SME
Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

Vzdali sa predmanželského sexu z lásky k Bohu

Boh stvoril intimitu medzi mužom a ženou absolútne dokonalo. Ak sa to deje mimo manželstva, vnútro sa ničí. Cítila som, akoby kúsok po kúsku zo mňa odpadával, hovorí Barborka.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Archív BB)

Ona a on. Ona je mladšia, on o čosi starší. Nedávno sa zosobášili a potvrdili jeden pred druhým, ale aj verejne, že manželstvo je záväzok, pred ktorým sa zo strachu nesklonia, naopak, hrdo sa mu zahľadia do očí a uzatvoria s ním celoživotnú zmluvu.

Obaja milujú Boha a pozvali ho, aby obohatil ich spolužitie. Vďaka čistej úprimnosti a odvahe, sa pre čitateľov Konzervatívneho webu rozprestiera ich príbeh ako na dlani.

Vyrozprávala mi ho ona, nesmierne krehká a pokorná mladá žena, ktorú pre jej povahové črty nemožno volať inak ako použitím zdrobnenej formy mena, teda Barborka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bola veriaca, ale...

Barborka mala vedomosť o Bohu, odkedy sa prvý raz nadýchla. Jej rodina totiž patrila k aktívnym členom cirkvi, nedeľné bohoslužby sa vynechávali iba vo výnimočných situáciách.

Nepochybovala, že tam kdesi ďaleko, tam, kde človek nedovidí očami a rukami nedosiahne, býva Boh, ale netiahla ju k nemu nijaká hlboká láska, neudržiavala s ním nijaký vzťah. Ale ON si ju našiel v celkom mladom veku.

„V deviatich rokoch som na bohoslužbách úplne nečakane prežila Boží dotyk. Spievali sa chválospevy, z ničoho nič mi začali tiecť slzy a prepadli ma výčitky svedomia. Prišlo mi veľmi ľúto, že som kedysi ukradla v obchode žuvačky."

Áno, krádež sladkosti a jej následné oľutovanie, sa zdá byť ako nepodstatný, takmer neviditeľný hriech, pre ktorý by sa niekto (a už vôbec nie malé dievčatko) mal v slzách trápiť.

SkryťVypnúť reklamu

Aj z toho je však nanajvýš jasné, že v nevinnosti dieťaťa si Barborka uvedomila, aký mocný a svätý je Boh, kým človek sa rodí v hriechu a len vďaka milosti najvyššieho má neopakovateľnú možnosť na zemi okúsiť záblesky neba.

„Zažila som pocit, že som milovaná a vtedy som sa na základe výzvy rozhodla, že chcem prijať Ježiša za svojho pána a spasiteľa."

Jej správanie sa pod vplyvom okolností premenilo, a hoci ju nikto k ničomu nenútil, vnímala, že nový vzťah k Bohu, by sa mal prejaviť tak navonok, ako aj v myšlienkach a pocitoch.

„Na druhý deň som bola na zmrzline s tetou a jedným dievčaťom z cirkvi. Teta sa ma spýtala, kedy pôjdem na tanečnú, chodievala som na hodiny hip-hopu. Ale viac som tam netúžila ísť, Boh pre mňa pripravil niečo iné."

SkryťVypnúť reklamu

Niekto hľadá a hľadá poslanie, kým ju si našlo samo.

„To dievča z cirkvi sa ma spýtalo, kedy prídem na nácvik s tímom, ktorý spieval a hral kresťanské piesne na bohoslužbách. Tak som šla a odvtedy spievam pre Boha."

Nikdy o povolaní nepochybovala, považuje to za jednoznačné usmernenie Bohom.

„Tak ako sa apoštola Pavla dotkol Boh a hneď ho zavolal, aby šiel svedčiť pohanom, mňa sa dotkol a zavolal ma, aby som spievala."

