SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
NÁZOR MARIANA KECHLIBARA

Nový pán, nová jazda

Pri pohľade na zmeny v britskom kabinete nastal výnimočne okamih pre tichú radosť.

Boris Johnson v priebehu prejavu po zvolení za predsedu brtiských konzervatistov.Boris Johnson v priebehu prejavu po zvolení za predsedu brtiských konzervatistov. (Zdroj: SITA/AP)

Zmena na čele britského kabinetu so sebou priniesla aj rozsiahle zmeny v ňom samotnom. Mnoho ministrov podalo demisiu, iní boli "odídení". Na ich miesta si Boris Johnson priviedol svojich ľudí.

Z pohľadu konzervatívca, ktorý väčšinu času zvádza ústupové boje s progresívnym frontom, nastal výnimočne okamih pre tichú radosť.

Britskí toryovci sú ideologicky značne rozkročená strana, nezanedbateľne infikovaná politickou korektnosťou; ale nový Johnsonov kabinet je ďaleko konzervatívnejší a pravicovejší než predošlá vláda Theresy Mayovej.

Skryť Vypnúť reklamu

Už len pohľad na to, aký alarm strhlo nové personálne zloženie britskej vlády v ľavicových denníkoch typu Guardian, je dostatočne výrečný.

Napríklad vymenovanie dcéry vyhnaných ugandských Indov Priti Patelovej na miesto ministerky vnútra je z "nášho" hľadiska vyslovene potešením; to je presne typ budúce Thatcherovej, politička, ktorá si o červených ideách populárnych kdesi na Twitteri nemyslí nič dobré.

Rovnako "dva Dominici" vyzerajú nádejne: Dominic Cummings, jeden z guerrilových bojovníkov kampane Leave, ktorému protivníci hovoria "zlý génius", bude premiérovým poradcom a Dominic Raab, syn českého židovského utečenca, ministrom zahraničia.

Raab bol v kabinete Mayovej ministrom pre Brexit, ale rezignoval, keď sa nedokázal zmieriť s obsahom dohody prerokovanej jeho šéfkou v Bruseli.

Skryť Vypnúť reklamu

Brexit bude mimoriadne ťažká politická úloha. Vôbec nie je isté, či ho Británia zvládne bez toho, aby sa rozpadla. Ale prvým a základným predpokladom je primerane jednotná vláda, neochromená vnútornými konfliktami o to, čo kto od budúcnosti chce.

Nová Johnsonova vláda konzistentná je - zase raz po dlhom čase. Možno sa jej to podarí.

Marian Kechlibar je publicista, zakladateľ stránky kechlibar.net.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.
Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.

Zahraničie

Vyšetrujúca komisia: WHO a Čína mohli na pandémiu reagovať rýchlejšie

Komisia napísala, že je jasné, že miestne a celoštátne zdravotnícke úrady v Číne mohli v januári zaviesť opatrenia na ochranu verejného zdravia dôraznejšie.

Ilustračné foto.
Európska únia

Členské štáty budú na summite diskutovať o výhodách po zaočkovaní

Certifikáty pre zaočkovaných, ktoré garantujú privilégiá ako napríklad návštevy kina, reštaurácií alebo možnosť cestovať, sú v krajinách ako Nemecko kontroverzné. Grécko navrhlo s cieľom uľahčiť cestovanie zavedenie európskeho očkovacieho pasu.

Ilustračné foto.