SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Fásí Hamád z Hamasu: „Zabíjajte Židov všade.“ Vedenie hnutia: „Nie je to oficiálne stanovisko.“

Palestínske militantné hnutie sa dištancovalo od výrokov člena svojho byra, ktorý na mítingu vyzval svojich krajanov, aby zabíjali židov v Izraeli aj na celom svete.

Fásí Hamád na mítingu v máji 2019.Fásí Hamád na mítingu v máji 2019. (Zdroj: Youtube - digitálne retušované)

Gaza/Tel Aviv – Člen politického byra Hamasu Fásí Hamád (Fathi Hammad) v piatok 12. júla na zhromaždení vyhlásil, že „židia sú všade a my musíme útočiť na každého žida na svete, vraždiť ich a zabíjať“.

Jeho výzva odznela v prejave na protizraelskej demonštrácii pri hraniciach pásma Gazy a bola adresovaná Palestínčanom žijúcim v zahraničí.

Hamád tiež vyzval, aby sa účastník demonštrácie opásal výbušninami, prenikol do Izraela a zabíjal tam židov.

Hnutie sa v pondelok od Hamádových vyjadrení dištancovalo. „Tieto vyjadrenia neodrážajú oficiálne stanoviská hnutia ani jeho schválené a dlhodobé politické postoje,“ uvádza sa vo vyjadrení hnutia Hamas.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdôraznilo, že Palestínčania bojujú proti izraelskej okupácii, a nie proti židom vo svete ani proti judaizmu ako náboženstvu.

Jeden z vedúcich predstaviteľov hnutia Hamas Ahmad Júsuf poslal Hamádovi list, v ktorom jeho piatkové vyjadrenia skritizoval.

Hamádove slová odsúdil aj osobitný vyslanec OSN pre blízkovýchodný mierový proces Nikolaj Mladenov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Účastníci protestu proti povinnému očkovaniu a testovaniu v súvislosti s COVID-19 pred Národnou radou.

Podľa odborníkov sú len dve možnosti, a to dať sa zaočkovať, a tak sa pred nákazou ochrániť, alebo ochorieť s rizikom ťažkého priebehu, dlhodobých až trvalých následkov po ochorení COVID-19 a v najhoršom prípade s rizikom úmrtí.


TASR 12 h
Minister práce Milan Krajniak.

Poslanecký klub hnutia Sme rodina podporí novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Podľa Krajniaka presadili, aby sa ľudia nedelili na dve kategórie.


TASR 12 h
Župan Milan Majerský.

Predseda KDH by sa prihováral za to, aby na stretnutia s pápežom mali prístup aj veriaci, ktorí sa nemôžu zaočkovať zo zdravotných dôvodov.


TASR 16 h
Ilustračné foto.

"Vidíme, že počet ľudí, ktorí žijú na rakúskych hraniciach v strachu a obavách, znova narastá," vysvetlil minister vnútra Nehammer.


TASR 18 h