SME
Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

Nemci sa boja slobodne vyjadriť svoj názor, ukázal prieskum

Na otázku, či je možné sa na verejnosti slobodne vyjadrovať, odpovedalo áno len 18 percent opýtaných.

Reichstag v Berlíne.Reichstag v Berlíne. (Zdroj: Pixabay)

Nový prieskum o autocenzúre v Nemecku ukázal, že Nemci v zarážajúce miere cenzurujú svoj vlastný prejav, píše Judith Bergman v článku uverejnenom v Gatestone Institute.

Na otázku, či je možné "sa na verejnosti slobodne vyjadrovať," odpovedalo "áno" len 18% opýtaných. Pre porovnanie 59% Nemcov uviedlo, že v kruhu svojich priateľov a známych sa vyjadrujú bez zábran.

Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) uverejnil prieskum organizácie Institut für Demoskopie Allensbach (Inštitút pre výskum verejnej mienky) podľa ktorého"takmer dve tretiny občanov presvedčené, že dnes musí byť človek veľmi opatrný, ku ktorým témam sa vyjadruje, pretože existuje veľa nepísaných pravidiel o tom, aké názory sú prijateľné a prípustné."

SkryťVypnúť reklamu

Tento prieskum uvádza, že "pre väčšinu respondentov je jedným z najcitlivejších tém problematika utečencov, spolu s vyhláseniami o moslimoch a islamu."

Pri témach, ako je ochrana klímy, rovnaké práva, nezamestnanosť a výchova detí, je situácia úplne odlišná a možno sa k nim podľa drvivej väčšiny opýtaných vyjadrovať úprimne.

K utečencom obozretne

Podľa tohto prieskumu je 71% Nemcov presvedčených, že k otázke utečencov sa dá vyjadrovať len "veľmi, veľmi obozretne". K výraznému posunu došlo v posledných dvadsiatich rokoch pri témach, ktoré sú považované za tabu. Napríklad patriotizmus bol v roku 1996 citlivou témou len pre 16% Nemcov, dnes je citlivou témou už pre 41% opýtaných.

"Patriotizmus, kozmopolitizmus a podpora Európy" (teda podpora EÚ) neboli podľa tohto prieskumu považované za vzájomne sa vylučujúce názory. Dnes "si občania už nie sú tak istí, či si ich elity stále váži svojho národa, keď tak vehementne podporujú európsku integráciu a globalizovanú ekonomiku...

SkryťVypnúť reklamu

Nemci sa stále viac obávajú, že budú považovaní za extrémnych pravičiarov, ak sa prejavia ako vlastenci. Súčasne však asi tretina obyvateľstva hovorí, že politici by nemali dávať na obdiv národnú hrdosť, ak sa nechcú vystaviť tvrdým osobným útokom."

Rozdiel medzi súkromným a verejným

Medzi tým, čo Nemci považujú za tabu vo verejnej sfére, a tým, čo je "citlivou témou" v súkromných rozhovoroch medzi priateľmi a známymi, je obrovský rozdiel.

Napríklad 62% Nemcov je presvedčených, že politik, ktorý vyhlási, že islam má v Nemecku príliš veľký vplyv, sa vystaví tvrdej kritike, ale iba 22% Nemcov sa domnieva, že vyjadrenie takého názoru v súkromnom rozhovore by im spôsobilo problémy.

Podobne je považované za riskantné povedať na verejnosti, že "sa toho v Nemecku robí príliš veľa pre utečencov," ale iba 31% opýtaných by považovalo za riskantné povedať niečo také v súkromí.

SkryťVypnúť reklamu

Inými slovami sa zdá, že je veľký rozdiel medzi tým, čo Nemci hovoria na verejnosti, a tým, čo si myslia.

"Nápadne veľa Nemcov má dojem, že pokiaľ ide o osobné prejav na verejnosti, tak spoločenská kontrola zosilnela, a úrady stále viac dohliadajú na výroky a správanie jednotlivcov," konštatuje prieskum.

"Každý druhý občan je presvedčený, že dnes je oveľa viac pozornosti venované tomu, ako sa človek správa na verejnosti, a čo hovorí. 41% opýtaných uviedlo, že politická korektnosť je prehnaná a 35% respondentov dokonca dospelo k záveru, že slobodný prejav je možný len v súkromí."

Nemecká verejnosť sa domnieva, že politická korektnosť je prehnaná. Dve tretiny Nemcov nesúhlasí s tým, aby sa vo verejnom diskurz používal zvláštne, politicky korektné termín pre migrantov "ľudia s migračnými koreňmi", namiesto obvyklého výrazu "cudzinec".

SkryťVypnúť reklamu

Päťdesiatsedem percent Nemcov hovorí, že im už ide na nervy to, ako im úrady "stále viac nariaďujú, čo majú hovoriť, a ako sa majú správať." "Východní" Nemci z bývalej komunistickej NDR si na to sťažujú viac ako priemerní občania, pretože "ich spomienky na totalitné šikanovanie a obmedzovania slobody prejavu sú stále živé."