Zradná puberta

Nie nadarmo sa všeobecne traduje, že dospievanie je obdobie najväčšej rebélie. Prirodzene, jedinečnosť človeka sa ukazuje ako pravdivá aj tu, pretože prejavy sú všelijaké a čo si podmaní jedného, nemusí aj druhého.

Vek vzbury však neminul ani Barborku, i keď srdcom bola oddaná Bohu.

„Bohužiaľ, nebola to záruka toho, že som vždy žila tak, ako by som mala."

SkryťVypnúť reklamu

Boh človeka nemanipuluje, je tichý a jemný a dáva vždy dve možnosti. Buď áno, alebo nie. Buď si vyvolí dočasné potešenie, alebo dá prednosť na pohľad ťažšiemu zapretiu samého seba a nasledovaniu Božích princípov.

„Vyskúšala som si aj diskotéku, aj som sa opila. Vždy som bola súčasťou nejakej partie, dostala som sa medzi dievčatá, ktorým som sa podvolila. Chodila som s nimi von a žila tak ako to odo mňa očakávali."

Prvá láska

Zaľúbila sa a ako to už býva zvykom, city prežívala nadmieru intenzívne. Prvé lásky sú vždy zradné, občas mladého človeka povedú do dravých vôd a prúd strháva nižšie a nižšie pod hladinu.

„S prvým priateľom som začala intímne žiť. Nestratila som presvedčenie svojho vzťahu s Bohom, ale akosi som s tým nevedela prestať. Boh ma usvedčoval, vedela som, že je to z hľadiska prikázaní nesprávne."

SkryťVypnúť reklamu

Prvá láska splodila aj prvé sklamanie. Chlapec sa presťahoval, a tak Barborka musela pokračovať v žití, vysporiadať sa s minulosťou a nájsť spôsob, ako vstúpiť do budúcnosti s nádejou, že niekde na ňu možno čaká niekto iný.

Ten pravý?

Prešiel celý rok od prvého a teda aj pamätného rozchodu, keď stretla Gabriela.

„Začala som s ním randiť a aj s ním som intímne žila. Bola som však sama na seba nahnevaná, že pred ostatnými prehlasujem, že som kresťanka a nesprávam sa tak. Áno, každý zhreší, ale toto som robila vedome a bolo to o to horšie, že síce o tom ľudia nevedeli, ale pred Bohom nie je skryté nič. Nestačí mať len nálepku kresťana. Náš kazateľ hovorieval, že ak ideš do garáže, to z teba neurobí auto. Ak chodíš do cirkvi, nie je z teba automaticky kresťan."

SkryťVypnúť reklamu

Spočiatku sa rozhovory s Gabrielom diali bez priznania. Gabriel vedel, že Barborka kamsi v nedeľu chodí, ale miesto a aj činnosť, ktorej sa tam venuje, mu ostávala neznáma.

Pre ňu to bol čas, v ktorom ju láska ťahala raz na jednu, raz na druhú stranu. Milovala Boha a nikdy ho nechcela stratiť, avšak ani Gabriel jej nebol ľahostajný, ani o strate jeho priazne nevládala uvažovať.

„Raz sme boli na výlete v Prahe. Nadhodila som mu, že by som s ním prestala sexuálne žiť až do svadby, z čoho bol Gabriel v šoku. Nevedel si to predstaviť, povedal, že nevie, či teda spolu ostaneme. Prvý raz som mu rozprávala o cirkvi a kvôli mne ju začal aj navštevovať. Na našom vzťahu sa tým ale nič nemenilo."

A tak Gabriel skúsil kontakt s cirkvou, ale bez toho,aby to pre neho malo väčší význam.

SkryťVypnúť reklamu

Po bohoslužbách si mladý pár sadol do kuchyne a spolu s Barborkinou mamou, viedol siahodlhé debaty o Bohu. Gabriela zaujímala odpoveď na otázky, nad ktorými sa zamýšľa každý, kto sa viac či menej hlási k ateizmu. Veď ak Boh je, prečo dopustí vojny? Ak skutočne má takú moc, prečo nechá trpieť nevinné deti?

