SME
Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Potulky malým Rímom približujú históriu tradičných komunít

Vlastivedné prechádzky Trnavou v autentických lokalitách predstavujú kláštorný život aj evanjelickú a židovskú komunitu mesta.

TrnavaTrnava (Zdroj: Martina Radošovská)

Trnava – Potulky malým Rímom je názov série obľúbených a už tradičných vlastivedných prechádzok po Trnave.

O činnosti a významných osobnostiach evanjelickej obce v meste poinformuje 11. augusta Simona Jurčová. Spolu s účastníkmi „potulky“ nazrú aj do jedného z bytov v tzv. evanjelickom dome.

Židovstvom a pamiatkami na židovskú komunitu sa bude 18. augusta zaoberať sprievodkyňa Emília Valachovičová.

Už skôr, v nedeľu 21. júla bola prechádzka venovaná téme „ V chládku kláštorných múrov“. So sprievodcom Ferdinandom Makom si záujemcovia o históriu prezreli niektoré kaplnky, ktoré sú bežne ukryté pred zrakom verejnosti v kláštorných komplexoch na území mesta.

Skryť Vypnúť reklamu

Obľúbené podujatia však budú venované aj iným motívom. V nedeľu 28. júla odhalí Poklady trnavského archívu jeho riaditeľka Júlia Ragačová.

Príbeh budov trnavskej nemocnice priblíži 4. augusta Trnavčanom architekt Miroslav Beňák. Bude rozprávať o objektoch, postavených od založenia ústavu v roku 1824 až doteraz.

Na poslednej potulke 25. augusta predstaví Slavomír Dzvoník Detskú opatrovňu a jej zakladateľku Teréziu Brunšvikovú.

Potulky malým Rímom pripravuje radnica už niekoľko rokov a tešia sa neutíchajúcemu záujmu obyvateľov mesta – a nielen ich. Umožňujú nazrieť do inak nedostupných priestorov alebo upozorniť na detaily a súvislosti, ktoré zostávajú často nepovšimnuté.

„Na každý rok hľadáme témy, ktoré by vtiahli ľudí nielen do histórie, ale aj poznania kontextu, z ktorého toto mesto vznikalo, na ktorom rástlo a vďaka ktorému mu možno lepšie porozumieť,“ povedal pre TASR hovorca trnavskej radnice Pavol Tomašovič.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Minister obrany Jaroslav Naď.

Ak laboratórium v Maďarsku vakcínu odobrí, bude sa ňou podľa Naďa dať očkovať.

3 h
Výbuch muničného skladu za obcou Vrbětice. Dymový "hríb", ktorý odfotili z radnice mesta Valašské Klobouky 16. októbra 2014.

Prvý z výbuchov bol podľa ministra Hamáčka neplánovaný. Dôkazy o zapojení ruskej tajnej služby sú podľa neho dostatočné. Premiér chce odtajniť vyšetrovanie.

7 h
Takmer prázdna letisková hala v Bratislave.

Do karantény musia aj tí, ktorí prekonali covid-19.

5 h
Český premiér Andrej Babiš.

Podľa Babiša a Hamáčka existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014.

11 h