SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Umelec Štefan Kovaľ zachraňuje Mariánske stĺpy a skrášľuje cintoríny

Akademický sochár cíti povinnosť zachrániť to, čo doba zničila. Reštauruje predovšetkým kamenosochárske diela. Obdivovať môžete aj ním reštaurovanú Immaculatu v popradskej mestskej časti Matejovce.

Náhrobná socha Krista spasiteľa.Náhrobná socha Krista spasiteľa. (Zdroj: Archív Kovaľ)

VYŠNÉ RUŽBACHY - Rodák z Vyšných Ružbách akademický sochár Štefan Kovaľ zachraňuje umelecké diela pre ďalšie generácie.

V spišských mestách, ktoré boli v poľskom zálohu, na znak pokánia a úcty ku kultu Nepoškvrnenej Panny Márie vzniklo v období 1730-1750 dvanásť Mariánskych stĺpov s latinským názvom Immaculata. Štefan Kovaľ sa pričinil o záchranu niekoľkých z nich.

Ale svojou prácou ochránil aj iné diela: „Okrem Mariánskych stĺpov so sochou Nepoškvrnenej Panny Márie – Immaculaty som robil aj stĺpy s Najsvätejšou Trojicou, Sv. Jánom Nepomuckým, sochami svätých a evanjelistov.“

Skryť Vypnúť reklamu

Na vytvorení vernej repliky tristoročného morového stĺpu so sochou Panny Márie z popradskej mestskej časti Matejovce pracoval vyše roka.

Venuje sa aj náhrobnej plastike

Veľkú pozornosť venuje aj náhrobnej plastike na slovenských cintorínoch, ako napr. Ondrejský cintorín v Bratislave a Národný cintorín v Martine.

„Svojou prácou chcem nadviazať na tradíciu figurálnej a abstraktnej náhrobnej plastiky a prispieť k rozmanitosti, slávnostnej atmosfére a jedinečnosti slovenských cintorínov,“ povedal.

Na slovenských cintorínoch boli kedysi väčšinou len drevené kríže s menom zosnulého. Postupne sa to však menilo, na rad prišli trvácnejšie materiály a ručne tesané náhrobné kamene. Koncom devätnásteho a začiatkom dvadsiateho storočia aj liatinové pamätníky.

Skryť Vypnúť reklamu

„V tomto období došlo k rozkvetu funebrálnej náhrobnej plastiky v spojení s portrétnou tvorbou. Pri vytváraní týchto hodnotných diel boli používané ušľachtilé materiály, akými boli keramika, mramor, bronz a žula,“ upresňuje umelec.

V Spišskej Novej Vsi vás víta Panna Mária

Je autorom mnohých zaujímavých diel, medziiným tiež vstupných pylónov do mesta Spišská Nová Ves.

„Na pylónoch s vyobrazením mestského erbu je patrónka a ochrankyňa mesta Panna Mária. Majú výšku 420 centimetrov. Inšpiroval som sa Slovenským rajom a cyklom kolobehu vody v prírode,“ podotýka.

V meste Spišská Nová Ves vzniklo aj iné pozoruhodné dielo - Miesto prianí- pamätník slávnej zvonolejárskej dielni, ktorú založil Konrád Gál.

Počas takmer tristoročnej činnosti v nej bolo odliate množstvo zvonov, krstiteľníc a iných sakrálnych diel.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Torpédoborec Duncan.

Britské ministerstvo obrany prekvapivo tvrdenie o výstražnej streľbe poprelo. Rusko je znepokojené z narastajúcej prítomnosti NATO pri hraniciach Ruska.


echo24.cz 14 h
Maďarský premiér Viktor Orbán a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v Bruseli.

Premiér pripomenul, že nedávno schválený maďarský zákon chráni práva detí, zaručuje práva rodičov, pričom táto právna norma sa nevzťahuje na práva týkajúce sa sexuálnej orientácie ľudí vo veku nad 18 rokov.


TASR 15 h

Okresy budú od 28.6. v stupňoch ostražitosti a monitoringu. Vláda schválila aj rozdelenie krajín podľa rizikovosti.


TASR 17 h
Do akcie v osade Moldava nad Bodvou sa zapojilo desiatky policajtov.

Ospravedlnenie vláda vníma nie len ako ľudské gesto smerom k poškodeným obetiam v rómskej osade, ale aj ako záväzok štátu do budúcna vyvarovať sa podobných zlyhaní


SITA 18 h