SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Pod nitrianskou Kalváriou bude pamätník obetiam totality a holokaustu

Na veľkom múre tam majú byť mená všetkých obetí z celého bývalého Československa.

Kalvária nad Nitrou.Kalvária nad Nitrou. (Zdroj: Wikipedia)

Nitra – V lesoparku Borina pod Kalváriou v Nitre by mal vzniknúť pamätník obetiam totality a holokaustu. Tvoriť by ho mal obrovský múr s tabuľkami, na ktorých budú napísané mená všetkých obetí totality a holokaustu z celého územia bývalého Československa.

Mestské zastupiteľstvo v Nitre schválilo memorandum o spolupráci medzi mestom a občianskym združením Pamätník obetiam totality a holokaustu Nitra, ktoré iniciovalo výstavbu pamätníka.

„Obe strany memorandom o spolupráci deklarovali svoju spoločnú a slobodnú vôľu spolupracovať pri zabezpečení realizácie Pamätníka obetiam totality a holokaustu v Nitre na podklade výsledkov architektonickej súťaže, overenej Slovenskou komorou architektov,“ povedal hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa memoranda budú obidve strany spolupracovať pri príprave realizácie pamätníka formou zabezpečenia architektonickej súťaže overenej Slovenskou komorou architektov, na ktorú prispejú rovnakým dielom.

V prípade, že náklady zabezpečenia architektonickej súťaže presiahnu sumu 20 000 eur, mesto Nitra poskytne na jej zabezpečenie sumu vo výške 10 000 eur, zvyšné náklady bude v hradiť občianske združenie.

Mesto vyhlási a zabezpečí priebeh architektonickej súťaže a umožní umiestnenie pamätníka na vlastných pozemkoch. Výstavbu pamätníka zabezpečí po finančnej a realizačnej stránke občianske združenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Torpédoborec Duncan.

Britské ministerstvo obrany prekvapivo tvrdenie o výstražnej streľbe poprelo. Rusko je znepokojené z narastajúcej prítomnosti NATO pri hraniciach Ruska.


echo24.cz 15 h
Maďarský premiér Viktor Orbán a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v Bruseli.

Premiér pripomenul, že nedávno schválený maďarský zákon chráni práva detí, zaručuje práva rodičov, pričom táto právna norma sa nevzťahuje na práva týkajúce sa sexuálnej orientácie ľudí vo veku nad 18 rokov.


TASR 16 h

Okresy budú od 28.6. v stupňoch ostražitosti a monitoringu. Vláda schválila aj rozdelenie krajín podľa rizikovosti.


TASR 18 h
Do akcie v osade Moldava nad Bodvou sa zapojilo desiatky policajtov.

Ospravedlnenie vláda vníma nie len ako ľudské gesto smerom k poškodeným obetiam v rómskej osade, ale aj ako záväzok štátu do budúcna vyvarovať sa podobných zlyhaní


SITA 19 h