SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Novým britským premiérom bude Boris Johnson

V hlasovaní členov Konzervatívnej strany získal dvakrát toľko hlasov ako jeho protikandidát Hunt.

Novým britským premiérom a lídrom Konzervatívnej strany bude bývalý minister zahraničných vecí a niekdajší starosta Londýna Boris Johnson.Novým britským premiérom a lídrom Konzervatívnej strany bude bývalý minister zahraničných vecí a niekdajší starosta Londýna Boris Johnson. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Novým britským premiérom a lídrom Konzervatívnej strany bude bývalý minister zahraničných vecí a niekdajší starosta Londýna Boris Johnson. Informovala o tom v stredu spravodajská televízia Sky News.

Členovia Konzervatívnej strany sa v hlasovaní poštou rozhodovali medzi dvoma kandidátmi, ktorými boli Boris Johnson a súčasný minister zahraničných vecí Jeremy Hunt.

Na vnútrostraníckom hlasovaní poštou, ktoré sa konalo od 6. do 22. júla, sa zúčastnilo 87,4 percenta zo 160 000 členov Konzervatívnej strany. Za Johnsonovho protikandidáta Jeremyho Hunta hlasovalo 46 656 konzervatívcov, Johnsonovi dalo svoj hlas 92 153 členov strany. Neplatných bolo 509 odovzdaných hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

Johnson sa postu lídra Konzervatívnej strany a s najväčšou pravdepodobnosťou aj britského premiéra ujme po Therese Mayovej, ktorá z postu líderky odstúpila 7. júna.

Trump: Bude skvelý!

Americký prezident Donald Trump uvítal v utorok zvolenie Borisa Johnsona za nového lídra britskej Konzervatívnej strany, ktorý bude čoskoro aj britským premiérom. Informovala o tom agentúra AFP.

"Gratulujem Borisovi Johnsonovi, že bude novým premiérom Spojeného kráľovstva. Bude skvelý!" uviedol Trump na Twitteri.

Johnsonovi zablahoželal prostredníctvom svojej hovorkyne aj predsedkyňa Európskej komisie Ursula von der Leyenová. "Predseda bude s budúcim premiérom spolupracovať najlepšie, ako sa len bude dať," konštatovala.

Hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier uviedol, že sa teší na "konštruktívnu spoluprácu" s Johnsonom. Povedal, že sa bude snažiť presadiť ratifikáciu dohody o odchode Spojeného kráľovstva z Únie, ktorý vyrokovala doterajšia britská premiérka Theresa Mayová, a dosiahnuť riadený brexit. Podľa Barniera je EÚ ochotná upraviť politickú deklaráciu o budúcich vzťahoch, ktorá je pripojená k dohode o brexite.

SkryťVypnúť reklamu

Študoval na prestížnej internátnej škole

Alexander Boris de Pfeffel Johnson sa narodil 19. júna 1964 v New Yorku. Jeho otec bol významný politik, okrem iného aj poslanec za Konzervatívnu stranu v Európskom parlamente (EP), a matka maliarka. Už ako malý chlapec vyhlasoval, že chce byť "kráľom sveta".

Ako príslušníkovi lepšej anglickej rodiny sa mu dostalo dobrého vzdelania.

Na základnú školu chodil v Bruseli a v roku 1977 získal štipendium na prestížnej chlapčenskej internátnej strednej škole v mestečku Eton pri Windsore.

Ide o jednu z najelitnejších škôl na britských ostrovoch o čom svedčí aj skutočnosť, že v nej študovali viacerí členovia britskej kráľovskej rodiny, medzi nimi princovia William a Harry, a jej brány opustilo 19 britských premiérov.

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z najlepších priateľov Borisa Johnsona bol v tom čase Charles Spencer, mladší brat zosnulej princeznej Diany.

V rokoch 1983-86 študoval na univerzite v Oxforde klasickú filológiu a literatúru.

Kariéru začal ako novinár

Svoju profesionálnu kariéru začal Boris Johnson ako novinár. Najskôr v denníku The Times, odkiaľ však musel po necelom roku odísť preto, že si vymyslel citát do jedného z článkov.

Potom pôsobil v rokoch 1989-94 ako spravodajca konzervatívneho denníka The Daily Telegraph v Bruseli, až sa vypracoval na šéfredaktora konzervatívneho týždenníka The Spectator, ktorý viedol v rokoch 1999-2005.

V parlamemte dvakrát, medzitým starostom Londýna

Do parlamentu bol prvýkrát zvolený v roku 2001. Sedem rokov tam pôsobil ako zástupca volebného obvodu Henley na juhovýchode Anglicka. V roku 2015 sa opätovne vrátil do poslaneckých lavíc, tentoraz za londýnsky volebný obvod Uxbridge a South Ruislip.

SkryťVypnúť reklamu

Za starostu Londýna bol Boris Johnson zvolený v máji 2008; v tejto funkcii zotrval až do mája 2016.

V tom istom roku sa stal 13. júla ministrom zahraničných vecí vo vláde premiérky Theresy Mayovej. Po dvoch rokoch však z funkcie 9. júla 2018 odstúpil na protest proti tomu, ako viedla šéfka kabinetu rokovania o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Excentrický politik Boris Johnson, ktorý je zástancom "tvrdého brexitu", teda úplnej odluky od štruktúr EÚ, patrí medzi najvýraznejších architektov brexitovej kampane v Británii. Tak to bolo pred referendom o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ, ktoré sa konalo 23. júna 2016 a tak je tomu aj po referende.

Únia je ako zle navrhnutá spodná bielizeň

Okrem iného povedal, že "Európska únia mu pripadá ako zle navrhnutá spodná bielizeň, ktorá je niekde príliš tesná a inde zase nebezpečne voľná", projekt spoločnej európskej meny označil za "katastrofu" a voľný pohyb osôb v rámci EÚ označil za "nezmysel, mýtus a hovadinu".

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka vízie Borisa Johnsona ohľadne vedenia krajiny v otázke brexitu, prisľúbil vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ do 31. októbra tohto roku, či už s dohodou alebo bez nej.

Dovtedy chce so zástupcami Únie vyrokovať nové podmienky dohody o odchode, ktoré by zahŕňali odstránenie "írskej poistky" a jej nahradenie "alternatívnymi opatreniami".

Tribún ľudu Boris Johnson je známy svojím nekonvenčným správaním a vystupovaním. Je majstrom sebaprezentácie.

Obyvatelia Londýna v ňom vidia konzervatívneho politika nového typu. Namiesto tradičnej upätosti preferuje nezáväzné maniere - napríklad po uliciach Londýna sa preháňa na bicykli s ruksakom na chrbte. Médiá ho opisujú ako drzého politika, ktorý sa nebojí "kreatívne narábať s pravdou".

SkryťVypnúť reklamu

V prieskumoch vychádza ako tretí najrozpoznateľnejší britský politik všetkých čias po bývalých premiéroch Winstonovi Churchillovi a Margarete Thatcherovej.

Ako poslanec britského parlamentu sa dostal Boris Johnson do širokého povedomia aj svojimi kontroverznými výrokmi.

V jednom z nich prirovnal ženy zahalené v islamskej šatke zvanej burka k poštovým schránkam alebo bankovým lupičom.

V marci 2018 zase prirovnal Rusko - kde v tom období vrcholili prípravy na futbalové majstrovstvá sveta - k nacistickému Nemecku, ktoré využilo v roku 1936 letné olympijské hry v Berlíne na propagandistické účely.

Johnson má pritom rusko-židovských predkov, s čím súvisí aj jeho ruské meno Boris.

Hoci bol Boris Johnson zvolený za nového predsedu Konzervatívnej strany, neznamená to, že sa automaticky stane aj britským premiérom.

SkryťVypnúť reklamu

Odborník na britskú politiku z Liverpoolskej univerzity David Jeffery spresnil, že na prevzatie tejto funkcie ho musí najskôr vyzvať kráľovná. Pokiaľ sa tak nestane, Theresa Mayová zostane aj naďalej vo funkcii premiérky, aj keď už nebude "líderkou" vládnej strany.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu