SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Sloboda s úpravami alebo od Berlínskeho múru k berlínskej priekope

Prenosné kovové zábrany pred nemeckým parlamentom nahradí priekopa ako za starých dobrých stredovekých čias.

Reichstag v Berlíne.Reichstag v Berlíne. (Zdroj: Pixabay)

BERLÍN - Pred slávnym nemeckým parlamentom by mali vzniknúť prísne bezpečnostné opatrenia. Informáciu agentúry DPA uverejnil napríklad Berliner morgenpost.

Bezpečnostná zóna je plánovaná na Platz der Republik pred hlavným portálom budovy Reichstagu. Rovnobežne s prednou časťou budovy sa vykope priekopa so šírkou 10 metrov a hĺbkou 2,50 metra. Po stranách je naplánovaný bezpečnostný plot.

Kedy sa začne stavba, je stále nejasné. Nový bezpečnostný koncept zodpovedá plánu vybudovať v nasledujúcich rokoch nové návštevnícke centrum vedľa Reichstagu za 150 miliónov eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Odtiaľ po bezpečnostnej kontrole majú návštevníci prejsť tunelom priamo pred hlavným portálom Bundestagu a odtiaľ do samotnej budovy.

V súčasnosti sa pred parlamentom nachádzajú dočasné kasárne, kde sa vykonávajú bezpečnostné kontroly. Oblasť okolo hlavného portálu je uzavretá kovovými tyčami.

Kechlibar: Jama na mamuty

"Viac bezpečnosti pre poslancov i pre tri milióny návštevníkov budovy ročne navyše prinesie estetický pokrok," píše Berliner Morgenpost.

"Pekne optimisticky a pozitívne. Akurát, že uprostred Berlína vznikne jama na mamuty," dodáva ironicky komentátor Marian Kechlibar na svojej stránke kechlibar.net.

Pripomína, že v tom istom čase vyšla správa o policajnej razii v Kolíne nad Rýnom a v Dürene, ktorej cieľom boli islamskí radikáli vrátane jedného konvertitu, ktorý sa predtým nechal počuť, že je pripravený vstúpiť do "najvyššieho raja", čo v náboženstve mieru znie ako závažné ohrozenie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Určitú súvislosť oboch správ by som videl, však to nebola prvá takáto razia. Ale ak máme byť féroví, nejde len o salafistov a ich priateľov. Posilnili aj domáce extrémne skupiny. Od Antify nemožno čakať, že by útočila práve na Bundestag, keď tam má toľko kamarátov; od pravých Hitlerových pohrobkov by sa to však čakať dalo, vzhľadom k tomu, ako silno pohŕdal ich vodca "parlamentnou tárajňou"."

Hrozba politicky motivovaného násilia skrátka vedie k opevňovaniu symbolu nemeckej demokracie, myslí si Kechlibar.

Symboly predelu

"Pre mňa osobne sú tieto veľké stavby v Berlíne určitým symbolom predelu. Viditeľným symbolom konca komunistického bloku v strednej a východnej Európe sa stal až pád Berlínskeho múru. Betónovanie berlínskej priekopy je pre mňa naopak viditeľným symbolom konca éry naivného liberalizmu," píše.

Skryť Vypnúť reklamu

Tvrdí, že je to záverečné vysvedčenie pre "Wir schaffen das" (Zvládneme to, Angela Merkelová) z konca leta 2015.

"Oficiálne to heslo pochopiteľne nikto späť nevezme, ale doplní ho: stále to ešte zvládame, ale za priekopou sa to zvláda o niečo lepšie."

Doteraz sú tam zátarasy, ale prenosné zátarasy ako by boli sľubom budúceho dňa, kedy ich bude možné odstrániť. Priekopa je podstatne permanentnejšieho charakteru.

"Nemeckému ľudu"

Priekopa pred budovou, na ktorej priečelí stojí veľký nápis Dem deutschen Volke, čiže "Nemeckému ľudu", v istom zmysle odráža aj obtiažny vzťah nemeckých politických elít k samotnému pojmu "Volk", čiže "ľud".

Nacistická ríša tento termín zneužívala. Teraz je teda naopak v móde tvrdiť, že nič ako "ľud" v identitárnom zmysle vlastne neexistuje, píše Kechlibar.

Skryť Vypnúť reklamu

"Že je to len totalitný pojem a nebezpečný konštrukt - to je napríklad podstata dlhej eseje Roberta Habecka, potenciálne prvého kancelára za Zelených, podľa ktorej jediná správna definícia "ľudu" sú všetci občania SRN. (To by ma zaujímalo, či to tí práve pozatýkaní radikáli videli rovnako.) "

Na záver pridal malú osobnú spomienku.

"Na nemeckých portáloch veľmi ako čitateľ nekomentujem, ale občas predsa. Na vrchole Willkommenskultur pred štyrmi rokmi som na Die Welt pod jeden článok napísal poznámku, že "Zlyhanie vonkajšej bezpečnosti sa nutne prejaví na bezpečnosti vnútorné." Nič viac tam nebolo, ani slovíčko. Komentár bol v priebehu piatich minút preč a jednoslovné zdôvodnenie moderátora znelo "Hetze" ( "štvanie"). A to bol pritom Welt, na nemeckej pomery pravicový plátok."

Skryť Vypnúť reklamu

Aké je poučenie z krízového vývoja? pýta sa komentátor.

"a) v atmosfére morálnej hystérie sa pojmy ako "štvanie" a "nenávisť" stávajú ešte pružnejšími než guma v značkových čínskych trenírok, preto by v žiadnom prípade nemali prechádzať do zákonníkov;

b) síce som mal zrejme pravdu, ale načo mi to je; ani ten komentár tam staré nikto nevráti," uzatvára Kechlibar.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec európskeho parlamentu Ivan Štefanec.

Ako to vidia europoslanci.


SITA 16. jan
Prezident USA Joe Biden.

Píše Chris Farrell, riaditeľ pre vyšetrovanie a výskum konzervatívnej neziskovej organizácie Judicial Watch.


cs.gatestoneinstitute.org 15. jan
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

Škandinávska krajina nikdy nevyhlásila lockdown a neuzatvorila prevádzky.


TASR 14. jan

Matku obvinili z ohrozenia dieťaťa.


BBC 12. jan
Skryť Zatvoriť reklamu