SME
Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

Boj o námestie: Hlásili sa aj KDH a „slušní“, ale neskoro. „Opozičný cirkus“, reaguje Smer

Matovičovo hnutie OĽaNO vybookovalo na šesť dní Námestie SNP v Bratislave formálne správne, potvrdila mestská časť.

Ilustračné foto - kladenie vencov na Námestí SNP v Bratislave.Ilustračné foto - kladenie vencov na Námestí SNP v Bratislave. (Zdroj: TASR)

Bratislava – Záujem zvolať verejné zhromaždenie na termín 17. november 2019 na Námestí SNP v bratislavskom Starom Meste prejavila okrem hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti aj iniciatíva Za Slušné Slovensko a Kresťanskodemokratické hnutie.

Agentúru SITA o tom informoval hovorca starostky Starého Mesta Matej Števove.

Za slušné Slovensko našlo iné termíny a miesta

„Na základe telefonickej komunikácie zodpovedná pracovníčka zvolávateľom oznámila, že nastáva časová a miestna kolízia s už oznámeným verejným zhromaždením OĽaNO,“ uviedol hovorca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Na základe týchto informácií oznámilo Za slušné Slovensko verejné zhromaždenie v termínoch 13. novembra na Námestí SNP, 15. až 18. novembra na Námestí slobody a 22. novembra na Námestí SNP.

Kresťanskodemokratické hnutie verejné zhromaždenie zatiaľ neoznámilo,“ informoval M. Števove.

OĽaNO: Obsadzujú ho na šesť dní od rána do večera

Hnutie OĽaNO bolo prvé, ktoré mestskú časť o rezerváciu Námestia SNP požiadalo ešte 17. mája. Námestie má k dispozícii počas osláv 30. výročia Nežnej revolúcie od 14. do 19. novembra v čase od 9:00 do 21:00. Účelom je „Spomienka na 17. november“.

Podľa hovorcu Starého Mesta môže hnutie v rámci svojho verejného zhromaždenia spolupracovať, s kým uzná za vhodné.

„Na verejné zhromaždenie, ktoré je riadne ohlásené, môže prísť verejnosť bez obmedzenia. Oznamovateľ verejného zhromaždenia môže svoje oznámenie o verejnom zhromaždení aj zrušiť. V tom prípade by bolo možné, aby na tomto námestí ohlásil zhromaždenie niekto iný,“ uviedol M. Števove.

SkryťVypnúť reklamu

Smer-SD: Nebudeme komentovať, zachováme úctu

To, čo predvádza opozícia v súvislosti s oslavami 30. výročia Nežnej revolúcie je podľa hovorcu strany Smer-SD Jána Mažgúta príkladom toho, ako by vyzerala vláda zložená z opozičných strán.

„My tento opozičný cirkus nebudeme komentovať a k tomuto štátnemu sviatku sa postavíme s dôstojnosťou a úctou,“ uviedol J. Mažgút.

Matovič: Robili sme tak aj predtým

Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič na utorkovej (23. júla) tlačovej besede uviedol, že „v prípade rezervácie miesta na zhromaždenie platí zákon, že ten, kto chce, si môže urobiť rezerváciu najskôr šesť mesiacov pred daným termínom.“

„Keď to oznámi, na tom priestranstve zhromaždenie urobiť môže, a to sme urobili pred dvoma mesiacmi. Vtedy to bolo šesť mesiacov od výročia,“ vysvetlil.

SkryťVypnúť reklamu

Rezerváciou Námestia SNP v Bratislave podľa neho chceli zabrániť tomu, aby November '89 zneužili extrémisti.

I. Matovič pripomenul, že OĽaNO si aj po minulé roky Námestie SNP rezervovali a urobili na ňom zhromaždenia na oslavu Novembra '89. „Nikomu to predtým nevadilo. Vtedy nevadilo, že Matovič robí robotu, ktorú treba robiť,“ povedal s tým, že teraz, pred voľbami, „je zrazu najväčší nepriateľ“.

Podlo klamete, urobme spolu peknú oslavu

Matovič sa ohradil voči vyhláseniam iniciatívy Za slušné Slovensko, podľa ktorej odmietol prenechať Námestie SNP počas osláv organizátorom a hlavným osobnostiam Novembra '89.

