SME
Piatok, 26. február, 2021 | Meniny má ViktorKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Potrebujeme lepšie rozlišovať, kto prichádza, a zohľadniť globálne súvislosti

Europoslanec za stranu Spolu – občianska demokracia Vladimír Bilčík hovorí o riešení aktuálnych problémov nášho kontinentu.

Poslanec Európskeho parlamentu Vladimír Bilčík kandidoval za koalíciu Progresívne Slovensko – Spolu–OD.Poslanec Európskeho parlamentu Vladimír Bilčík kandidoval za koalíciu Progresívne Slovensko – Spolu–OD. (Zdroj: SITA)

Európou hýbe otázka migrácie. Aký bude váš prístup k tejto téme?

- Pozrite, migrácia je veľký problém. Problém, ktorý neodíde, nepôjde preč. Potrebujeme mať na ňu jasné a vierohodné riešenia.

Pre nás je prioritou prevencia. Áno, poučenie z tých ostatných rokov je, že potrebujeme mať silné pevné vonkajšie hranice a pevnú kontrolu toho, kto prichádza na územie Európskej únie.

Potrebujeme mať aj silnú, spoľahlivú spoluprácu s partnermi za hranicami Európskej únie tak, aby sme vedeli predchádzať takým krízam akú sme v Európe zažili v rokoch 2015 – 2016. Toto je asi tá najzákladnejšia politická pozícia.

Skryť Vypnúť reklamu

A je dôležité z pohľadu Slovenska, aby sme mali fungujúci Schengen. Preto, lebo pokiaľ ho mať nebudeme, tak ten schengenský vnútorný priestor a jeho sloboda budú ohrozené, čo je veľmi dôležité z pohľadu budúcej slobody pohybu či už slovenských občanov alebo slovenských výrobkov.

Samozrejme, poviem k tomu aj bé a myslím si, že je veľmi dôležité to povedať: Máme množstvo konfliktov za našimi hranicami ktoré vznikajú aj v dôsledku klimatickej zmeny.

A myslím si, že jedna z vecí, ktoré budeme musieť viac prepojiť s kontrolou migrácie, je práve boj s klimatickými zmenami. Ak chceme, aby ľudia neutekali zo svojich domovov napríklad v Afrike, ale aj na Blízkom a Strednom Východe, tak potrebujeme nájsť riešenia, ktoré zastavia ten proces klimatickej krízy.

Skryť Vypnúť reklamu

Preto je pre mňa veľmi dôležité, že táto téma sa stane dôležitou súčasťou programu budúcej Európskej komisie. Tu potrebujeme dlhodobé riešenia a nemôžeme zatvárať oči pred týmto problémom.

Takže toto je dôležité, aby to bolo súčasťou programu Európskej komisie v najbližších piatich rokoch, a je to niečo, na čo sa budem sústreďovať pri debate o schvaľovaní budúcej Európskej komisie.

Do Európy sa dnes snaží dostať množstvo ekonomických migrantov z Afriky. Čo s nimi?

- Potrebujeme mať naozaj jasnú politiku, kedy pomôžeme všetkým tým, ktorí tú pomoc naozaj potrebujú a utekajú z oblastí, kde jednoducho im hrozí smrť, násilie, prenasledovanie.

Takže si myslím, že potrebujeme sa postarať o tých, ktorí utekajú z legitímnych dôvodov.

No a potom – áno – potrebujeme zlepšiť a zrýchliť azylový proces a potrebujeme mať aj účinnejšiu politiku návratov práve pre ľudí, ktorí neutekajú z tých očividných dôvodov konfliktov, ale majú iné pohnútky.

Skryť Vypnúť reklamu

Takže je dôležité, aby sme jednoducho v rámci Európskej únie našli účinnejšie riešenia práve na našu schopnosť vyhodnotiť, kto ten nárok na azyl má a kto ho nemá.

To sa dosť podobá na pozíciu V4. Súhlasíte?

- Nemyslím si, že toto je pozícia štátov vo V-štvorke, ale je to pozícia, ktorá ide naprieč Európskou úniou. Je to pozícia, ktorá zaznieva aj v širokých kruhoch Európskej ľudovej strany ale počuť ju aj z iných častí Európskeho parlamentu.

Myslím si, že aj po tej skúsenosti z krízy, ktorú sme tu mali v rokoch 2015 – 2016, jednoducho je to poučenie, že potrebujeme oveľa vážnejšie brať problém migrácie, potrebujeme oveľa účinnejšiu kontrolu vonkajších hraníc a potrebujeme mať aj lepší, efektívnejší proces toho, aby sme odlíšili, kto naozaj ten nárok na azyl má, od ľudí, ktorí ho nemajú, a aby sme vedeli dôsledne poslať signál aj smerom k štátom ktoré sú za našimi hranicami, že jednoducho pokiaľ sa niekto pohne smerom k Európe len z ekonomických dôvodov, tak potrebuje ísť úplne inou cestou, a to cestou nejakej legálnej migrácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Pretože je pravda, že na Slovensku máme ľudí, ktorí prichádzajú z Ukrajiny, zo Srbska, pracujú v slovenskom priemysle. Tu je veľmi dôležité, aby v podstate títo ľudia nepodkopávali výšku miezd respektíve sociálne štandardy, ktoré máme na Slovensku. Ale to je iná debata – to je debata o legálnej pracovnej migrácii a myslím si, že tú treba jasne odlíšiť od tej diskusie o tom, keď ľudia skutočne odchádzajú z miest kde zúri vojna a ten konflikt je taký, že ten človek má legitímny nárok na azyl.

Otázka smerovala skôr k nelegálnej migrácii, jednak pre vojnové konflikty, jednak z ekonomických dôvodov.

- Odpoveďou je mať jasnejšie nástroje, ale aj jasnejšiu politiku, ktorá bude schopná rýchlejšie vyhodnocovať práve tie nároky rôznych ľudí, ktorí prichádzajú a uchádzajú sa o azyl, aby sme vedeli dôsledne odfiltrovať tých uchádzačov ktorí sa uchádzajú o azyl z legitímnych dôvodov od tých, ktorí majú iné pohnútky.

Skryť Vypnúť reklamu

Možno toto považovať aj za stanovisko vašej strany Spolu-OD?

- Hovorím momentálne za seba, ale nemyslím si, že v tomto by som sa nejako líšil od strany.

Prečo ste si v Európskom parlamente zvolili ako svoju frakciu Európsku ľudovú stranu?

- Išlo o politické rozhodnutie našich zakladajúcich členov na ustanovujúcom sneme strany Spolu – občianska demokracia ešte v apríli 2018, že budeme sa uchádzať o členstvo v Európskej ľudovej strane.

Sme stredopravá politická strana, sme takou kombináciou ľudí a voličov, ktorí sú mierne konzervatívni ale zároveň máme aj také otvorenejšie liberálne krídlo.

Myslím si, že v Európskej ľudovej strane máme jasný politický priestor; je to široká rodina, ktorá zahŕňa aj konzervatívnejšie strany, ale je tam veľký priestor aj pre tie také stredopravé umiernenejšie strany, kde my sa chceme zaradiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Takže ja vidím túto frakciu ako veľmi prirodzený politický priestor pre náš subjekt.

Ešte k ďalšej téme: Chystáte sa zajtra na pochod pride alebo na pochod za rodinu?

- Ja dnes odchádzam do Vysokých Tatier za svojou rodinou, keďže v posledných týždňoch som bol v Štrasburgu a v Bruseli a veľmi sa teším na dovolenku a tri dni so svojimi dvoma deťmi a so svojou ženou predtým než opäť v utorok ráno pocestujem do Bruselu na prvé zasadnutia svojich parlamentných výborov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Testovanie už radnica organizovať neplánuje.

Spolu vyšetrili vyše 130-tisíc osôb. Podiel nakazených pri oboch testoch je stále vysoký. Počet pacientov v nemocniciach znovu narástol.

47m
Severná Kórea.

Severokórejská vláda zastavila takmer všetku osobnú dopravu v krajine v snahe zastaviť šírenie vírusu. Naďalej však tvrdí, že sa v KĽDR doteraz neobjavil žiadny pozitívny nález na SARS-CoV-2...

2 h
Predseda Európskej rady Charles Michel počas videokonferencie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Mali by diskutovať aj o tom, či a kedy zaviesť očkovacie certifikáty, ktoré by mohli pomôcť k návratu cestovania a vyhnúť sa tak ďalšej katastrofálnej letnej sezóne.

16 h
Ilustračná fotografia.

Mexiko patrí medzi krajiny s najvyššou mierou násilnej kriminality na svete. Miestne gangy sa začali okrem obchodovania s drogami venovať aj obchodovaniu s ľuďmi a odobratými orgánmi.

19 h