Občania cítia, že neprebieha diskusia o dôležitom vývoji v krajine

Prieskum organizácie Institut für Demoskopie Allensbach končí touto poznámkou:

"Je veľký rozdiel, medzi tým, či spoločnosť všeobecne prijíma a podriaďuje sa zmysluplným normám alebo či sa občania obávajú, že sú stále viac sledovaní a posudzovaní ... Mnoho občanov cíti, že nie sú rešpektovaní a ich obavy a postoje nie sú brané vážne, a že neprebieha otvorená diskusia o súčasnom dôležitom vývoji v krajine..."

SkryťVypnúť reklamu

Zákon o cenzúre

Výsledky tohto prieskumu nie sú pre ľudí vnímajúce v posledných rokoch erózii slobody prejavu žiadnym prekvapením.

Tento ústup (od dodržiavanie slobody prejavu), vyvrcholil v Nemecku v roku 2018 Zákonom o cenzúre, ktorý vyžaduje, aby platformy sociálnych médií odstránili alebo blokovali akékoľvek údajné "trestné činy", napríklad hanobenie alebo podnecovanie, do 24 hodín od doručenia sťažnosti akéhokoľvek užívateľa.

Ak tak neurobia, môže im nemecká vláda udeliť pokutu až do výšky 50 miliónov eur.

Niektorí ľudia v Nemecku boli už dokonca za kritiku vládnej migračnej politiky trestne stíhaní.

Za kritiku migračnej politiky podmienka a pokuta

V roku 2016 boli manželia Peter a Melanie M. trestne stíhaní za vytvorenie facebookovej skupiny, ktorá kritizovala vládnu migračnú politiku. Podľa spravodajstva médií napísal Peter M. na túto stránku napríklad tento názor:

SkryťVypnúť reklamu

"Vojnoví a ekonomickí utečenci zaplavujú našu krajinu. Prinášajú hrôzu, teror, strach a zármutok. Znásilňujú naše ženy a ohrozujú naše deti. To musí prestať!"

Na súde Peter M. svoje on-line komentáre obhajoval takto: "Človek už nemôže ani vyjadriť kritický názor na utečencov, bez toho by bol označený za nacistu. Chcel som len vytvoriť diskusné fórum, na ktorom by sa mohlo diskutovať o utečencoch..."

Vo svojej záverečnej reči sudca povedal: "Táto skupina je jasne pravicovo zameraná."

Peter M. bol odsúdený na deväť trestu odňatia slobody podmienečne a jeho manželka dostala pokutu 1 200 eur. Sudca potom dodal: "Dúfam, že chápete závažnosť situácie. Ak sa predo mnou objavíte znova, skončíte vo väzení."

SkryťVypnúť reklamu

Denník Die Welt v septembri 2015 uviedol, že ľudia, ktorí v sociálnych médiách vyjadrujú "xenofóbne" názory, riskujú stratu práva tráviť svoj voľný čas so svojimi vlastnými deťmi.

Rodičia ani nemusia spáchať žiadny trestný čin, aby súd považoval blaho dieťaťa za ohrozené a aby obmedzil právo rodičov s ním tráviť voľný čas, alebo aby nariadil, že u stretnutie rodičov s deťmi musí byť prítomný "vychovávateľ", ktorý by "mohol v prípade potreby zasiahnuť. " Je tiež možné zakázať určité akcie, prejavy alebo schôdzky v prítomnosti dieťaťa. Ako posledná možnosť môže súd dieťa zo starostlivosti rodičov úplne odstrániť.

Trest za zverejnenie historickej fotografie

V auguste 2017 uložil mníchovský okresný súd novinári Michaelovi Stürzenbergerovi podmienečný šesťmesačný trest odňatia slobody za to, že na Facebooku zverejnil historickú fotografiu Veľkého jeruzalemského Muftiho Mohameda Amin al-Husajního zachyteného, ​​ako si potriasa rukou s nacistickým pohlavárov v Berlíne v roku 1941.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa obžaloby sa zverejnením fotografie Stürzenberger previnil "podnecovaním nenávisti voči islamu" a "očierňovaním islamu". Súd zistil Stürzenbergera vinným zo "šírenia propagandy protiústavných organizácií."

Stürzenberger sa proti rozsudku odvolal a odvolací súd v Mníchove ho v decembri 2017 zbavil všetkých obvinení. Odvolací súd rozhodol, že na jeho čin sa vzťahuje sloboda prejavu.

Táto kauza však zanechala v nemeckej spoločnosti dojem, že sú dnes tabu už aj historické fakty. Hoci sa Nemci vyjadrujúce sa na verejnosti úprimne nemusia obávať gulagov, ako boli v Sovietskom zväze a v Číne, tak vyššie uvedené prípady trestného stíhania ukazujú, že reálne dôvody na obavy existujú.

Judith Bergman je komentátorka, právnička, politická analytička a významná spolupracovníčka Gatestone Institute.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu