SME
Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

Polovica mladých Arabov uvažuje o emigrácii, najradšej by odišli do Európy

Ruský vládca sa medzi Arabmi teší dvojnásobne väčšej obľube ako ten americký.

Začiatkom roka boli v Alžírsku mohutné protesty.Začiatkom roka boli v Alžírsku mohutné protesty. (Zdroj: SITA/AP)

KÁHIRA - Polovica mladých Arabov uvažuje o emigrácii a najradšej by odišli do Európy. Stále častejšie tiež pripúšťajú, že nie sú veriaci, informuje server idnes.cz.

V pohľade na rodinu si však moslimskej spoločnosti uchovávajú konzervatívny ráz. A ruský vládca sa medzi Arabmi teší dvojnásobne väčšej obľube ako ten americký. To všetko ukázal prieskum zverejnený arabskou BBC.

Varovne vyznieva zistenie, že o emigrácii uvažuje pätina obyvateľov arabských krajín Blízkeho východu a severnej Afriky. Vo vekovom rozmedzí 18 až 29 rokov je to dokonca v priemere 52 percent. Najčastejšie spomínanou cieľovou destináciou je Európa, oproti prieskumu z roku 2013 však jej popularita klesla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Islam už mladším Arabom nehovorí toľko ako ich rodičom. Lásku k náboženstvu z nich vyrazil fanatický Islamský štát a jeho zverstvá v mene viery, ktoré dlho sledovali takmer v priamom prenose. Najviac to platí o Tunisku, počet neveriacich stúpol tiež v Líbyi, Maroku, Sudáne alebo Alžírsku, najmenej v Iraku.

Toto a ďalšie prekvapivé zistenia vyplynuli z doteraz najrozsiahlejšieho sociologického prieskumu, ktorý pre arabské vysielanie stanice BBC uskutočnila v desiatich arabských krajinách agentúra Arab Barometer. Tá sídli na Princetone, jednej z najslávnejších amerických univerzít.

V rodine vládne muž

Hlboká sonda do hláv a sŕdc viac ako 25 000 ľudí však tiež ukázala, že v iných oblastiach si moslimské spoločnosti uchovávajú konzervatívny ráz.

Na otázku, či by im nevadilo, ak by na čele ich krajina či vlády stála žena, odpovedala síce všade s výnimkou Alžírska väčšia polovica kladne. Zároveň však väčšina respondentov vrátane žien súhlasila s tvrdením, že v rodine musí mať vo všetkom konečné slovo muž. Jedinou výnimkou bolo Maroko.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte evidentnejšie to ukázal pohľad na homosexualitu - tá je prakticky neprijateľná, a to napríklad aj v Libanone, ktorý platí za liberálnejšiu krajinu než sú jeho arabskí susedia. Aj tam viac ľudí akceptuje "vraždy zo cti", keď napríklad otec zabije vlastnú dcéru za "zneuctenie" rodiny, než gayov alebo lesbičky.

Najväčšia hrozba: Izrael

Menej prekvapí, že za najväčšie hrozby sú v regióne považovaní tradiční sokovia, v prvom rade Izrael, nasledovaný Spojenými štátmi a Iránom.

Zo svetových vodcov potom Arabi najpozitívnejšie vnímajú tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, kladne ho hodnotí päťdesiatjeden percent opýtaných.

Ruský prezident Vladimir Putin je s dvadsiatimi ôsmimi percentami viac ako dvojnásobne populárnejší ako jeho americký náprotivok Donald Trump (dvanásť percent). V Egypte a v Líbyi Putin dokonca predstihol aj Erdogana.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu