Naposledy to bola novozvolená europoslankyňa za škótskych liberálnych demokratov Sheila Ritchieová, ktorá sa takto nechala počuť.
Svoj debutový prejav v Európskom parlamente adresovala prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Poukázala v ňom na neradostný osud stredoamerických detí, ktoré vyrastali „obklopené mužmi so zbraňami“ a keď ich rodičia skúsili nájsť šťastie v USA, deti sú opäť obklopené mužmi so zbraňami.
Teda byť ohrozovaný násilníckymi gangmi je podľa nej zrejme dosť podobné ako byť strážený americkými policajtmi a ochrankármi.
Krátko pred svojím prejavom sa S. Ritchieová ešte tvrdšie vyjadrila pre médiá.
„Spojené štáty učili svet, že život, sloboda a snaha o šťastie sú neodcudziteľné práva. Koncentračné tábory prezidenta Donalda Trumpa sú ďaleko od týchto vznešených ideálov," vyhlásila podľa TASR.
Nebola v tom však prvá. Členka amerického Kongresu za Demokratickú stranu Alexandria Ocasio-Cortezová vyvolala v júni kontroverziu svojím príspevkom na Twitteri o tom, že americká vláda „zriadila koncentračné tábory na hranici“.
Republikánski politici a konzervatívne médiá to odmietli.
Preživší holokaust: Zaslúžila by si Nobelovu cenu za hlúposť
Rozhorčila aj jedného z mála ešte žijúcich ľudí, ktorí prežili holokaust, 93-ročného Edwarda Mosberga, píše portál idnes.cz.
"Mali by ju odvolať z Kongresu. Šíri antisemitizmus, nenávisť a hlúposť," reagoval na jej slová Mosberg.
"Ľudí na hraniciach nikto nenúti, aby tam boli. Idú tam sami. Ak niekto nespozná rozdiel, hrá sa na hlupáka, alebo je mu to proste jedno," uviedol pre denník New York Post.
Mosberg za druhej svetovej vojny prešiel nacistickými koncentračnými tábormi Kraków-Płaszów a Mauthausen. Z celej rodiny prežil holokaust ako jediný.
"Jej vyhlásenie je zlé a spôsobuje bolesť mnohým ľuďom. V koncentračnom tábore sme neboli slobodní. K tomu, aby sme tam boli, nás donútili Nemci, ktorí tam popravovali a vraždili ľudí. Nie je predsa možné také veci porovnávať," myslí si Mosberg.
Mosberg je predsedom vzdelávacej organizácie From the Depths, ktorá pripomína hrôzy holokaustu. Skupina sa na Ocasio-Cortézovo obrátila na Facebooku, aby ju pozvala na poznávací zájazd do nacistických koncentračných táborov.
Zájazdov sa zúčastňuje tiež Mosberg, ktorý chcel kongresmanke ukázať Osvienčim, kde zomrela jeho matka. Ocasio-Cortézová však ponuku napriek povzbudzovaniu z radov ostatných členov Snemovne reprezentantov odmietla.
"Ak tieto miesta nenavštívite, nikdy nezistíte, čo sa naozaj stalo. Nechce sa poučiť a hľadá výhovorky, zaslúžila by si Nobelovu cenu za hlúposť," vyhlásil Mosberg.
Odmietajú analógie
Aj Americké múzeum a pamätník holokaustu vyhlásilo, že „jednoznačne odmieta snahy vytvárať analógie medzi holokaustom a inými udalosťami, či už historickými alebo súčasnými“.
Polienko do ohňa pridal aj Európsky parlament ako celok, keď vo štvrtok v Štrasburgu vyjadril „hlboké znepokojenie nad porušovaním ľudských práv“ na americko-mexickej hranici.
Do rovnakého „hlbokého znepokojenia“ pritom jedným dychom zahrnul aj situáciu ľudských práv v Hongkongu a Rusku.
„Opatrenia na riadenie hraníc musia byť v súlade s medzinárodnými záväzkami USA v oblasti ľudských práv a nemali by byť založené na úzkych politikách zameraných na odhaľovanie, zadržiavanie a urýchlené deportovanie nelegálnych migrantov," uvádza sa tiež v rezolúcii europarlamentu.
Rezolúcia EP, za ktorú hlasovalo 330 poslancov, 25 boli proti a 55 sa hlasovania zdržali (z celkového počtu 747), je potom prísna najmä v otázke rozdeľovania rodín prisťahovalcov, čo „nikdy nie je v záujme dieťaťa".