SME
Piatok, 28. január, 2022 | Meniny má Alfonz

Umelec Štefan Kovaľ zachraňuje Mariánske stĺpy a skrášľuje cintoríny

Akademický sochár cíti povinnosť zachrániť to, čo doba zničila. Reštauruje predovšetkým kamenosochárske diela. Obdivovať môžete aj ním reštaurovanú Immaculatu v popradskej mestskej časti Matejovce.

Náhrobná socha Krista spasiteľa.Náhrobná socha Krista spasiteľa. (Zdroj: Archív Kovaľ)

VYŠNÉ RUŽBACHY - Rodák z Vyšných Ružbách akademický sochár Štefan Kovaľ zachraňuje umelecké diela pre ďalšie generácie.

V spišských mestách, ktoré boli v poľskom zálohu, na znak pokánia a úcty ku kultu Nepoškvrnenej Panny Márie vzniklo v období 1730-1750 dvanásť Mariánskych stĺpov s latinským názvom Immaculata. Štefan Kovaľ sa pričinil o záchranu niekoľkých z nich.

Ale svojou prácou ochránil aj iné diela: „Okrem Mariánskych stĺpov so sochou Nepoškvrnenej Panny Márie – Immaculaty som robil aj stĺpy s Najsvätejšou Trojicou, Sv. Jánom Nepomuckým, sochami svätých a evanjelistov.“

Skryť Vypnúť reklamu

Na vytvorení vernej repliky tristoročného morového stĺpu so sochou Panny Márie z popradskej mestskej časti Matejovce pracoval vyše roka.

Venuje sa aj náhrobnej plastike

Veľkú pozornosť venuje aj náhrobnej plastike na slovenských cintorínoch, ako napr. Ondrejský cintorín v Bratislave a Národný cintorín v Martine.

„Svojou prácou chcem nadviazať na tradíciu figurálnej a abstraktnej náhrobnej plastiky a prispieť k rozmanitosti, slávnostnej atmosfére a jedinečnosti slovenských cintorínov,“ povedal.

Na slovenských cintorínoch boli kedysi väčšinou len drevené kríže s menom zosnulého. Postupne sa to však menilo, na rad prišli trvácnejšie materiály a ručne tesané náhrobné kamene. Koncom devätnásteho a začiatkom dvadsiateho storočia aj liatinové pamätníky.

Skryť Vypnúť reklamu

„V tomto období došlo k rozkvetu funebrálnej náhrobnej plastiky v spojení s portrétnou tvorbou. Pri vytváraní týchto hodnotných diel boli používané ušľachtilé materiály, akými boli keramika, mramor, bronz a žula,“ upresňuje umelec.

V Spišskej Novej Vsi vás víta Panna Mária

Je autorom mnohých zaujímavých diel, medziiným tiež vstupných pylónov do mesta Spišská Nová Ves.

„Na pylónoch s vyobrazením mestského erbu je patrónka a ochrankyňa mesta Panna Mária. Majú výšku 420 centimetrov. Inšpiroval som sa Slovenským rajom a cyklom kolobehu vody v prírode,“ podotýka.

V meste Spišská Nová Ves vzniklo aj iné pozoruhodné dielo - Miesto prianí- pamätník slávnej zvonolejárskej dielni, ktorú založil Konrád Gál.

Počas takmer tristoročnej činnosti v nej bolo odliate množstvo zvonov, krstiteľníc a iných sakrálnych diel.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Benedikt XVI. spravil z Prešovskej eparchie archieparchiu.


Michal Pavlišinovič 11 h
Dmitrij Medvedev (vpravo) a Vladimir Putin (Vľavo).

V žiadnom prípade nesmie dôjsť k vojne, vraví.


TASR 27. jan
Štokholm (ilustračné foto).

Švédska národná rada pre prevenciu kriminality po 16 rokoch zverejnila novú správu obsahujúcu štatistiky etnického pôvodu oficiálne zaregistrovaných páchateľov trestnej činnosti. Priaznivcov migrácie nepotešia.


cs.gatestoneinstitute.org 26. jan
Väzenský ústav v Prešove.

Bývalý prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.


SITA 25. jan
Skryť Zatvoriť reklamu