Ak je, tak prečo... ?

Pochybnosti, neistota a strach z z následkov z konečného rozhodnutia, sa vliekli šesť mesiacov.

„Potom sme boli na jednom zhromaždení, kde bola výzva. Mal prísť dopredu každý, kto chcel prijať požehnanie. Gabriel sa ma pýtal, či ideme, ale ja som odpovedala záporne. Pripadalo mi, že nemôžem prísť pred Božiu tvár, keď porušujem jeho pravidlá. Cítila som sa ako pokrytec."

Boh jej ukázal, že v ňom má silu na čokoľvek, je však na nej, či sa pohne k nemu o krok bližšie. A ona sa pohla. Skoncovala s predmanželským sexom.

SkryťVypnúť reklamu

„Všetko, za čo som sa od tej chvíle modlila, mi Boh dal. Dokonca aj Gabriel ho prijal do života a náš vzťah sa úplne prečistil a zmenil. Predtým sme sa dosť hádali, ale akonáhle sme sa spolu aj modlievali, všetko zlé bolo preč."

Povzbudením sa stala aj reč Kirka Franklina, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou kresťanskej hudobnej scény. Vo videu sa Kirk fanúšikom zdôveril, že pred svadbou aj on učinil nesprávnu voľbu, ale neskôr pochopil a napravil to.

„Povedal, že nezáleží na tom, ako niekto žil v minulosti. Vždy to môže napraviť. Zlý začiatok nemusí znamenať aj zlý koniec."

Je samozrejmé, že nie každý sa stotožní s dejom príbehu. Navyše, vyvstáva otázka, prečo taký radikálny posun, keď sa Barborka a Gabriel beztak zasnúbili. Predsa bolo isté, že sa zosobášia a teda si nebolo potrebné lámať hlavu nad zbytočnými starosťami.

SkryťVypnúť reklamu

„My sme to tak nebrali. Boli sme zasnúbení, to áno. Ale ak by sme sa v tom čase museli postaviť pred Božiu tvár, ako by sme mu to vysvetlili? Z ľudského pohľadu to môže vyzerať ako logické ospravedlnenie. Ale čo na to povie Boh, to je niečo iné.

Zverejniť to nie je ľahké. V cirkvi je táto téma tabu. Ale dala som Bohu sľub, že o tom budem rozprávať mnohým, pretože nejeden pár sa nachádza v podobnej situácii a ja chcem, aby vedeli, že Božia láska je schopná zmyť každý hriech a s jeho pomocou nie je nič nemožné."

Ktokoľvek už číta tieto riadky, nech to neposudzuje ako pokus o odsúdenie či nebodaj kázeň o nemorálnosti ľudstva. Príbeh teraz už manželov, je predovšetkým prinesením svetla do tmy.

Nie je nijaké tajomstvo, že muži a ženy sú zranení, neúspešné pokusy o vzťah sa končia nenávisťou a neodpustením, čo vedie k absencii viery v manželstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Ona a on však aj v mladosti radi vstúpili do zväzku manželského, ich láska bola čistá a požehnaná Bohom.

Každý má šancu byť ľúbený.

„Boh stvoril intimitu medzi mužom a ženou absolútne dokonalo. Ak sa to deje mimo manželstva, vnútro sa ničí. Cítila som, akoby kúsok po kúsku zo mňa odpadával. Ešte aj teraz prechádzam procesom liečenia. Občas, keď vidím tie rozídené páry, aj mňa prepadne strach. Ale záruka nášho manželstva je v Bohu, ktorého obidvaja milujeme a nasledujeme. Na tom sme vystavali náš vzťah. Gabriel je človek, s ktorým chcem prežiť svoj život. Boh ho zmenil, z ateistu sa stal horlivý kresťan. A ja som šťastná, máme sa dobre a verím, že sa aj budeme mať dobre."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu