SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Gaboltovský odpust priťahuje davy

Ak ste ešte nestihli absolvovať žiadnu z tohtoročných pútí, tento víkend je pre vás pripravený Gaboltov. Majú vynovený areál, takže to bude opäť o niečo krajšie a komfortnejšie.

Gaboltov.Gaboltov. (Zdroj: archív farnosti)

GABOLTOV - Na púť do Gaboltova som sa ako tínedžerka vybrala raz aj ja. Bola som akurát na prázdninách u starkých v Dlhej lúke. Odtiaľ išli na tento odpust peši, skúsila som to preto aj ja. Boli sme tam cez noc a pre mladé dievča to bol poriadny čunder. Páčilo sa mi to.

Dnes ako štyridsiatnička vám túto púť odporúčam pre čaro okamihu, ktorý môžete zažiť práve tam, pre nenapodobiteľnú atmosféru pri spoločných modlitbách, a hlavne pre energiu a silu, ktorú každé pútnické miesto sála.

Program púte

Farnosť je hlavným pútnickým miestom Košickej arcidiecézy a spravujú ju pátri redemptoristi. Do Gaboltova prichádzajú pútnici už od začiatku týždňa, pretože sa tam konajú sväté omše, hlavný program sa však začína zajtra 20. júla o 15. hodine Hodinou Božieho milosrdenstva, o 18-tej je požehnanie obnoveného pútnického areálu a o 21.00 je svätá omša novokňazov košickej arcidiecézy.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlavná svätá omša v nedeľu je o 10.30, prítomný bude Mons. Henryk Józef Nowacki arcibiskup, emeritný apoštolský nuncius.

Z histórie Gaboltova

Gaboltov je obec na Slovensku v okrese Bardejov. Každý rok sa tam koná púť ku sv. bohorodičke Panne Márii (tzv. Gaboltovský odpust). Len pre zaujímavosť Gaboltov bol osídlený od 11. – 12. storočia. Prvá písomná zmienka je z roku 1247 a je zaznamenaná v liste uhorského kráľa Bélu IV. Hovorí sa v ňom o pôsobení rytierskeho rádu križiakov zvaných „strážcovia Božieho hrobu v Jeruzaleme“, ktorí sa podpisovali ako „cruciferi de Gaboltho“.

Jedna legenda hovorí, že tadiaľto tzv. starodávnou soľnou cestou (zo Šariša do Haliče cez Gaboltov a Kurovské sedlo) prechádzal počas svojich misijných ciest aj sv. Vojtech z Uhorska do Poľska.

Skryť Vypnúť reklamu

V Gaboltove bola stanica, kde sa vyberalo mýto. Je to doložené aj dokumentom uhorského kráľa Ľudovíta I. z roku 1355. Vraj si tu oddýchol, napil sa vody zo studničky, ktorá sa nachádza blízko kostola sv. Vojtecha.

V súčasnosti sa táto studnička nachádza v kaplnke zasvätenej sv. Vojtechovi. Nachádza sa v nej obraz sv. Vojtecha ako sedí pod stromom a požehnáva prameň z ktorého sa napil. Má na sebe biskupské insígnie. Na obraze sú tiež postavy dvoch mníchov, ktorí sv. Vojtecha na misijnej ceste sprevádzali. Jeden drží v ruke knihu a druhý džbánom naberá vodu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

  Skryť Vypnúť reklamu
  Skryť Vypnúť reklamu

  Neprehliadnite tiež

  Ilustračné foto.

  Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


  SITA 9. nov
  Bývalý americký prezident Donald Trump.

  Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


  echo24.cz 9. nov
  Eduard Heger

  "Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


  TASR 9. nov
  Ilustračné foto.

  Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


  idnes.cz 8. nov
  Skryť Zatvoriť reklamu