Môj rodný kostol je zasvätený svätému Martinovi, no najkrajšie spomienky mám na odpustové slávnosti na svätú Annu. Kostol, kde som mala starkých bol totiž zasvätený tejto svätici.
Vždy som mala na túto príležitosť nové šaty, vždy sme išli vyobliekaní do kostola a aj ten kostol a svätá omša boli o čosi krajšie, cifrovanejšie. U babky sme sa celý deň hostili kompletná rodina zo všetkých strán a smerov. Dnes to už také nie je... Škoda.
Matka Panny Márie
Anna, Hana, boli veľmi rozšírené mená v minulosti, dnes sa táto móda vracia späť. Napriek tomu, že štatistiky hovoria iné, z každého rohu sa opäť ozýva meno Anna.
Biblické hebrejské meno, jeho nositeľkou bola aj matka Panny Márie. Jej sviatok sa v liturgickom kalendári rímskokatolíckej cirkvi slávi 26. júla, v liturgickom kalendári gréckokatolíckej cirkvi je 25. júla sviatok Zosnutie svätej Anny, matky presvätej Bohorodičky a 9. septembra sviatok Svätí a spravodliví Boží predkovia Joachim a Anna.
Svätej Anne je po celom svete zasvätených množstvo kostolov - napr. Dlhá Lúka, Sušany, Oravská Lesná, Vavrečka, Medvedzie, Oravice, Zemianska Dedina (filiálka farnosti Nižná), Veľký Grob, Vranov nad Topľou – Čemerné, Štefultov, Dlhé nad Cirochou.
Najznámejšie sú vatikánsky Kostol svätej Anny a tiež jeruzalemská Bazilika svätej Anny. Taktiež jedna z vatikánskych mestských brán nesie meno tejto svätice.
Zobrazovaná býva v dlhých šatách, s hlavou zahalenou závojom. Spoznať ju môžeme aj podľa knihy alebo ľalie – odkaz na nepoškvrnenosť Panny Márie.
Možno ste svätú Annu videli na obraze aj s Ježišom a Pannou Máriou, či s malou Pannou Máriou – byzantský ikonografický kánon.