SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Pod nitrianskou Kalváriou bude pamätník obetiam totality a holokaustu

Na veľkom múre tam majú byť mená všetkých obetí z celého bývalého Československa.

Kalvária nad Nitrou.Kalvária nad Nitrou. (Zdroj: Wikipedia)

Nitra – V lesoparku Borina pod Kalváriou v Nitre by mal vzniknúť pamätník obetiam totality a holokaustu. Tvoriť by ho mal obrovský múr s tabuľkami, na ktorých budú napísané mená všetkých obetí totality a holokaustu z celého územia bývalého Československa.

Mestské zastupiteľstvo v Nitre schválilo memorandum o spolupráci medzi mestom a občianskym združením Pamätník obetiam totality a holokaustu Nitra, ktoré iniciovalo výstavbu pamätníka.

„Obe strany memorandom o spolupráci deklarovali svoju spoločnú a slobodnú vôľu spolupracovať pri zabezpečení realizácie Pamätníka obetiam totality a holokaustu v Nitre na podklade výsledkov architektonickej súťaže, overenej Slovenskou komorou architektov,“ povedal hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa memoranda budú obidve strany spolupracovať pri príprave realizácie pamätníka formou zabezpečenia architektonickej súťaže overenej Slovenskou komorou architektov, na ktorú prispejú rovnakým dielom.

V prípade, že náklady zabezpečenia architektonickej súťaže presiahnu sumu 20 000 eur, mesto Nitra poskytne na jej zabezpečenie sumu vo výške 10 000 eur, zvyšné náklady bude v hradiť občianske združenie.

Mesto vyhlási a zabezpečí priebeh architektonickej súťaže a umožní umiestnenie pamätníka na vlastných pozemkoch. Výstavbu pamätníka zabezpečí po finančnej a realizačnej stránke občianske združenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Orbán na zhromaždení pri 65. výročí maďarskej kontrarevolúcie v roku 1956.

Maďarský premiér kritizoval Európsku úniu a vyhlásil, že Brusel nepretržite útočí na Maďarsko pre jeho ekonomickú a imigračnú politiku.


SITA/AP 13m
Budova úradu práce v nemeckom meste Hamburg.

Slovensku sa podarilo udržať mieru nezamestnanosti stále pod priemerom EÚ, keď v auguste dosiahla úroveň 6,5 % oproti európskemu priemeru 6,8 %.


TASR 23 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch bol 22,76 percenta. Počet hospitalizovaných stále rastie.


SITA 23 h
Švédsky raper Einár.

Einár bol držiteľ viacerých švédskych ocenení, v roku 2019 bol najhranejším na službe Spotify. Kamarátil sa s členmi miestnych gangov a bol známy aj svojimi verejnými roztržkami s inými švédskymi rapermi.


TASR 23. okt
Skryť Zatvoriť reklamu