SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky
ZA DUCHOVNÝMI KRÁSAMI

Gaboltovský odpust priťahuje davy

Ak ste ešte nestihli absolvovať žiadnu z tohtoročných pútí, tento víkend je pre vás pripravený Gaboltov. Majú vynovený areál, takže to bude opäť o niečo krajšie a komfortnejšie.

Gaboltov.Gaboltov. (Zdroj: archív farnosti)

GABOLTOV - Na púť do Gaboltova som sa ako tínedžerka vybrala raz aj ja. Bola som akurát na prázdninách u starkých v Dlhej lúke. Odtiaľ išli na tento odpust peši, skúsila som to preto aj ja. Boli sme tam cez noc a pre mladé dievča to bol poriadny čunder. Páčilo sa mi to.

Dnes ako štyridsiatnička vám túto púť odporúčam pre čaro okamihu, ktorý môžete zažiť práve tam, pre nenapodobiteľnú atmosféru pri spoločných modlitbách, a hlavne pre energiu a silu, ktorú každé pútnické miesto sála.

Program púte

Farnosť je hlavným pútnickým miestom Košickej arcidiecézy a spravujú ju pátri redemptoristi. Do Gaboltova prichádzajú pútnici už od začiatku týždňa, pretože sa tam konajú sväté omše, hlavný program sa však začína zajtra 20. júla o 15. hodine Hodinou Božieho milosrdenstva, o 18-tej je požehnanie obnoveného pútnického areálu a o 21.00 je svätá omša novokňazov košickej arcidiecézy.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlavná svätá omša v nedeľu je o 10.30, prítomný bude Mons. Henryk Józef Nowacki arcibiskup, emeritný apoštolský nuncius.

Z histórie Gaboltova

Gaboltov je obec na Slovensku v okrese Bardejov. Každý rok sa tam koná púť ku sv. bohorodičke Panne Márii (tzv. Gaboltovský odpust). Len pre zaujímavosť Gaboltov bol osídlený od 11. – 12. storočia. Prvá písomná zmienka je z roku 1247 a je zaznamenaná v liste uhorského kráľa Bélu IV. Hovorí sa v ňom o pôsobení rytierskeho rádu križiakov zvaných „strážcovia Božieho hrobu v Jeruzaleme“, ktorí sa podpisovali ako „cruciferi de Gaboltho“.

Jedna legenda hovorí, že tadiaľto tzv. starodávnou soľnou cestou (zo Šariša do Haliče cez Gaboltov a Kurovské sedlo) prechádzal počas svojich misijných ciest aj sv. Vojtech z Uhorska do Poľska.

Skryť Vypnúť reklamu

V Gaboltove bola stanica, kde sa vyberalo mýto. Je to doložené aj dokumentom uhorského kráľa Ľudovíta I. z roku 1355. Vraj si tu oddýchol, napil sa vody zo studničky, ktorá sa nachádza blízko kostola sv. Vojtecha.

V súčasnosti sa táto studnička nachádza v kaplnke zasvätenej sv. Vojtechovi. Nachádza sa v nej obraz sv. Vojtecha ako sedí pod stromom a požehnáva prameň z ktorého sa napil. Má na sebe biskupské insígnie. Na obraze sú tiež postavy dvoch mníchov, ktorí sv. Vojtecha na misijnej ceste sprevádzali. Jeden drží v ruke knihu a druhý džbánom naberá vodu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Torpédoborec Duncan.

Britské ministerstvo obrany prekvapivo tvrdenie o výstražnej streľbe poprelo. Rusko je znepokojené z narastajúcej prítomnosti NATO pri hraniciach Ruska.


echo24.cz 14 h
Maďarský premiér Viktor Orbán a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v Bruseli.

Premiér pripomenul, že nedávno schválený maďarský zákon chráni práva detí, zaručuje práva rodičov, pričom táto právna norma sa nevzťahuje na práva týkajúce sa sexuálnej orientácie ľudí vo veku nad 18 rokov.


TASR 16 h

Okresy budú od 28.6. v stupňoch ostražitosti a monitoringu. Vláda schválila aj rozdelenie krajín podľa rizikovosti.


TASR 17 h
Do akcie v osade Moldava nad Bodvou sa zapojilo desiatky policajtov.

Ospravedlnenie vláda vníma nie len ako ľudské gesto smerom k poškodeným obetiam v rómskej osade, ale aj ako záväzok štátu do budúcna vyvarovať sa podobných zlyhaní


SITA 19 h