SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Obrázky svätých na skle maľované – môžete vidieť na Liptove

V Liptovskom Mikuláši vystavujú unikátnu zbierku sakrálnych sklomalieb.

Svätý Juraj - obrázok zo zbierky Liptovského múzea.Svätý Juraj - obrázok zo zbierky Liptovského múzea. (Zdroj: LM)

Ružomberok – Liptovské múzeum v Ružomberku pripravilo výstavu ľudových sklomalieb v priestoroch Múzea Čierny orol v Liptovskom Mikuláši.

Dominujú medzi nimi postavy svätcov ako ochrancov života, majetku i hospodárskych zvierat. Svätice a svätci sú vyobrazení jednotlivo (Sedembolestná Panna Mária, svätý Ján Nepomucký, svätá Barbora, svätý Ondrej, svätý Vendelín) alebo vo dvojiciach (Madona s dieťaťom, Pieta, svätá Anna učí Pannu Máriu).

Väčšina z exponátov je stredoslovenskej proveniencie a pochádza z prvej polovice 19. storočia.

Skryť Vypnúť reklamu

Unikátnu zbierku vyše 50 sakrálnych sklomalieb môžu záujemcovia v Liptovskom Mikuláši vidieť do 3. októbra.

Rastislav Molda z Liptovského múzea priblížil, že zbierku dopĺňajú aj obrazy so zrkadlovým pozadím, ktorých datovanie spadá do rokov 1860 až 1880. „Sú importom z územia mimo dnešného Slovenska, predovšetkým z Bavorska,“ povedal.

Medzi témami vystavených malieb na skle nechýbajú ani výjavy z biblickej histórie ako napríklad Narodenie Pána a Posledná večera.

„Výstavu tematicky dopĺňajú aj motívy Božieho hrobu, Svätej Trojice, Piety a Ukrižovania,“ priblížil R. Molda. Podľa neho mali v minulosti maľby na skle v domácnostiach podporovať ľudovú zbožnosť a súčasne plnili aj estetickú funkciu.

Dnes patria tieto diela medzi výnimočné zbierkové predmety Liptovského múzea. Už v roku 1912, v čase, kedy múzeum vzniklo, boli súčasťou prvých expozícií.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu