu všetkých europoslancov, teda aktuálne aspoň 374 hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu