SME
Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Obrázky svätých na skle maľované – môžete vidieť na Liptove

V Liptovskom Mikuláši vystavujú unikátnu zbierku sakrálnych sklomalieb.

Svätý Juraj - obrázok zo zbierky Liptovského múzea.Svätý Juraj - obrázok zo zbierky Liptovského múzea. (Zdroj: LM)

Ružomberok – Liptovské múzeum v Ružomberku pripravilo výstavu ľudových sklomalieb v priestoroch Múzea Čierny orol v Liptovskom Mikuláši.

Dominujú medzi nimi postavy svätcov ako ochrancov života, majetku i hospodárskych zvierat. Svätice a svätci sú vyobrazení jednotlivo (Sedembolestná Panna Mária, svätý Ján Nepomucký, svätá Barbora, svätý Ondrej, svätý Vendelín) alebo vo dvojiciach (Madona s dieťaťom, Pieta, svätá Anna učí Pannu Máriu).

Väčšina z exponátov je stredoslovenskej proveniencie a pochádza z prvej polovice 19. storočia.

Skryť Vypnúť reklamu

Unikátnu zbierku vyše 50 sakrálnych sklomalieb môžu záujemcovia v Liptovskom Mikuláši vidieť do 3. októbra.

Rastislav Molda z Liptovského múzea priblížil, že zbierku dopĺňajú aj obrazy so zrkadlovým pozadím, ktorých datovanie spadá do rokov 1860 až 1880. „Sú importom z územia mimo dnešného Slovenska, predovšetkým z Bavorska,“ povedal.

Medzi témami vystavených malieb na skle nechýbajú ani výjavy z biblickej histórie ako napríklad Narodenie Pána a Posledná večera.

„Výstavu tematicky dopĺňajú aj motívy Božieho hrobu, Svätej Trojice, Piety a Ukrižovania,“ priblížil R. Molda. Podľa neho mali v minulosti maľby na skle v domácnostiach podporovať ľudovú zbožnosť a súčasne plnili aj estetickú funkciu.

Dnes patria tieto diela medzi výnimočné zbierkové predmety Liptovského múzea. Už v roku 1912, v čase, kedy múzeum vzniklo, boli súčasťou prvých expozícií.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Včasné podanie účinnej látky budezonid, ktorá sa bežne využíva pri liečbe astmy, znižuje u pacientov s covidom-19 pravdepodobnosť hospitalizácie, prechodu do ťažkej fázy ochorenia a skracuje následnú rekonvalescenciu.

10 h
Minister školstva Branislav Gröhling.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling vysvetlil, v čom je u deviatakov rozdiel oproti maturantom.

15 h
Nehoda auta bez vodiča si vyžiadala dva životy.

Americké cestné úrady prešetrujú niekoľko desiatok nehôd vozov Tesla. Šéf Tesly Elon Musk pritom informuje, že v automobiloch so zapnutým autopilotom je desaťkrát nižšia pravdepodobnosť nehody než u priemerného vozidla.

13 h
Český prezident Miloš Zeman.

Prezidenta kritizujú aktivisti za mlčanie v diplomatickej roztržke s Ruskom. Zemanov hovorca uviedol, že nápis je "hanbou", a že česká opozícia "šíri nenávisť".

16 h