SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Potulky malým Rímom približujú históriu tradičných komunít

Vlastivedné prechádzky Trnavou v autentických lokalitách predstavujú kláštorný život aj evanjelickú a židovskú komunitu mesta.

TrnavaTrnava (Zdroj: Martina Radošovská)

Trnava – Potulky malým Rímom je názov série obľúbených a už tradičných vlastivedných prechádzok po Trnave.

O činnosti a významných osobnostiach evanjelickej obce v meste poinformuje 11. augusta Simona Jurčová. Spolu s účastníkmi „potulky“ nazrú aj do jedného z bytov v tzv. evanjelickom dome.

Židovstvom a pamiatkami na židovskú komunitu sa bude 18. augusta zaoberať sprievodkyňa Emília Valachovičová.

Už skôr, v nedeľu 21. júla bola prechádzka venovaná téme „ V chládku kláštorných múrov“. So sprievodcom Ferdinandom Makom si záujemcovia o históriu prezreli niektoré kaplnky, ktoré sú bežne ukryté pred zrakom verejnosti v kláštorných komplexoch na území mesta.

Skryť Vypnúť reklamu

Obľúbené podujatia však budú venované aj iným motívom. V nedeľu 28. júla odhalí Poklady trnavského archívu jeho riaditeľka Júlia Ragačová.

Príbeh budov trnavskej nemocnice priblíži 4. augusta Trnavčanom architekt Miroslav Beňák. Bude rozprávať o objektoch, postavených od založenia ústavu v roku 1824 až doteraz.

Na poslednej potulke 25. augusta predstaví Slavomír Dzvoník Detskú opatrovňu a jej zakladateľku Teréziu Brunšvikovú.

Potulky malým Rímom pripravuje radnica už niekoľko rokov a tešia sa neutíchajúcemu záujmu obyvateľov mesta – a nielen ich. Umožňujú nazrieť do inak nedostupných priestorov alebo upozorniť na detaily a súvislosti, ktoré zostávajú často nepovšimnuté.

„Na každý rok hľadáme témy, ktoré by vtiahli ľudí nielen do histórie, ale aj poznania kontextu, z ktorého toto mesto vznikalo, na ktorom rástlo a vďaka ktorému mu možno lepšie porozumieť,“ povedal pre TASR hovorca trnavskej radnice Pavol Tomašovič.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pápež František.

Vo videoodkaze účastníkom konferencie biskupov o ochrane detí hlava katolíckej cirkvi uviedla, že slova o ľútosti sa musia premeniť na konkrétne činy.


SITA/AP a 1 ďalší 3 h
Príslušník afganských bezpečnostných zložiek hliadkuje po výbuchu, ku ktorému došlo v západnej časti afganského hlavného mesta Kábul.

Američania chceli zasiahnuť auto s ľuďmi, ktorí sa chystali zaútočiť na letisko. Podľa amerického generála je však veľmi nepravdepodobné, že auto alebo mŕtvi patrili k teroristom z Islamskému štátu.


TASR 10 h
Ilustračná foto.

Vládne strany by mali v čo najkratšom čase prekonať aktuálne politické problémy, vrátane ukončenia vojny policajtov a nového nastavenia pomerov v koalícii, upozorňuje publicista.


TASR 10 h
Šéf OSN António Guterres.

Správa OSN o plnení záväzkov týkajúcich sa emisií obsahovala zistenie, že namiesto zníženia potrebného na to, aby sa svet vyhol najhorším dopadom klimatickej zmeny, nastalo "značné zvýšenie" emisií.


TASR 11 h
Skryť Zatvoriť reklamu