SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Zástanca brexitu Johnson je jednou nohou v kresle predsedu konzervatívcov

Dokáže vzbudiť emócie. Napríklad ženy zahalené v islamskej šatke zvanej burka prirovnal k poštovým schránkam alebo bankovým lupičom.

Boris Johnson.Boris Johnson. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Bývalý starosta Londýna Boris Johnson, známy tiež z tzv. brexitovej kampane za vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie, je momentálnym favoritom na funkciu predsedu Konzervatívnej strany.

Vyplýva to z jedného z posledných prieskumov, ktoré zverejnila spravodajská webová stránka ConservativeHome.com. Johnsona podľa prieskumu podporuje viac ako 70 percent straníckych voličov.

Ako britský poslanec parlamentu sa dostal do popredia napríklad aj svojimi výrokmi, za ktoré sa len málokedy ospravedlnil. Jeden z nich sa objavil v jeho článku z júla 2018, v ktorom prirovnal ženy zahalené v islamskej šatke zvanej burka k poštovým schránkam alebo bankovým lupičom.

Skryť Vypnúť reklamu

Johnson ako predstaviteľ "brexitového" tábora založil kampaň najmä na tvrdení, že Británia odvádza do pokladnice EÚ týždenne 350 miliónov libier. Tieto peniaze by podľa neho mohli byť namiesto toho použité na financovanie štátneho systému zdravotníctva, ktorý sa v krajine teší veľkej obľube medzi obyvateľmi.

Ním uvádzaná suma sa však neskôr ukázala ako nepravdivá. Ekonomickí experti vyrátali reálne poplatky Británie na menej ako polovicu.

Chce vystúpiť z EÚ do konca októbra

Čo sa týka jeho vízie vedenia krajiny v otázke brexitu, prisľúbil vystúpenie Británie z EÚ do 31. októbra tohto roka. Dovtedy chce so zástupcami Únie vyrokovať nové podmienky dohody odchodu, ktoré by zahŕňali odstránenie "írskej poistky" a jej nahradenie "alternatívnymi opatreniami".

Skryť Vypnúť reklamu

Ak lídri oboch táborov nevyrokujú novú dohodu, Johnson požiada Európsku úniu o čas navyše, počas ktorého chce vyrokovať zmluvu o voľnom obchode. Pokiaľ nebude dohoda uzavretá, Johnson sa zaviazal nedať Únii 39 miliárd libier, čo predstavuje výšku finančného vyrovnania medzi týmito dvoma stranami.

Ako riešenie otázky imigrácie chce v krajine predstaviť bodový systém, ktorý by bral do úvahy viacero faktorov. Napríklad či má jedinec v Británii stálu pracovnú ponuku, alebo jeho znalosť angličtiny.

Opatrenia aj voči migrantom

Taktiež chce zablokovať imigrantom možnosť čerpania dávok hneď po ich príchode do Británie. Rovnako ako jeho oponent Jeremy Hunt sa aj Johnson vyjadril proti vládnemu cieľu zníženia čistej miery migrácie na 100 000 ľudí za rok.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo svojej doterajšej politickej kariére zastával Johnson jednu vládnu funkciu. Bol ministrom zahraničných vecí vo vláde Theresy Mayovej (2016-18). Tejto funkcie sa však po dvoch rokoch vzdal pre svoj dlhodobý nesúhlas s vyrokovanou dohodou premiérky o odchode Británie z EÚ.

Osem rokov starostom Londýna

Johnson bol prvýkrát zvolený do parlamentu v roku 2001, kde sedem rokov pôsobil ako zástupca volebného obvodu Henley na juhovýchode Anglicka. V období rokov 2008-16 vykonával funkciu starostu Londýna. V roku 2015 sa opätovne vrátil do parlamentu, tentoraz za londýnsky volebný obvod Uxbridge a South Ruislip.

Hlasovanie o novom predsedovi konzervatívcov, o ktorom rozhoduje v korešpondenčnom hlasovaní približne 160 000 členov strany, sa ukončí 22. júla. Meno novozvoleného lídra bude oficiálne vyhlásené nasledujúci deň.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Boris Johnson je už zrejme budúcim britským premiérom

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Ešte závažnejšie pre ľavičiarov je zistenie, že iba jedno percento sôch je venované ľuďom inej ako bielej pleti.


echo24.cz 4 h
Václav Klaus, bývalý prezident Českej republiky, na snímke z marca 2017.

Rozhodnutím poľského ústavného súdu boli spochybnené jednostranné názory a postoje, ktoré už roky presadzujú európski úradníci, aktivisti a časť politikov, pripomína český exprezident.


institutvk.cz 9 h
Boris Kollár.

S novou verziou návrhu súdnej mapy nie je líder Sme rodina spokojný. Pri reforme národných parkov sa podľa jeho slov blížia ku kompromisu. Tvrdí, že nejde svojimi postojmi proti vláde.


TASR 9 h
Testovanie na nový koroanvírus.

Podiel nakazených Pri PCR testoch znovu prekročil 25 percent. Počet hospitalizovaných pacientov sa za sobotu nezvýšil, momentálne ich je 1 141.


SITA 12 h
Skryť Zatvoriť reklamu