SME
Pondelok, 26. júl, 2021 | Meniny má Anna, HanaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Polovica mladých Arabov uvažuje o emigrácii, najradšej by odišli do Európy

Ruský vládca sa medzi Arabmi teší dvojnásobne väčšej obľube ako ten americký.

Začiatkom roka boli v Alžírsku mohutné protesty.Začiatkom roka boli v Alžírsku mohutné protesty. (Zdroj: SITA/AP)

KÁHIRA - Polovica mladých Arabov uvažuje o emigrácii a najradšej by odišli do Európy. Stále častejšie tiež pripúšťajú, že nie sú veriaci, informuje server idnes.cz.

V pohľade na rodinu si však moslimskej spoločnosti uchovávajú konzervatívny ráz. A ruský vládca sa medzi Arabmi teší dvojnásobne väčšej obľube ako ten americký. To všetko ukázal prieskum zverejnený arabskou BBC.

Varovne vyznieva zistenie, že o emigrácii uvažuje pätina obyvateľov arabských krajín Blízkeho východu a severnej Afriky. Vo vekovom rozmedzí 18 až 29 rokov je to dokonca v priemere 52 percent. Najčastejšie spomínanou cieľovou destináciou je Európa, oproti prieskumu z roku 2013 však jej popularita klesla.

Skryť Vypnúť reklamu

Islam už mladším Arabom nehovorí toľko ako ich rodičom. Lásku k náboženstvu z nich vyrazil fanatický Islamský štát a jeho zverstvá v mene viery, ktoré dlho sledovali takmer v priamom prenose. Najviac to platí o Tunisku, počet neveriacich stúpol tiež v Líbyi, Maroku, Sudáne alebo Alžírsku, najmenej v Iraku.

Toto a ďalšie prekvapivé zistenia vyplynuli z doteraz najrozsiahlejšieho sociologického prieskumu, ktorý pre arabské vysielanie stanice BBC uskutočnila v desiatich arabských krajinách agentúra Arab Barometer. Tá sídli na Princetone, jednej z najslávnejších amerických univerzít.

V rodine vládne muž

Hlboká sonda do hláv a sŕdc viac ako 25 000 ľudí však tiež ukázala, že v iných oblastiach si moslimské spoločnosti uchovávajú konzervatívny ráz.

Na otázku, či by im nevadilo, ak by na čele ich krajina či vlády stála žena, odpovedala síce všade s výnimkou Alžírska väčšia polovica kladne. Zároveň však väčšina respondentov vrátane žien súhlasila s tvrdením, že v rodine musí mať vo všetkom konečné slovo muž. Jedinou výnimkou bolo Maroko.

Skryť Vypnúť reklamu

Ešte evidentnejšie to ukázal pohľad na homosexualitu - tá je prakticky neprijateľná, a to napríklad aj v Libanone, ktorý platí za liberálnejšiu krajinu než sú jeho arabskí susedia. Aj tam viac ľudí akceptuje "vraždy zo cti", keď napríklad otec zabije vlastnú dcéru za "zneuctenie" rodiny, než gayov alebo lesbičky.

Najväčšia hrozba: Izrael

Menej prekvapí, že za najväčšie hrozby sú v regióne považovaní tradiční sokovia, v prvom rade Izrael, nasledovaný Spojenými štátmi a Iránom.

Zo svetových vodcov potom Arabi najpozitívnejšie vnímajú tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, kladne ho hodnotí päťdesiatjeden percent opýtaných.

Ruský prezident Vladimir Putin je s dvadsiatimi ôsmimi percentami viac ako dvojnásobne populárnejší ako jeho americký náprotivok Donald Trump (dvanásť percent). V Egypte a v Líbyi Putin dokonca predstihol aj Erdogana.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

"Deti vo veku 10 či 11 rokov by nemali byť sexuálne aktívne a akákoľvek politika, ktorá by takýto nápad podporovala, je zvrátená a a pomáha tým, ktorí chcú sexuálne využívať deti," oponuje jeden z kritikov.


echo24.cz 11 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 10 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 10 h
Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


14 h