SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Timmermans opäť v akcii: Novými nástrojmi chce odrážať „útoky na právny štát“

Európska komisia vytvorí cielenú komunikačnú stratégiu pre právny štát a a od štátov bude vyžadovať výročné správy.

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans. (Zdroj: SITA/AP)

Brusel – Európska komisia (EK) prehĺbi monitorovanie vývoja právneho štátu a vyzve všetky členské štáty, aby sa podieľali na vzájomnej výmene informácií a dialógu.

V stredu Komisia predstavila konkrétne iniciatívy zoskupené do troch pilierov, ktorými sú podpora kultúry právneho štátu, prevencia problémov v oblasti právneho štátu a účinná reakcia pri porušeniach zásad právneho štátu.

Komisia urputne odráža útoky

Prvý podpredseda EK Frans Timmermans v tejto súvislosti uviedol, že Súdny dvor EÚ nedávno opäť potvrdil, že právny štát má zásadný význam pre fungovanie Únie a podľa jeho slov tento význam uznáva aj prevažná väčšina občanov EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

„Za posledných päť rokov bol však právny štát terčom útokov z rôznych strán. Komisia sa urputne snaží tieto útoky odrážať nástrojmi, ktoré máme k dispozícii, a bude v tom pokračovať,“ vyhlásil F. Timmermans.

„Dnes sme sa rozhodli náš súbor nástrojov ešte viac posilniť, aby sme dokázali podporovať, chrániť a presadzovať právny štát,“ informoval.

Dialóg s občianskou spoločnosťou

Aby eurokomisia podporila spoločnú kultúru právneho štátu v celej Európe, nadviaže na myšlienku osobitného každoročného podujatia zameraného na dialóg s občianskou spoločnosťou.

Využije všetky možnosti financovania s cieľom posilniť postavenie zainteresovaných strán vrátane občianskej spoločnosti, aby podporovali právny štát, a vytvorí cielenú komunikačnú stratégiu pre právny štát.

Skryť Vypnúť reklamu

Komisia posilní spoluprácu s Radou Európy a ďalšími medzinárodnými organizáciami, ako aj s justičnými sieťami a národnými parlamentmi. Vyzvala Európsky parlament, Radu EÚ a samotné členské štáty, aby sa plne zapojili do tohto procesu.

Priebežná kontrola

V snahe predchádzať vzniku problémov v oblasti právneho štátu sa Európska komisia rozhodla vytvoriť cyklus preskúmania právneho štátu.

Jeho súčasťou bude výročná správa o právnom štáte pre všetky krajiny EÚ. Tento dodatočný systém pomôže včas odhaľovať vznikajúce problémy v oblasti právneho štátu bez ohľadu na to, kde sa objavia.

Komisia prehĺbi monitorovanie vývoja právneho štátu aj prostredníctvom siete kontaktných osôb v členských štátoch.

Komisia chce tiež rozpracovať porovnávací prehľad EÚ v oblasti justície a posilniť dialóg s ostatnými inštitúciami EÚ, členskými štátmi, európskymi politickými stranami a zainteresovanými subjektmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Opatrenia a sankcie

Exekutíva EÚ bude aj naďalej plne využívať svoje právomoci presadzovania práva, ak opatrenia včasného odhalenia a prevencie nebudú účinné.

Uplatňovať bude strategický prístup ku konaniam o nesplnení povinnosti a v prípade potreby bude predkladať veci Súdnemu dvoru EÚ.

Skúsenosti z piatich rokov

Európska komisia uviedla, že pri prijatí série opatrení vychádza zo skúseností získaných od roku 2014 a z podrobných konzultácií vedených od apríla tohto roku.

Pripomenula, že v minulých piatich rokoch musela riešiť mnoho výziev, ktoré ohrozovali zásadu právneho štátu v Únii.

Podľa prieskumu verejnej mienky Eurobarometra zverejneného v stredu viac ako 80 percent občanov pripisuje veľký význam dodržiavaniu zásad právneho štátu a má pocit, že je potrebné ho zlepšiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Prieskum tiež naznačil, že 89 percent občanov EÚ súhlasí s tým, že je potrebné, aby sa právny štát dodržiaval vo všetkých členských štátoch Únie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Budova úradu práce v nemeckom meste Hamburg.

Slovensku sa podarilo udržať mieru nezamestnanosti stále pod priemerom EÚ, keď v auguste dosiahla úroveň 6,5 % oproti európskemu priemeru 6,8 %.


TASR 22 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch bol 22,76 percenta. Počet hospitalizovaných stále rastie.


SITA 23 h
Švédsky raper Einár.

Einár bol držiteľ viacerých švédskych ocenení, v roku 2019 bol najhranejším na službe Spotify. Kamarátil sa s členmi miestnych gangov a bol známy aj svojimi verejnými roztržkami s inými švédskymi rapermi.


TASR 23. okt
Miesto nešťastia.

Baldwin, ktorý nešťastnou náhodou smrteľne zranil kameramanku a postrelil režiséra pri natáčaní filmu, dostal nabitú zbraň od asistenta režiséra.


TASR 23. okt
Skryť Zatvoriť reklamu