SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Timmermans opäť v akcii: Novými nástrojmi chce odrážať „útoky na právny štát“

Európska komisia vytvorí cielenú komunikačnú stratégiu pre právny štát a a od štátov bude vyžadovať výročné správy.

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans. (Zdroj: SITA/AP)

Brusel – Európska komisia (EK) prehĺbi monitorovanie vývoja právneho štátu a vyzve všetky členské štáty, aby sa podieľali na vzájomnej výmene informácií a dialógu.

V stredu Komisia predstavila konkrétne iniciatívy zoskupené do troch pilierov, ktorými sú podpora kultúry právneho štátu, prevencia problémov v oblasti právneho štátu a účinná reakcia pri porušeniach zásad právneho štátu.

Komisia urputne odráža útoky

Prvý podpredseda EK Frans Timmermans v tejto súvislosti uviedol, že Súdny dvor EÚ nedávno opäť potvrdil, že právny štát má zásadný význam pre fungovanie Únie a podľa jeho slov tento význam uznáva aj prevažná väčšina občanov EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

„Za posledných päť rokov bol však právny štát terčom útokov z rôznych strán. Komisia sa urputne snaží tieto útoky odrážať nástrojmi, ktoré máme k dispozícii, a bude v tom pokračovať,“ vyhlásil F. Timmermans.

„Dnes sme sa rozhodli náš súbor nástrojov ešte viac posilniť, aby sme dokázali podporovať, chrániť a presadzovať právny štát,“ informoval.

Dialóg s občianskou spoločnosťou

Aby eurokomisia podporila spoločnú kultúru právneho štátu v celej Európe, nadviaže na myšlienku osobitného každoročného podujatia zameraného na dialóg s občianskou spoločnosťou.

Využije všetky možnosti financovania s cieľom posilniť postavenie zainteresovaných strán vrátane občianskej spoločnosti, aby podporovali právny štát, a vytvorí cielenú komunikačnú stratégiu pre právny štát.

Skryť Vypnúť reklamu

Komisia posilní spoluprácu s Radou Európy a ďalšími medzinárodnými organizáciami, ako aj s justičnými sieťami a národnými parlamentmi. Vyzvala Európsky parlament, Radu EÚ a samotné členské štáty, aby sa plne zapojili do tohto procesu.

Priebežná kontrola

V snahe predchádzať vzniku problémov v oblasti právneho štátu sa Európska komisia rozhodla vytvoriť cyklus preskúmania právneho štátu.

Jeho súčasťou bude výročná správa o právnom štáte pre všetky krajiny EÚ. Tento dodatočný systém pomôže včas odhaľovať vznikajúce problémy v oblasti právneho štátu bez ohľadu na to, kde sa objavia.

Komisia prehĺbi monitorovanie vývoja právneho štátu aj prostredníctvom siete kontaktných osôb v členských štátoch.

Komisia chce tiež rozpracovať porovnávací prehľad EÚ v oblasti justície a posilniť dialóg s ostatnými inštitúciami EÚ, členskými štátmi, európskymi politickými stranami a zainteresovanými subjektmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Opatrenia a sankcie

Exekutíva EÚ bude aj naďalej plne využívať svoje právomoci presadzovania práva, ak opatrenia včasného odhalenia a prevencie nebudú účinné.

Uplatňovať bude strategický prístup ku konaniam o nesplnení povinnosti a v prípade potreby bude predkladať veci Súdnemu dvoru EÚ.

Skúsenosti z piatich rokov

Európska komisia uviedla, že pri prijatí série opatrení vychádza zo skúseností získaných od roku 2014 a z podrobných konzultácií vedených od apríla tohto roku.

Pripomenula, že v minulých piatich rokoch musela riešiť mnoho výziev, ktoré ohrozovali zásadu právneho štátu v Únii.

Podľa prieskumu verejnej mienky Eurobarometra zverejneného v stredu viac ako 80 percent občanov pripisuje veľký význam dodržiavaniu zásad právneho štátu a má pocit, že je potrebné ho zlepšiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Prieskum tiež naznačil, že 89 percent občanov EÚ súhlasí s tým, že je potrebné, aby sa právny štát dodržiaval vo všetkých členských štátoch Únie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 6 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 8 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 10 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 12 h