SME
Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

Eugen Jurzyca potrápi Európsku komisiu otázkami na elektromobily a dane

Europoslanec požiadal Komisiu o predloženie porovnania vplyvov štandardných verzus elektrických áut. Bude tiež iniciovať štúdiu o zavádzaní nových daní v EÚ.

Eugen Jurzyca.Eugen Jurzyca. (Zdroj: TASR)

Bratislava – Eugen Jurzyca sa nestotožňuje s nekritickým nadšením pre zavádzanie áut na elektrický pohon, ale ako poslanec Európskeho parlamentu chce o týchto veciach spolurozhodovať na základe „tvrdých dát“.

Preto poslal Európskej komisii otázku, ktorá sa týka „porovnania vplyvu štandardných spaľovacích motorov bežných áut a elektromobilov na CO2“. Informoval o tom na nedávnom stretnutí s médiami v Bratislave.

Nevyhadzovať peniaze

„Pevne verím tomu, že v politike treba zaviesť viac rozhodovania založeného na tvrdých dátach a ich analýze,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre Konzervatívny web následne uviedol, že jeho iniciatíva voči Európskej komisii (EK) vychádza z odbornej analýzy nemeckého inštitútu IFO, „ktorý je renomovaný a ktorý do istej miery kritizoval postoj Komisie v dosahovaní niektorých environmentálnych cieľov.“

„Ja som za to, aby sme mali čisté prostredie, ale som tiež za to, aby sme nevydávali peniaze na ochranu spôsobom, ktorý nakoniec vedie k tomu, že ani prostredie sa nezlepšilo a peniaze sú minuté,“ povedal.

Ako príklad takéhoto prístupu spomenul takzvaný „biomasaker“, t. j. systém dotácií na energiu z drevnej hmoty, ktorý v nedávnej minulosti vyvolal kritiku a bol zrušený.

Podľa E. Jurzycu nie je dôležité len dosiahnuť určitý cieľ, ale aj „ako efektívne“.

„V tej oblasti, o ktorej hovoríme, zatiaľ analýzy nie sú urobené. Čiže otázkou je, či by Komisia mohla urobiť aj analýzu, v ktorej by bolo napríklad zahrnuté aj to, že elektromobily využívajú elektrinu vyrobenú z hnedého uhlia a podobne,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka takej analýze by podľa neho bolo možné dostať „nie krivý obraz, ale objektívny obraz toho, čo povedie k zlepšeniu životného prostredia, a koľko to bude stáť.“

Zavádzanie daní nemá podliehať panike

E. Jurzyca bude tiež spoluiniciovať odbornú štúdiu, ktorá preskúma zavádzanie nových korporátnych daní v európskych krajinách. Na tom sa podľa svojich slov dohodol počas pobytu v Štrasburgu s dvoma europoslancami z Belgicka a Holandska.

Na vypracovanie štúdie chcú osloviť najmä odborníkov z univerzít. Keďže tento zámer je len na začiatku, poslanec nechcel prezradiť podrobnosti.

„Toľko vám môžem povedať, že by sme sa obrátili na univerzity, na odborníkov, na vedcov so žiadosťou, aby spracovali štúdiu, ktorá by odpovedala nie politicky, ale odborne na niektoré aktuálne významné otázky spojené so zdaňovaním veľkých firiem,“ povedal E. Jurzyca.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, čo je dôvodom a motívom pre túto snahu, europoslanec za SaS odpovedal: „Napríklad to, že niektoré nové dane sa v ostatnom čase zavádzali, povedal by som, na základe pravidiel paniky viac než na základe odborných analýz a pokojného rozmýšľania.“

Podľa neho v Európskej únii vznikajú alebo sa pripravujú nové dane a „my to chceme mať odborne zanalyzované, kým sa pridáme na nejakú stranu.“

Svoje výroky nechcel ďalej konkretizovať; na priamu otázku nevylúčil, že sa štúdia dotkne aj často diskutovaného (nedostatočného) zdaňovania nadnárodných IT gigantov ako sú Google a Facebook.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu