Ružomberok – Liptovské múzeum v Ružomberku pripravilo výstavu ľudových sklomalieb v priestoroch Múzea Čierny orol v Liptovskom Mikuláši.
Dominujú medzi nimi postavy svätcov ako ochrancov života, majetku i hospodárskych zvierat. Svätice a svätci sú vyobrazení jednotlivo (Sedembolestná Panna Mária, svätý Ján Nepomucký, svätá Barbora, svätý Ondrej, svätý Vendelín) alebo vo dvojiciach (Madona s dieťaťom, Pieta, svätá Anna učí Pannu Máriu).
Väčšina z exponátov je stredoslovenskej proveniencie a pochádza z prvej polovice 19. storočia.
Unikátnu zbierku vyše 50 sakrálnych sklomalieb môžu záujemcovia v Liptovskom Mikuláši vidieť do 3. októbra.
Rastislav Molda z Liptovského múzea priblížil, že zbierku dopĺňajú aj obrazy so zrkadlovým pozadím, ktorých datovanie spadá do rokov 1860 až 1880. „Sú importom z územia mimo dnešného Slovenska, predovšetkým z Bavorska,“ povedal.
Medzi témami vystavených malieb na skle nechýbajú ani výjavy z biblickej histórie ako napríklad Narodenie Pána a Posledná večera.
„Výstavu tematicky dopĺňajú aj motívy Božieho hrobu, Svätej Trojice, Piety a Ukrižovania,“ priblížil R. Molda. Podľa neho mali v minulosti maľby na skle v domácnostiach podporovať ľudovú zbožnosť a súčasne plnili aj estetickú funkciu.
Dnes patria tieto diela medzi výnimočné zbierkové predmety Liptovského múzea. Už v roku 1912, v čase, kedy múzeum vzniklo, boli súčasťou prvých expozícií.