SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Kapitánka Racketeová: Vzor humanity alebo ikona hlúposti?

Ona sama sa za vzor nepovažuje. Azyl nepozná hranicu ani počty, tvrdí. Rakúsky exminister vnútra ju nazval užitočným idiotom.

Momentálne najpopulárnejším námorným kapitánom je bezpochyby kapitánka lode Sea Watch 3 Carola Racketeová. Pre niektorých je záchrankyňou života, pre iných je šialená a len pomáha pašerákom ľudí. Po prepustení z talianskej väzby sa kvôli hrozbám ukrýva na neznámom mieste.

Reaktori Bildu ju navštívili v Alpách. Ešte pred stretnutím ich poprosila, aby za ňou prišli čo najšetrnejšie k životnému prostrediu. Tí ju poslúchli, na utajené stretnutie šli takmer 12 hodín vlakom.

Jeden z titulkov Bildu hlásal, že je buď trestanec alebo vzor. Čím sa cíti byť ona?

Skryť Vypnúť reklamu

"Správali sme sa správne, o tom som presvedčená. Je tu námorné právo na záchranu ľudí v núdzi. Je to ako autonehoda, pri ktorej samozrejme musíte pomôcť. A zákon tiež hovorí: Museli sme vziať ľudí do najbližšieho bezpečného prístavu - a to je Lampedusa! V Líbyi alebo Tunisku nie sú žiadne bezpečné prístavy," hovorí Racketeová Bildu, ale vyvracia, že by sa teda videla ako vzor.

"Existujú tisíce pomocníkov, ktorí sú dobrým príkladom pre ostatných. Na mňa sa len sústreďuje mediálna pozornosť, ktorú som nikdy nechcela," vysvetľuje.

Radosť jej robí, že v spoločnosti je čoraz väčší počet ľudí, ktorí s tým chcú niečo urobiť.

Do Líbye alebo Tuniska ich odniesť nemohla, tvrdí

Odmieta tiež tvrdenie, že chcela vyprovokovať talianskeho ministra vnútra Salviniho, veľkého odporcu migrácie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nie, to jednoducho vyplýva z práva mora! Je absurdné, aby politici hovorili, že by sme mali odniesť utečencov do Líbye alebo Tuniska. To by nás viedlo k trestnému stíhaniu, nie sú tam žiadne azylové konania! Keď sme mali prvé problémy s Talianskom, požiadali sme Maltu, Francúzsko a Španielsko - všade nás odmietli. Nakoniec som musela reagovať, pretože situácia na palube bola dramatická a ľudia mohli zomrieť."

Odmieta aj tvrdenie, že riskovala život talianskych policajtov, keď narazila do ich lode.

"Nikto nebol v smrteľnom nebezpečenstve, to bola malá technická kolízia. Posudzovať by to však nemali politici, ale iba experti."

Azyl nepozná hranicu ani počty!

Na názor, že Európa nemôže prijať viac utečencov, Rackete tvrdí:

Skryť Vypnúť reklamu

"Azyl nepozná hranicu! Momentálne hovoríme o veľmi malom počte migrantov, ale situácia je čoraz ťažšia. Kolaps klimatického systému spôsobuje klimatických utečencov, ktorých prirodzene musíme absorbovať. V niektorých afrických krajinách dochádza k ničeniu potravinovej základne, čo spôsobili priemyselne vyspelé krajiny Európy.

Diskusia by mala vždy rozlišovať medzi utečencami a ekonomickými migrantmi, ale teraz sa dostávame do bodu, keď dochádza k nútenej migrácii, migrácii vynútenej vonkajšími okolnosťami, ako je klíma. A potom nemáme na výber a nemôžeme len povedať, že nechceme ľudí. Je to aj zodpovednosť Európy. “

A prečo by malo byť Nemecko zodpovedné za Afriku?

„Nemecko a ďalšie európske štáty majú historickú zodpovednosť za okolnosti v Afrike aj z koloniálnej éry. Európa využíva Afriku - a tu je špirála, ktorá vedie k úteku. Preto existuje historická zodpovednosť prijať utečencov, ktorí už nemôžu žiť vo svojich krajinách kvôli rovnováhe moci alebo klimatickej situácii."

Skryť Vypnúť reklamu

Racketeová tvrdí, že Európa musí urýchlene prijať ďalších asi pol milióna migrantov, ktorí sú momentálne v Líbyi.

"Musíme im okamžite pomôcť pri bezpečnom prechode do Európy."

Kechlibar: Morálny kamikadze

Nadšené odhodlanie kapitánky, starším pripomínajúce nadšenie budovateľov socializmu, okomentoval aj publicista Marian Kechlibar.

"Dumal som nejaký čas nad tým, ako tento názor, navyše podporený aktívnou snahou o implementáciu vlastnými silami, pomenovať. Nejde ho totiž odbiť slovom "šialenstvo". Pravý šialenec by hovoril, že mu k pobrežiu Líbye nariadili vyplávať vesmírni telepati zo Saturnových prstencov.

To nie je ten prípad. Though this be madness, yet there is method in't, hovorí sa v Hamletovi. (V tomto šialenstve je metóda). Asi pred hodinou ma osvietila inšpirácia. Celkom dobrým pomenovaním pre takúto ideu a jej realizáciu je morálne kamikadze," píše na svojej stránke kechlibar.net.

Skryť Vypnúť reklamu

"Kamikadze preto, že keby sa zámer mal podariť v úplnom plánovanom rozsahu, skončí masakrom všetkých zúčastnených. Ak by sa do Európy dostalo čo i len desať percent "klimatických utečencov" zo Sahelu, Blízkeho východu, Indického polostrova či rovníkovej Afriky, išlo by o sťahovaní národov väčšie ako to, ktoré kedysi ukončilo existenciu západorímskej ríše; o sto percentách ani nehovoriac. Výraz "kamikadze" zároveň vystihuje ofenzívny charakter počínania kapitánky.

No a morálne preto, že hlavným hýbateľom veci nie je Jehova, Alah, Hačiman ani bezbrehá úcta k cisárovi (Tenn), ale morálny absolutizmus, druh náboženstva bez konkrétnej deity," vysvetľuje Marian Kechlibar.

Rakúsky exminister vnútra: Užitočný idiot

Aj rakúsky exminister vnútra Herbert Kickl má na záchranu utečencov v Stredozemnom mori svoj pohľad.

Skryť Vypnúť reklamu

"Termín záchranný čln je len zneužitie termínu. Čo sa deje, je brutálny obchod. Kapitánka Rackette je na temnej strane moci. Pôsobí hlboko nezodpovedne a nemeckí politici sú sentimentálni," povedal v rozhovore pre oe24.TV.

Odmieta aj opačný extrém, že by sme mali nechať utopiť týchto ľudí v mori.

"Môžete týchto ľudí zachrániť, ale prevezte ich späť tam, odkiaľ pochádzajú. Remorkéry sledujú užitočných idiotov ako je Rackette. Ona je ikona hlúposti," povedal a dodal, že zvýšené počty migrantov fungujú len prostredníctvom organizovaného pašovania.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

  Skryť Vypnúť reklamu
  Skryť Vypnúť reklamu

  Neprehliadnite tiež

  Ilustračné foto.

  Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


  SITA 9. nov
  Bývalý americký prezident Donald Trump.

  Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


  echo24.cz 9. nov
  Eduard Heger

  "Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


  TASR 9. nov
  Ilustračné foto.

  Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


  idnes.cz 8. nov
  Skryť Zatvoriť reklamu