SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Ruka spravodlivosti siaha aj na kosovského premiéra. Po 20 rokoch

Haradinaj bol počas vojny v Kosove veliteľom Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK).

Kosovský premiér Ramush Haradinaj.Kosovský premiér Ramush Haradinaj. (Zdroj: TASR/AP)

PRIŠTINA - Zo svojej funkcie v piatok odstúpil kosovský premiér Ramush Haradinaj. Informovala o tom agentúra AFP.

Haradinaj, ktorý bol počas vojny v Kosove veliteľom Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), odstúpil po tom, čo dostal predvolanie Mechanizmu OSN pre medzinárodné trestné tribunály (MICT) v Haagu, pred ktorý má predstúpiť ako podozrivý.

"Dostal som predvolanie mimoriadneho súdu ako podozrivý a ponúkli mi, že tam môžem ísť buď ako premiér, alebo radový občan. Ja som sa rozhodol pre tú druhú možnosť," povedal Haradinaj na tlačovej konferencii.

SkryťVypnúť reklamu

Srbský prezident: Politický trik

Srbský prezident Aleksandar Vučič označil v sobotu rezignáciu kosovského premiéra Ramusha Haradinaja za "politický trik", ktorý by mohol ešte viac zbrzdiť už uviaznuté rozhovory medzi Belehradom a Prištinou. Informovala o tom agentúra AFP.

Vučič vyhlásil, že ide o "politický trik, ktorým chce získať väčšiu popularitu, poraziť svojich politických oponentov" pred predčasnými kosovskými voľbami, ktoré by mohli byť vyhlásené na september alebo október.

"Obávame sa, že politický vývoj v Kosove smeruje k ďalšiemu odsunutiu dialógu medzi Belehradom a Prištinou," dodal srbský líder v televíznom vystúpení.

Kosovský prezident Hashim Thaci by mohol po konzultácii s Haradinajovou vládnou koalíciou poveriť iného politika vytvorením to novej vlády, ak sa to však neporadí, musí vyhlásiť nové voľby. Haradinaj uviedol, že v takom prípade by kandidoval s cieľom získať nový mandát.

SkryťVypnúť reklamu

Predvolali aj ďalších

Dočasný súd, s ktorého vznikom Priština súhlasila po tlaku USA a EÚ, je súčasťou kosovského justičného systému, sídli však v holandskom Haagu a má zahraničný personál.

Thaci uviedol, že predvolaní boli aj ďalší bývalí predstavitelia UČK vrátane jeho poradcu Bislima Zyrapiho, ktorý bol šéfom štábu tejto organizácie. Niekdajší hovorca UČK a expredseda parlamentu Jakup Krasniqi v sobotu na sociálnej sieti napísal, že tiež patrí k predvolaným.

Počas vojny v Kosove v rokoch 1998-1999, ktorá skončila po tom, čo Severoatlantická aliancia (NATO) bez mandátu OSN náletmi zasiahla v prospech albánskej väčšiny, zahynulo približne 10 000 ľudí a ďalších 1700 ľudí bolo nezvestných. Kosovo v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť, ktorú Srbsko dodnes neuznalo.

SkryťVypnúť reklamu

MICT je nástupníckou organizáciou Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorý ukončil svoju činnosť v decembri 2017.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu