SME
Pondelok, 23. september, 2019 | Meniny má Zdenka
NÁZOR PETRA BERCIKA

Greta po prvýkrát, Greta po stýkrát, Greta...

Ešte stále to s planétou Zem nie je také zlé. Možno však hrozí, že ju skôr zničí ochrana pred globálnym otepľovaním ako klimatické zmeny samotné.

Mladá švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová počas zhromaždenia študentov za ochranu klímy pod heslom Piatky za budúcnosť vo Viedni 31. mája 2019. Mladá švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová počas zhromaždenia študentov za ochranu klímy pod heslom Piatky za budúcnosť vo Viedni 31. mája 2019. (Zdroj: TASR/AP)

Šialenstvo a posadnutosť časti celého sveta klimatickou hrozbou už naberá nelogické dimenzie.

Sfanatizované davy študentov po vzore "veľkej malej" Grety začali v piatok chodiť poza školu. Už tak nechutne rozpínaví ekoteroristi začali ešte viac mohutnieť a presadzujú sa vo voľbách stále výraznejšie (je možné, že to spolu súvisí) a nielen vo „vyspelých“ krajinách sveta.

Už aj predtým rozumne uvažujúci politici sú ochotní čo to pripustiť a čo je horšie, prijímať zákony, ktoré nám komplikujú život. To znamená, že voľbou nebudú najracionálnejšie, najlogickejšie, ani najúspornejšie kroky, ale pofidérny ideologický marš.

Článok pokračuje pod video reklamou

Globálne otepľovanie, produkcia CO2, uhlíková stopa a podobné termíny sa stali dennou dávkou takej intenzity, že ak by ste pri každom z nich skonzumovali iba gram akéhokoľvek jedla, po týždni prasknete od prejedenia.

Otepľovalo a ochladzovalo sa na planéte Zem po milióny rokov a boli časy – napríklad keď sa zhruba pred jedenástimi tisícmi rokov (plus 750) skončila Doba ľadová (poznáte z rovnomenného animovaného filmu) - keď sa oteplilo o výrazne viac stupňov (zhruba až päť).

Nie som si samozrejme istý na sto percent, ale marí sa mi z dejepisu a z historických filmov, že žiadne továrne, plasty, CO2 ani ďalšie obľúbené názvy zelených teroristov vtedy ešte nepoznali. Tuším ani v spomínanom animovanom filme nefigurovali, a to už by som bral pokojne aj ako vedecký dôkaz.

Vrcholom demencie celého klimatického divadla, farizejstva a zároveň jeho symbolom sa stala Greta Thunbergová.

Dievčatko s drobnou psychickou poruchou sa rozhodlo, že to tak nenechá a keďže jej bolo nad Slnko a Milankovičove cykly jasné, že za otepľovanie môže človek, rozhodla sa, že vystojí pred švédskym parlamentom jamku.

Za chvíľu ju tam vystáli aj kameramani rôznych televízií a za chvíľu sme tu mali celebritu, na ktorú sa nechytá ani ikona ľavicového sveta Barack Obama.

A keďže je nad Slnko a Milankovičove cykly jasné, že ak niekto má čo povedať k zmenám počasia na zemeguli, tak je to práve Greta, 16-ročné dievčatko s aspergerovou poruchou, začala putovať po svete a rozdávať múdra priehrštím.

Teraz budem chvíľu preháňať, ale asi neexistuje aktivista, ktorý by nemal jej fotku v mobile, takmer neexistuje svetový politik, ktorý s ňou nemá selfie a pomaly už neexistuje ani parlament, v ktorom by nekázala.

Môj najmilovanejší, najpokrokovejší a najzbytočnejší zo všetkých parlamentov – európsky – bol pochopiteľne medzi prvými, ktorý ju prichýlil.

Ak sa vám zdá, že môj komentár je zatiaľ ironický a neopiera sa o vedecké dôkazy, vedzte, že

po a, je to zámer,

po b, ani tvrdenia o teplotných zmenách súvisiacich s činnosťou človeka sa o skutočné vedecké dôkazy neopierajú,

po c, kto naozaj chce, ten si odbornú i vedecko náučnú literatúru zaobstará. Nútiť ju ostatným je ako hádzať zlaté zuby prascom. K poznaniu pravdy im stačia titulky v novinách a rozhorčené statusy na sociálnych sieťach.

Čo je však horšie, a to sa už dostávame k pointe, tento krik, ničím nepodložené tvrdenia a na ich základe vynucované opatrenia k „záchrane Zeme“ budú mať vzhľadom na absenciu rozumných politikov na planétu zdrvujúce následky. A že je to tendencia takmer nezvratná, naznačuje aj vyhlásenie novej predsedníčky Európskej komisie, ktorá uhlíkovú stopu v Európe zastaví do roku 2050.

Čo nám zostáva? Našťastie, máme jednu významnú nádej a tou je – zázrak. Respektíve vážnejšie povedané, že sa k slovu dostanú vedci, a nie študenti, že k téme budú hovoriť znalci a nie politici, že počuť budeme odborníkov nie aktivistov.

Aký to paradox, práve Greta vyzýva politikov, že nemusia počúvať ich, mladých, že stačí, ak budú počúvať vedcov.

Len prosím, nie tých, ktorí celý svoj vedecký život zasvätili v inštitúciách typu OSN, v treťom sektore alebo zháňaním štedrých grantov (čo sa môže množinovo významne prekrývať). Nie vedcov, ktorí sa študovaním klimatických zmien zaoberajú posledných päť rokov, lebo je to cool a vynesie to prachy.

Nemusí ich byť ani veľa.

Nie je teda dôležité, či niečo tvrdí 50, 60 alebo 90 percent vedcov, čo je obľúbený argument klimobijcov, že je to pravda, keď ich je veľa.

Parafrázujúc známu Einsteinovu vetu totiž stačí počúvať jedného, ak má pravdu. Problém je, že my nevieme, kto ju má.

Takže reálne hrozí, že skôr ako zmena klímy, nás zahubí boj proti jej zmenám.

Čo sa stane, ak sa pri dôležitých rozhodnutiach prestaneme riadiť rozumom a podľahneme emóciám.

Súvisiaci článok Pippi Dlhá pančucha zachraňuje svet

Najčítanejšie články

Téma: Názory


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Blahová a spol. nebudú na 99 percent kandidovať za SaS, Sulík to nekomentuje

Predseda strany Richard Sulík podľa nich zopakoval podmienku, že nebude na kandidátke, na ktorej búdu aj oni. Sulík to nekomentoval, kandidátku budú schvaľovať na straníckom sneme 5. októbra.

Na snímke poslanci NR SR za SaS v prednom rade zľava Renáta Kaščáková, Ľubomír Galko, Jana Kiššová, Natália Blahová a Jozef Rajtár spolu s členmi strany počas tlačovej konferencie k reakcii na mimoriadny kongres strany Sloboda a Solidarita.
Zahraničie

Čaputová na summite kritizovala popieranie klimatických zmien a vyzvala na zmenu života

Ľudstvo si užíva výhody pokroku, avšak zabudlo platiť svoje účty voči planéte, vyhlásila slovenská prezidentka.

Čaputová počas návštevy v USA.
Európska únia

Štyri štáty EÚ sa dohodli na systéme prerozdeľovania migrantov

Kvóty pre jednotlivé krajiny sa podľa Seehofera ešte len majú stanoviť. Bude to závisieť od toho, koľko ďalších európskych krajín sa na prerozdeľovaní utečencov bude podieľať.

Maltský záchranár pomáha jednému z migrantov.
Názory

Jiří Weigl: S Grétou na ceste do otroctva

Klimatický alarmizmus je jednou z hlavných súčastí moderného ľavicového progresivizmu a jeho hlavnou zbraňou v útoku na tradičnú západnú kapitalistickú spoločnosť, o ktorej radikálnu premenu usiluje.

Počet účastníkov odhadovala polícia niekoľko hodín pred koncom protestnej akcie na zhruba 70-tisíc.