„Keď sa toľko oháňali slušnosťou, je neslušné tak podlo klamať,“ povedal na adresu iniciatívy. „Kto sú tí hlavní organizátori Nežnej revolúcie? Nežná revolúcia a Námestie SNP a aj výročie patrí všetkým ľuďom,“ dodal I. Matovič.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho si Za slušné Slovensko uzurpuje právo hodnotiť, kto sú hlavní predstavitelia Nežnej revolúcie. „Platí naša ponuka pre Za slušné Slovensko, pre demokratické politické strany. Pozývame vás, poďte a urobme spolu peknú oslavu 30. výročia Nežnej revolúcie,“ povedal pred médiami predseda OĽaNO.

Za občiansky charakter osláv

Iniciatíva Za slušné Slovensko si myslí, že oslavy Novembra '89 by mali ostať občianske.

„Vážime si politikov, ktorí už roky upozorňujú na chyby, prešľapy a korupciu tých, ktorí sú pri moci. Musíme však povedať aj to, že slobodu pre nás vybojovali občania, študenti, pracujúci, umelci, mladí aj starí. Sila a odkaz Nežnej revolúcie je práve v tom, že bola občianska a nestála za ňou politická strana,“ uvádza sa v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla Eva Lavríková z iniciatívy.

SkryťVypnúť reklamu

„Ctíme si hodnoty Novembra '89 a oslavy 30. výročia by mali ostať občianske,“ uviedla ďalej.

Podľa E. Lavríkovej by dôstojná a nadstranícka spomienka na 17. november 1989 mala byť aj tento rok občianska a pripomínať, že hodnoty demokracie a slobody je potrebné brániť neustále.

Podľa tlačovej správy v tomto zmysle „úloha občana je pre demokraciu, tak ako pred 30 rokmi, aj dnes zásadná a nenahraditeľná“.

Šeliga: Nemali sme patent

Zástupca vznikajúcej strany Za ľudí Juraj Šeliga si nemyslí, že iniciatíva Za slušné Slovensko sa niekedy tvárila, že má na niečo patent. Šeliga bol v minulosti predstaviteľom tejto občianskej iniciatívy a dnes je reprezentantom vznikajúcej strany Andreja Kisku Za ľudí.

„Ja si myslím, z pozície politika, že výročie Nežnej revolúcie by malo byť nadstranícke a organizátori by mali byť občianski. To znamená, je jedno či Za slušné Slovensko alebo bývalí lídri Nežnej revolúcie. Keď má pán Matovič iný názor, je to jeho vec,“ dodal Šeliga.

SkryťVypnúť reklamu

KDH: Uvoľnite námestie

Riešením situácie okolo osláv 30. výročia Nežnej revolúcie by podľa KDH bolo, ak by Matovič uvoľnil Námestie SNP v prospech „Výboru pre dôstojnú oslavu Novembra '89“, v ktorom by boli viaceré osobnosti, prípadne aj subjekty, zástupcu OĽaNO nevynímajúc.

Uvádza sa to v stanovisku KDH, ktoré agentúre SITA poskytol ich hovorca Stano Župa s tým, že na to je však potrebná určitá „veľkosť“.

„Uvidíme, či jej bude Igor Matovič schopný,“ uviedlo KDH. V prípade, že oslavy Novembra '89 na Námestí SNP budú podliehať „súhlasu“ a budú v réžii OĽaNO, predseda KDH Alojz Hlina sa na takejto spomienke nezúčastní.

„KDH sa však na oslavy Novembra pripravuje aj v spolupráci s partnerskými organizáciami. A budú to dôstojné oslavy, na ktorých by sa mali zúčastniť významní hostia. Tridsiate výročie Novembra '89 je naozaj významným výročím, veríme, že oslavy zvládneme s dôstojnosťou,“ uzavrel S. Župa.

SkryťVypnúť reklamu

Nie politickým šarvátkam a žabomyším vojnám

Podľa strany Sloboda a solidarita by Námestie SNP počas slávnostných dní, keď si Slovensko pripomenie pád totality, malo patriť všetkým občanom „a určite nie politickým šarvátkam“.

„SaS si určite vhodným spôsobom pripomenie 30. výročia Nežnej revolúcie a zúčastní sa na oslavách. O spôsobe a konkrétnostiach ešte bude diskutovať,“ informoval hovorca strany Róbert Buček.

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko situáciu považuje za zbytočný konflikt. „Nechceme k nemu prispievať a reagovať. Do politiky sme prišli, aby sa takéto žabomyšie vojny skončili,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ komunikácie PS Ľubomír Ondrejkovič.

Most-Híd si podľa hovorkyne Kláry Debnár novembrové udalosti pripomenie podľa vlastného scenára, aj bez výzvy Igora Matoviča.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu