Kyjev – Na Ukrajine začal v utorok 16. júla platiť zákon o štátnom jazyku. Je to dva mesiace po tom, ako ho niekoľko dní pred ukončením funkčného obdobia podpísal bývalý prezident Petro Porošenko.
Jazykové kvóty a tresty za znevažovanie
Zákon ustanovuje ukrajinčinu za „jediný úradný štátny jazyk na Ukrajine“. Ďalej hovorí, že pokusy o zavedenie iných jazykov za štátny komunikačný prostriedok budú považované za pokus „násilne zmeniť ústavný poriadok“.
Zákon definuje „verejné znevažovanie ukrajinského jazyka“ ako delikt trestateľný na základe trestného zákonníka krajiny.
Zároveň stanovuje povinné jazykové kvóty pre štátne i súkromné televízne stanice, pričom najmenej polovica textu v printových médiách musí byť v ukrajinčine.
Verejní funkcionári musia ovládať jazyk
Verejné posty, ktoré si vyžadujú plynulé ovládanie ukrajinčiny, zahŕňajú prezidentský úrad, funkciu predsedu parlamentu, ako aj právnické zamestnanie, ministerské pozície, funkciu hlavy štátnej bezpečnostnej služby, generálneho prokurátora, šéfa národnej banky a mandáty členov mestských rád.
Ukrajinský jazyk sa stáva povinným aj vo všetkých úradných dokumentoch, súdnych záznamoch a pracovných zmluvách.
Nový zákon sa však nebude vzťahovať na súkromnú konverzáciu alebo náboženské obrady.
Tretina obyvateľov má iný materinský jazyk
Ukrajinčina je materinským jazykom pre zhruba 67 percent z takmer 45-miliónovej populácie krajiny, zatiaľ čo ruština je materským jazykom pre temer 30 percent obyvateľstva krajiny. Ruský jazyk sa používa predovšetkým v mestských oblastiach.
Iné jazyky sú materskými pre takmer tri percentná obyvateľov Ukrajiny.
Ruskom podporovaní separatisti na východe Ukrajiny tvrdia, že Kyjev používanie ruského jazyka zámerne redukuje.
Prezident Zelenskyj: Zvýši to byrokraciu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý bol inaugurovaný 20. mája, nový jazykový zákon skritizoval ako „zbierku zákazov a trestov“.
Podľa neho „skomplikuje úradné postupy a zvýši počet úradníkov namiesto zníženia ich počtu“.