PRIŠTINA - Zo svojej funkcie v piatok odstúpil kosovský premiér Ramush Haradinaj. Informovala o tom agentúra AFP.
Haradinaj, ktorý bol počas vojny v Kosove veliteľom Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), odstúpil po tom, čo dostal predvolanie Mechanizmu OSN pre medzinárodné trestné tribunály (MICT) v Haagu, pred ktorý má predstúpiť ako podozrivý.
"Dostal som predvolanie mimoriadneho súdu ako podozrivý a ponúkli mi, že tam môžem ísť buď ako premiér, alebo radový občan. Ja som sa rozhodol pre tú druhú možnosť," povedal Haradinaj na tlačovej konferencii.
Srbský prezident: Politický trik
Srbský prezident Aleksandar Vučič označil v sobotu rezignáciu kosovského premiéra Ramusha Haradinaja za "politický trik", ktorý by mohol ešte viac zbrzdiť už uviaznuté rozhovory medzi Belehradom a Prištinou. Informovala o tom agentúra AFP.
Vučič vyhlásil, že ide o "politický trik, ktorým chce získať väčšiu popularitu, poraziť svojich politických oponentov" pred predčasnými kosovskými voľbami, ktoré by mohli byť vyhlásené na september alebo október.
"Obávame sa, že politický vývoj v Kosove smeruje k ďalšiemu odsunutiu dialógu medzi Belehradom a Prištinou," dodal srbský líder v televíznom vystúpení.
Kosovský prezident Hashim Thaci by mohol po konzultácii s Haradinajovou vládnou koalíciou poveriť iného politika vytvorením to novej vlády, ak sa to však neporadí, musí vyhlásiť nové voľby. Haradinaj uviedol, že v takom prípade by kandidoval s cieľom získať nový mandát.
Predvolali aj ďalších
Dočasný súd, s ktorého vznikom Priština súhlasila po tlaku USA a EÚ, je súčasťou kosovského justičného systému, sídli však v holandskom Haagu a má zahraničný personál.
Thaci uviedol, že predvolaní boli aj ďalší bývalí predstavitelia UČK vrátane jeho poradcu Bislima Zyrapiho, ktorý bol šéfom štábu tejto organizácie. Niekdajší hovorca UČK a expredseda parlamentu Jakup Krasniqi v sobotu na sociálnej sieti napísal, že tiež patrí k predvolaným.
Počas vojny v Kosove v rokoch 1998-1999, ktorá skončila po tom, čo Severoatlantická aliancia (NATO) bez mandátu OSN náletmi zasiahla v prospech albánskej väčšiny, zahynulo približne 10 000 ľudí a ďalších 1700 ľudí bolo nezvestných. Kosovo v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť, ktorú Srbsko dodnes neuznalo.
MICT je nástupníckou organizáciou Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorý ukončil svoju činnosť v decembri 2017.