SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Timmermans opäť v akcii: Novými nástrojmi chce odrážať „útoky na právny štát“

Európska komisia vytvorí cielenú komunikačnú stratégiu pre právny štát a a od štátov bude vyžadovať výročné správy.

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans. (Zdroj: SITA/AP)

Brusel – Európska komisia (EK) prehĺbi monitorovanie vývoja právneho štátu a vyzve všetky členské štáty, aby sa podieľali na vzájomnej výmene informácií a dialógu.

V stredu Komisia predstavila konkrétne iniciatívy zoskupené do troch pilierov, ktorými sú podpora kultúry právneho štátu, prevencia problémov v oblasti právneho štátu a účinná reakcia pri porušeniach zásad právneho štátu.

Komisia urputne odráža útoky

Prvý podpredseda EK Frans Timmermans v tejto súvislosti uviedol, že Súdny dvor EÚ nedávno opäť potvrdil, že právny štát má zásadný význam pre fungovanie Únie a podľa jeho slov tento význam uznáva aj prevažná väčšina občanov EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

„Za posledných päť rokov bol však právny štát terčom útokov z rôznych strán. Komisia sa urputne snaží tieto útoky odrážať nástrojmi, ktoré máme k dispozícii, a bude v tom pokračovať,“ vyhlásil F. Timmermans.

„Dnes sme sa rozhodli náš súbor nástrojov ešte viac posilniť, aby sme dokázali podporovať, chrániť a presadzovať právny štát,“ informoval.

Dialóg s občianskou spoločnosťou

Aby eurokomisia podporila spoločnú kultúru právneho štátu v celej Európe, nadviaže na myšlienku osobitného každoročného podujatia zameraného na dialóg s občianskou spoločnosťou.

Využije všetky možnosti financovania s cieľom posilniť postavenie zainteresovaných strán vrátane občianskej spoločnosti, aby podporovali právny štát, a vytvorí cielenú komunikačnú stratégiu pre právny štát.

Skryť Vypnúť reklamu

Komisia posilní spoluprácu s Radou Európy a ďalšími medzinárodnými organizáciami, ako aj s justičnými sieťami a národnými parlamentmi. Vyzvala Európsky parlament, Radu EÚ a samotné členské štáty, aby sa plne zapojili do tohto procesu.

Priebežná kontrola

V snahe predchádzať vzniku problémov v oblasti právneho štátu sa Európska komisia rozhodla vytvoriť cyklus preskúmania právneho štátu.

Jeho súčasťou bude výročná správa o právnom štáte pre všetky krajiny EÚ. Tento dodatočný systém pomôže včas odhaľovať vznikajúce problémy v oblasti právneho štátu bez ohľadu na to, kde sa objavia.

Komisia prehĺbi monitorovanie vývoja právneho štátu aj prostredníctvom siete kontaktných osôb v členských štátoch.

Komisia chce tiež rozpracovať porovnávací prehľad EÚ v oblasti justície a posilniť dialóg s ostatnými inštitúciami EÚ, členskými štátmi, európskymi politickými stranami a zainteresovanými subjektmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Opatrenia a sankcie

Exekutíva EÚ bude aj naďalej plne využívať svoje právomoci presadzovania práva, ak opatrenia včasného odhalenia a prevencie nebudú účinné.

Uplatňovať bude strategický prístup ku konaniam o nesplnení povinnosti a v prípade potreby bude predkladať veci Súdnemu dvoru EÚ.

Skúsenosti z piatich rokov

Európska komisia uviedla, že pri prijatí série opatrení vychádza zo skúseností získaných od roku 2014 a z podrobných konzultácií vedených od apríla tohto roku.

Pripomenula, že v minulých piatich rokoch musela riešiť mnoho výziev, ktoré ohrozovali zásadu právneho štátu v Únii.

Podľa prieskumu verejnej mienky Eurobarometra zverejneného v stredu viac ako 80 percent občanov pripisuje veľký význam dodržiavaniu zásad právneho štátu a má pocit, že je potrebné ho zlepšiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Prieskum tiež naznačil, že 89 percent občanov EÚ súhlasí s tým, že je potrebné, aby sa právny štát dodržiaval vo všetkých členských štátoch Únie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Kresťanstvo

Pápež podporil Argentínčanky, ktoré bojujú proti legalizácii interrupcií

František sa už v minulosti vyslovil proti legalizácii interrupcií. Povolil však, aby ženám, ktoré takéto zákroky absolvujú a ľutujú ich, mohli udeľovať rozhrešenie aj bežní kňazi, a nielen biskupi.

Pápež František.
Slovensko

Epidemiologická situácia na Slovensku sa otáča

Počty infikovaných by mali v najbližších týždňoch rásť. Reprodukčné číslo stúplo z hodnoty 0,9 na hodnotu 1.

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku 27. novembra.
Slovensko

Školy nie sú stavané na masívne testovanie, tvrdí Slovenská komora učiteľov

Ústredný krízový štáb zadal ministrovi školstva a samosprávam úlohu pripraviť plán na otvorenie škôl a zároveň zaistiť aj ochranu zdravia testovaním zamestnancov, žiakov a rodičov.

Ilustračné foto.
Slovensko

Pribudlo 2714 pozitívne testovaných a 22 úmrtí

Laboratóriá vo štvrtok otestovali 28 429 vzoriek. Je to 16,9 % z 10 928 ukončených RT-PCR vyšetrení a 4,94 % z 17 501 antigénnych testov za včerajší deň.

Ilustračná fotografia.