SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Nový pán, nová jazda

Pri pohľade na zmeny v britskom kabinete nastal výnimočne okamih pre tichú radosť.

Boris Johnson v priebehu prejavu po zvolení za predsedu brtiských konzervatistov.Boris Johnson v priebehu prejavu po zvolení za predsedu brtiských konzervatistov. (Zdroj: SITA/AP)

Zmena na čele britského kabinetu so sebou priniesla aj rozsiahle zmeny v ňom samotnom. Mnoho ministrov podalo demisiu, iní boli "odídení". Na ich miesta si Boris Johnson priviedol svojich ľudí.

Z pohľadu konzervatívca, ktorý väčšinu času zvádza ústupové boje s progresívnym frontom, nastal výnimočne okamih pre tichú radosť.

Britskí toryovci sú ideologicky značne rozkročená strana, nezanedbateľne infikovaná politickou korektnosťou; ale nový Johnsonov kabinet je ďaleko konzervatívnejší a pravicovejší než predošlá vláda Theresy Mayovej.

Skryť Vypnúť reklamu

Už len pohľad na to, aký alarm strhlo nové personálne zloženie britskej vlády v ľavicových denníkoch typu Guardian, je dostatočne výrečný.

Napríklad vymenovanie dcéry vyhnaných ugandských Indov Priti Patelovej na miesto ministerky vnútra je z "nášho" hľadiska vyslovene potešením; to je presne typ budúce Thatcherovej, politička, ktorá si o červených ideách populárnych kdesi na Twitteri nemyslí nič dobré.

Rovnako "dva Dominici" vyzerajú nádejne: Dominic Cummings, jeden z guerrilových bojovníkov kampane Leave, ktorému protivníci hovoria "zlý génius", bude premiérovým poradcom a Dominic Raab, syn českého židovského utečenca, ministrom zahraničia.

Raab bol v kabinete Mayovej ministrom pre Brexit, ale rezignoval, keď sa nedokázal zmieriť s obsahom dohody prerokovanej jeho šéfkou v Bruseli.

Skryť Vypnúť reklamu

Brexit bude mimoriadne ťažká politická úloha. Vôbec nie je isté, či ho Británia zvládne bez toho, aby sa rozpadla. Ale prvým a základným predpokladom je primerane jednotná vláda, neochromená vnútornými konfliktami o to, čo kto od budúcnosti chce.

Nová Johnsonova vláda konzistentná je - zase raz po dlhom čase. Možno sa jej to podarí.

Marian Kechlibar je publicista, zakladateľ stránky kechlibar.net.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 19 h
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu