SME
Nedeľa, 27. november, 2022 | Meniny má Milan

Pokrivená sloboda slova v Dánsku

Blogerke hrozia odobratím dieťaťa z pestúnskej starostlivosti pre zdieľanie videa, na ktorom islamisti zabili mladú Dánku. V inom prípade štátom platená mediálna spoločnosť sa sťažovala Facebooku na malé nezávislé konkurenčné médium a ten ho pred voľbami na sociálnej sieti vypol.

Jaleh Tavakoli. Jaleh Tavakoli. (Zdroj: FB)

V posledných týždňoch v správach v Dánsku dominovala otázka slobody slova, píše Judith Bergmanová v článku uverejnenom v Gatestone Institute.

V marci 2019 sociálna služba pohrozila verejnej kritičke islamu, Jaleh Tavakoli, dánsko-iránskej blogerke a autorke knihy Verejné tajomstvá islamu, že by jej mohla odobrať z pestúnskej starostlivosti dcéru, kvôli tomu, že zdieľala online video o znásilnení a zavraždení dvoch mladých škandinávskych žien teroristami Islamského štátu v Maroku.

Jaleh Tavakoli a jej manžel majú v pestúnskej starostlivosti od narodenia dievča, ktoré má dnes 8 rokov. Sociálna služba ich teraz listom informovala, že rozhodla o zrušení ich spôsobilosti k pestúnskej starostlivosti. Dievča im môže byť odobraté, pretože úrad usúdil, že "nemajú potrebné kvality na to, aby sa mohli starať o dieťa."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V liste bolo napísané:

"U schválenej pestúnskej rodiny sa pri starostlivosti o dieťa so špeciálnymi potrebami predpokladá osobitná zodpovednosť, a preto nesmie byť morálka a etika takej rodiny ani trochu spochybniteľná."

Sociálna služba vo svojom liste, spomenula, že Jaleh Tavakoli bola obvinená - nie však odsúdená - na základe dánskeho trestného práva za zdieľanie videa džihádistickej vraždy Louisy Vesterager Jespersen.

Podľa dánskych zákonov je nelegálne "nevhodné zverejnenie správ alebo snímok vzťahujúcich sa k súkromia inej osoby ... v situácii, ktorá by v jej záujme nemala byť zverejnená."

Jaleh Tavakoli vysvetlila, že toto video zdieľala preto, že medzinárodné médiá informovali, že Dánke bola odseknutá hlava, zatiaľ čo v dánskych médiách sa žiadna takáto informácia neobjavila.

SkryťVypnúť reklamu

Sociálna služba Jaleh Tavakoli napísala:

"Pre dieťa, ktoré máte Jaleh v pestúnskej starostlivosti, môže byť problematické, že ste obvinená zo závažného priestupku. V rámci Vášho verejného pôsobenia v debate ste zdieľala video ... týmto spôsobom ste sa rozhodla zapojiť sa do politiky v súčasnej kauze zdieľania násilných videí ... a tým, že ste sa ocitla vo verejnej debate ... v čelných dánskych médiách ako tlačených, tak elektronických a tým, že ste zdieľala toto násilné video, ste ohrozila dieťa vo Vašej pestúnskej starostlivosti ... a Vy Jaleh už vďaka vášmu súčasnému správanie na sociálnych sieťach nie ste vzorom správania, čo by pestúnka mala byť ... v tomto kontexte Vaše aktivity môžu dieťa zmiasť a byť príčinou závažných pochybností, ako sa správať v digitálnom svete ... "

SkryťVypnúť reklamu

"Toto je najhorší spôsob zneužitia moci, aký som kedy videl," povedal dánsky právnik Karoly Németh, ktorý zastupuje Jaleh Tavakoli a jej manžela.

Tento list od Sociálnej služby spôsobil v Dánsku široké pobúrenie u politikov naprieč celým politickým spektrom. Ministerka pre deti a sociálne záležitosti Mai Mercado napísala na Facebook:

"Nemám slov. Nemôžem zasahovať do konkrétneho prípadu, kým nie je vyriešený. Musím povedať jasne, že ak pravidlá spôsobujú, že sa deti v pestúnskej starostlivosti stávajú obeťou systému, tak som pripravená tieto pravidlá okamžite zmeniť a už som bola informovaná, že ak bude to potrebné, môže to byť vykonané okamžite. "

Zdá sa, že po tomto liste sa Sociálna služba pokúsila zaradiť spiatočku. Jej úradníci poslali Jaleh Tavakoli a jej manželovi nový list, v ktorom písali, že "by radi zdôraznili, že sociálna starostlivosť nemala v úmysle obmedzovať slobodu prejavu adoptívnym rodinám, pretože adoptívne rodiny majú rovnakú slobodu vyjadrovania, ako všetci ostatní občania Dánska."

SkryťVypnúť reklamu

Tento prípad stále nie je uzavretý a Jaleh Tavakoli ešte nedostala konečnú odpoveď, ako to s dievčaťom v jej pestúnskej starostlivosti dopadne.

Je šokujúce, že štátna agentúra pohrozila odobratím dieťaťa z pestúnskej rodiny, nie preto, že by existovalo sebamenšie podozrenie zo zlého zaobchádzania s dieťaťom, ale pretože pestúnka uplatňuje svoje právo na slobodu prejavu.

V inom prípade obmedzovania slobody slova štátom vlastnená a daňovými poplatníkmi financovaná verejnoprávna mediálna spoločnosť DR zahŕňajúca rádio, televíziu a internet (predtým Dánske rádio), známe tiež ako dr.dk, začiatkom apríla kontaktovala Facebook so sťažnosťou na malé nezávislé dánske internetové médium 24nyt.

Tento server bol kritický voči EÚ a následnej moslimskej imigrácii do Dánska a dánskemu establishmentu všeobecne. Potom, čo si DR sťažovalo u Facebooku, Facebook vymazal stránku 24nyt.

SkryťVypnúť reklamu

"Pred týždňom DR kontaktovalo Facebook a oboznámilo ho s faktami a záležitosťami ohľadom aktivít 24nyt prevádzkovaných na jeho platforme," napísalo DR v článku na svojom webe.

"Facebook v textovej správe DR News potvrdil, že na základe vyšetrovania vykonaného DR o 24nyt, stránku 24nyt zmazal, ale doteraz neuviedol prečo."

Neskôr DR bez vysvetlenia zmenil znenie článku tak, že nepriznáva zásadnú úlohu DR a potom konštatoval:

"Facebook DR napísal, že uzavrel Facebookovej stránky 24nyt kvôli "nedôveryhodnému a zavádzajúcemu správaniu sa". Facebook doteraz podrobne nešpecifikoval, čo to vlastne znamená."

Expert na sociálne médiá Johan Farkas z Univerzity v Malmö vo Švédsku označil toto opatrenie ako "mimoriadne".

SkryťVypnúť reklamu

Povedal: "To, že Facebook vymazal dánskej médium, je veľmi nezvyčajné. Pokiaľ viem, tak sa to stalo prvýkrát."

Vysvetlením, prečo si DR praje zmazanie profilu malého informačného servera, je možno to, že 24nyt DR konkuruje. Podľa článku na webe DR:

"Počas minulého roka dosiahol 24nyt na Facebooku 295 000 lajkov, odpovedí, zdieľaní a komentárov. DR zistil tieto hodnoty priamo od Facebooku. Tak, relatívne mladé médium obdržalo viac interakcií než (mainstreamový) denník Borsen, a blíži sa úrovni (veľkých mainstreamových) novín Information a Kristeligt Dagblad. "

Za zmienku stojí tiež načasovanie vypnutie stránok. 17. júna 2019 sa v Dánsku konali parlamentné voľby a 23. - 26. mája 2019 sa konali voľby do Európskeho parlamentu. 24nyt nie je kritický len k EÚ a dánskej imigračnej politike, ale aj k celej politike establishmentu.

SkryťVypnúť reklamu

Je prijateľné, aby štátom vlastnený kolos zničil súkromného konkurenta, ktorý nie je financovaný z verejných peňazí, tým, že mu nechá zmazať profil na Facebooku?

Žiadnemu mainstreamovému médiu ani politickému establishmentu v Dánsku to v skutočnosti nevadí, píše Judith Bergman.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu