SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Miss Michigan kedysi polemizovala na tému hidžáb; teraz jej preto odňali titul

Na prívrženkyňu Donalda Trumpa vytiahli aj to, že poukázala na násilie černochov proti černochom.

Kathy Zhu.Kathy Zhu. (Zdroj: MWA; Twitter)

Kathy Zhu, dvadsaťročná Američanka čínskeho pôvodu, bola kráľovnou krásy štátu Michigan iba deň. Po tom, ako si prevzala na galavečeri svoju korunku, niekto začal konať a upozornil organizátorov súťaže na jej konzervatívne názory.

Kathy dostala e-mail od Laurie DeJack z organizácie Miss World America, ktorá jej oznámila, že MWA sa dozvedela, že jej profily na sociálnych sieťach obsahujú „útočný, necitlivý a nepatričný obsah“, čím porušuje pravidlá súťaže, konkrétne „mať dobrý charakter a svojím backgroundom nespôsobiť možnosť narušenia reputácie Miss World America“.

Skryť Vypnúť reklamu

Následkom tohto hodnotenia jej MWA odňala titul Miss Michigan a požiadala ju, aby vymazala všetky zmienky o tom, že niekedy bola účastníčkou súťaže.

Hidžáb odmietnuť neradno

Čo vlastne dvadsaťročná Kathy Zhu urobila? Treba povedať, že táto mladá žena nie je celkom politicky pasívna; verejne podporuje prezidenta Donalda Trumpa a s obľubou pózuje so známou červenou čiapkou s nápisom Make America Great Again (Urobte Amerikou opäť veľkou – MAGA).

Médiá ju označujú za konzervatívnu aktivistku a na sociálnych sieťach používala aj prezývku „Politická Kathy“. Mala byť aj činovníčkou organizácie Americkí Číňania za Donalda Trumpa.

V roku 2018, na Svetový deň hidžábu (ktorý je zatiaľ na Slovensku oveľa menej v povedomí ako na Západe) pripadajúci na 1. februára, si v univerzitnom kampuse na Floride odmietla dať túto vec na seba, keď ju na to vyzvala aktivistka.

Skryť Vypnúť reklamu

Kathy videla problém v tom, že priamo v kampuse Univerzity Strednej Floridy (UCF) bol postavený stánok propagujúci hidžáb – pokrývku hlavy pravoverných moslimských žien. Na Twitteri sa pýtala, či je teda hidžáb len módny doplnok, ako jej údajne tvrdila prítomná aktivistka, alebo náboženský symbol.

Moslimská aktivistka, vystupujúca pod anonymizovanou prezývkou „@anotherarabb“ ju na Twitteri napadla, vyčítala jej, že pri stretnutí sa nemala záujem opýtať na hidžáb, aby pochopila, čo to je, označila ju za ignoranta a navrhla vylúčiť ju z univerzity. Kathy sa nedala a spýtala sa, prečo, keďže iba slušne odmietla ponuku vyskúšať hidžáb.

Záleží už na tom? Pýtame sa s liberálnym mainstreamom. Svoju „nenávisť" k diverzite či minimálne „necitlivosť" k iným kultúram preukázala už dostatočne, nie? Citovaný e-mail od organizácie MWA je jednoznačný.

Skryť Vypnúť reklamu

Dosť bolo zabíjania černochov

Druhým prehreškom Kathy Zhu bol jej „neopatrný“ príspevok, ktorým reagovala na patetickú výzvu afroamerického používateľa Twitteru, ktorý v októbri 2017 vetou napísanou verzálkami s tromi výkričníkmi volal, aby sa už konečne zastavilo zabíjanie čiernych ľudí.

Išlo evidentne o reakciu na niekoľko prípadov zabitia podozrivých ľudí tmavej pleti príslušníkmi polície v tom období.

„Politická Kathy“ sa však tohto účastníka spýtala, či vie, že väčšinu zabití černochov majú na svedomí iní černosi, a vyzvala čiernu komunitu, aby riešila tento problém najskôr u seba.

Liberálne áno hidžábu na Západe, nie v Oriente

Podľa niektorých médií je na veci zaujímavé ešte to, že inkriminované príspevky na sociálnych sieťach ich autorka už dávnejšie vymazala, avšak po jej víťazstve v súťaži MWA boli znovu k dispozícii.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokiaľ ide o hidžáb, namieste je napríklad aj poznámka komentátora portálu iDnes.cz, ktorý upozorňuje na určitú schizofréniu „amerických pokrokárov“ v tejto veci.

„Na jednej strane je hidžáb nástrojom útlaku, pretože ho ženy v Saudskej Arábii, Iráne či Afganistane musia nosiť, čím sú dotknuté ich práva, takže je potrebné proti tomu bojovať.

Na druhej strane, keď ho nosí moslimka na Západe, je to krásny príklad diverzity a keď sa niekto vari ozve, je to diskriminácia, takže proti tomu treba tiež bojovať,“ uviedol portál.

O tom, čo má byť brané ako pravda, však dnes často rozhodujú v rôznych sociálnych prostrediach (najnovšie teda aj v súťaži krásy) politickí aktivisti a agitátori. A tak si vďaka tomu môže Kathy Zhu na jeseň nasadiť svoju červenú čiapku MAGA a finále Miss Amerika v Las Vegas pozrieť v televízii. Na Twitteri napísala, že proti rozhodnutiu MWA nepodnikne právne kroky.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Účastníci protestu proti povinnému očkovaniu a testovaniu v súvislosti s COVID-19 pred Národnou radou.

Podľa odborníkov sú len dve možnosti, a to dať sa zaočkovať, a tak sa pred nákazou ochrániť, alebo ochorieť s rizikom ťažkého priebehu, dlhodobých až trvalých následkov po ochorení COVID-19 a v najhoršom prípade s rizikom úmrtí.


TASR 13 h
Minister práce Milan Krajniak.

Poslanecký klub hnutia Sme rodina podporí novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Podľa Krajniaka presadili, aby sa ľudia nedelili na dve kategórie.


TASR 13 h
Župan Milan Majerský.

Predseda KDH by sa prihováral za to, aby na stretnutia s pápežom mali prístup aj veriaci, ktorí sa nemôžu zaočkovať zo zdravotných dôvodov.


TASR 17 h
Ilustračné foto.

"Vidíme, že počet ľudí, ktorí žijú na rakúskych hraniciach v strachu a obavách, znova narastá," vysvetlil minister vnútra Nehammer.


TASR 19 h