SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Eugen Jurzyca potrápi Európsku komisiu otázkami na elektromobily a dane

Europoslanec požiadal Komisiu o predloženie porovnania vplyvov štandardných verzus elektrických áut. Bude tiež iniciovať štúdiu o zavádzaní nových daní v EÚ.

Eugen Jurzyca.Eugen Jurzyca. (Zdroj: TASR)

Bratislava – Eugen Jurzyca sa nestotožňuje s nekritickým nadšením pre zavádzanie áut na elektrický pohon, ale ako poslanec Európskeho parlamentu chce o týchto veciach spolurozhodovať na základe „tvrdých dát“.

Preto poslal Európskej komisii otázku, ktorá sa týka „porovnania vplyvu štandardných spaľovacích motorov bežných áut a elektromobilov na CO2“. Informoval o tom na nedávnom stretnutí s médiami v Bratislave.

Nevyhadzovať peniaze

„Pevne verím tomu, že v politike treba zaviesť viac rozhodovania založeného na tvrdých dátach a ich analýze,“ povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre Konzervatívny web následne uviedol, že jeho iniciatíva voči Európskej komisii (EK) vychádza z odbornej analýzy nemeckého inštitútu IFO, „ktorý je renomovaný a ktorý do istej miery kritizoval postoj Komisie v dosahovaní niektorých environmentálnych cieľov.“

„Ja som za to, aby sme mali čisté prostredie, ale som tiež za to, aby sme nevydávali peniaze na ochranu spôsobom, ktorý nakoniec vedie k tomu, že ani prostredie sa nezlepšilo a peniaze sú minuté,“ povedal.

Ako príklad takéhoto prístupu spomenul takzvaný „biomasaker“, t. j. systém dotácií na energiu z drevnej hmoty, ktorý v nedávnej minulosti vyvolal kritiku a bol zrušený.

Podľa E. Jurzycu nie je dôležité len dosiahnuť určitý cieľ, ale aj „ako efektívne“.

„V tej oblasti, o ktorej hovoríme, zatiaľ analýzy nie sú urobené. Čiže otázkou je, či by Komisia mohla urobiť aj analýzu, v ktorej by bolo napríklad zahrnuté aj to, že elektromobily využívajú elektrinu vyrobenú z hnedého uhlia a podobne,“ povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Vďaka takej analýze by podľa neho bolo možné dostať „nie krivý obraz, ale objektívny obraz toho, čo povedie k zlepšeniu životného prostredia, a koľko to bude stáť.“

Zavádzanie daní nemá podliehať panike

E. Jurzyca bude tiež spoluiniciovať odbornú štúdiu, ktorá preskúma zavádzanie nových korporátnych daní v európskych krajinách. Na tom sa podľa svojich slov dohodol počas pobytu v Štrasburgu s dvoma europoslancami z Belgicka a Holandska.

Na vypracovanie štúdie chcú osloviť najmä odborníkov z univerzít. Keďže tento zámer je len na začiatku, poslanec nechcel prezradiť podrobnosti.

„Toľko vám môžem povedať, že by sme sa obrátili na univerzity, na odborníkov, na vedcov so žiadosťou, aby spracovali štúdiu, ktorá by odpovedala nie politicky, ale odborne na niektoré aktuálne významné otázky spojené so zdaňovaním veľkých firiem,“ povedal E. Jurzyca.

Skryť Vypnúť reklamu

Na otázku, čo je dôvodom a motívom pre túto snahu, europoslanec za SaS odpovedal: „Napríklad to, že niektoré nové dane sa v ostatnom čase zavádzali, povedal by som, na základe pravidiel paniky viac než na základe odborných analýz a pokojného rozmýšľania.“

Podľa neho v Európskej únii vznikajú alebo sa pripravujú nové dane a „my to chceme mať odborne zanalyzované, kým sa pridáme na nejakú stranu.“

Svoje výroky nechcel ďalej konkretizovať; na priamu otázku nevylúčil, že sa štúdia dotkne aj často diskutovaného (nedostatočného) zdaňovania nadnárodných IT gigantov ako sú Google a Facebook.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Torpédoborec Duncan.

Britské ministerstvo obrany prekvapivo tvrdenie o výstražnej streľbe poprelo. Rusko je znepokojené z narastajúcej prítomnosti NATO pri hraniciach Ruska.


echo24.cz 15 h
Maďarský premiér Viktor Orbán a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v Bruseli.

Premiér pripomenul, že nedávno schválený maďarský zákon chráni práva detí, zaručuje práva rodičov, pričom táto právna norma sa nevzťahuje na práva týkajúce sa sexuálnej orientácie ľudí vo veku nad 18 rokov.


TASR 16 h

Okresy budú od 28.6. v stupňoch ostražitosti a monitoringu. Vláda schválila aj rozdelenie krajín podľa rizikovosti.


TASR 18 h
Do akcie v osade Moldava nad Bodvou sa zapojilo desiatky policajtov.

Ospravedlnenie vláda vníma nie len ako ľudské gesto smerom k poškodeným obetiam v rómskej osade, ale aj ako záväzok štátu do budúcna vyvarovať sa podobných zlyhaní


SITA 19 h