Brusel – Európska komisia (EK) prehĺbi monitorovanie vývoja právneho štátu a vyzve všetky členské štáty, aby sa podieľali na vzájomnej výmene informácií a dialógu.
V stredu Komisia predstavila konkrétne iniciatívy zoskupené do troch pilierov, ktorými sú podpora kultúry právneho štátu, prevencia problémov v oblasti právneho štátu a účinná reakcia pri porušeniach zásad právneho štátu.
Komisia urputne odráža útoky
Prvý podpredseda EK Frans Timmermans v tejto súvislosti uviedol, že Súdny dvor EÚ nedávno opäť potvrdil, že právny štát má zásadný význam pre fungovanie Únie a podľa jeho slov tento význam uznáva aj prevažná väčšina občanov EÚ.
„Za posledných päť rokov bol však právny štát terčom útokov z rôznych strán. Komisia sa urputne snaží tieto útoky odrážať nástrojmi, ktoré máme k dispozícii, a bude v tom pokračovať,“ vyhlásil F. Timmermans.
„Dnes sme sa rozhodli náš súbor nástrojov ešte viac posilniť, aby sme dokázali podporovať, chrániť a presadzovať právny štát,“ informoval.
Dialóg s občianskou spoločnosťou
Aby eurokomisia podporila spoločnú kultúru právneho štátu v celej Európe, nadviaže na myšlienku osobitného každoročného podujatia zameraného na dialóg s občianskou spoločnosťou.
Využije všetky možnosti financovania s cieľom posilniť postavenie zainteresovaných strán vrátane občianskej spoločnosti, aby podporovali právny štát, a vytvorí cielenú komunikačnú stratégiu pre právny štát.
Komisia posilní spoluprácu s Radou Európy a ďalšími medzinárodnými organizáciami, ako aj s justičnými sieťami a národnými parlamentmi. Vyzvala Európsky parlament, Radu EÚ a samotné členské štáty, aby sa plne zapojili do tohto procesu.
Priebežná kontrola
V snahe predchádzať vzniku problémov v oblasti právneho štátu sa Európska komisia rozhodla vytvoriť cyklus preskúmania právneho štátu.
Jeho súčasťou bude výročná správa o právnom štáte pre všetky krajiny EÚ. Tento dodatočný systém pomôže včas odhaľovať vznikajúce problémy v oblasti právneho štátu bez ohľadu na to, kde sa objavia.
Komisia prehĺbi monitorovanie vývoja právneho štátu aj prostredníctvom siete kontaktných osôb v členských štátoch.
Komisia chce tiež rozpracovať porovnávací prehľad EÚ v oblasti justície a posilniť dialóg s ostatnými inštitúciami EÚ, členskými štátmi, európskymi politickými stranami a zainteresovanými subjektmi.
Opatrenia a sankcie
Exekutíva EÚ bude aj naďalej plne využívať svoje právomoci presadzovania práva, ak opatrenia včasného odhalenia a prevencie nebudú účinné.
Uplatňovať bude strategický prístup ku konaniam o nesplnení povinnosti a v prípade potreby bude predkladať veci Súdnemu dvoru EÚ.
Skúsenosti z piatich rokov
Európska komisia uviedla, že pri prijatí série opatrení vychádza zo skúseností získaných od roku 2014 a z podrobných konzultácií vedených od apríla tohto roku.
Pripomenula, že v minulých piatich rokoch musela riešiť mnoho výziev, ktoré ohrozovali zásadu právneho štátu v Únii.
Podľa prieskumu verejnej mienky Eurobarometra zverejneného v stredu viac ako 80 percent občanov pripisuje veľký význam dodržiavaniu zásad právneho štátu a má pocit, že je potrebné ho zlepšiť.
Prieskum tiež naznačil, že 89 percent občanov EÚ súhlasí s tým, že je potrebné, aby sa právny štát dodržiaval vo všetkých členských štátoch Únie.