SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Pútnici Svätojakubskej cesty prišli do Bratislavy

Štvrtok je pamätný deň svätého Jakuba, patróna všetkých pútnikov, ktorý sa pripomína na celom svete.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

BRATISLAVA - Vo štvrtok privítali v hlavnom meste pútnikov Svätojakubskej cesty, ktorí absolvovali novootvorený úsek pútnickej trasy z Trnavy do Bratislavy.

Biskup Jozef Haľko v Dóme svätého Martina následne celebroval omšu, na ktorej sa zúčastnili španielsky veľvyslanec Luis Belzuz de los Ríos a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Štvrtok je pamätný deň svätého Jakuba, patróna všetkých pútnikov, ktorý sa pripomína na celom svete.

"Najstaršia pútnička mala 74 rokov, najmladší ľudia okolo 20," hovorí predsedníčka občianskeho združenia Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku Eva Kocanová. "Potom sa k nám pridala mamička s približne desaťročnými chlapcami. Boli sme naozaj dobrá skupinka, išlo sa nám veľmi dobre," tvrdí.

Skryť Vypnúť reklamu

Približne 25 pútnikov zo Slovenska, Rakúska, Nemecka, Poľska a Španielska sa vydalo z Trnavy v pondelok 22. júla a absolvovalo viac ako 80-kilometrovú pešiu púť.

Pútnici navštívili hrad Červený Kameň, Malé Karpaty, vinice v Pezinku či pútnické miesto Marianka. V niektorých obciach im pripravili aj zaujímavý program, napríklad hru na fujare v pamätnej izbe v Budmericiach.

Kocanová tiež ocenila, že púť spojila ľudí z rôznych častí Slovenska aj Európy. V piatok budú pokračovať do Viedne.

Púť organizuje OZ Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku - Camino de Santiago. Vzniklo s cieľom obnoviť a propagovať na Slovensku Svätojakubskú cestu, ktorá je súčasťou európskej siete ciest do španielskeho mesta Santiago de Compostela. Je to najznámejšia európska pútnická trasa.

Skryť Vypnúť reklamu

V Bratislave sa cesta po 650 kilometroch (km) napája na rakúsku Jakobsweg a pokračuje ďalších viac ako 3000 km do Santiaga de Compostela. V roku 1993 bola Svätojakubská cesta vyhlásená za svetové kultúrne dedičstvo UNESCO.

Púť je podľa organizátorov vhodná pre účastníkov rôznych vekových kategórií. Nie je potrebné absolvovať celú trasu, stačí sa pridať na krátky úsek. Pútnika možno spoznať podľa mušle hrebenatky, ktorá je oficiálnym symbolom Svätojakubskej cesty a vyznačuje aj trasu.

Tradícia putovania do mesta Santiago de Compostela vznikla v stredoveku. Práve tu našli hrob svätého Jakuba staršieho, jedného z apoštolov pochovaných v Európe.

Odvtedy sa Santiago stalo jedným z najdôležitejších miest pútnického sveta a počet pútnikov prichádzajúcich za svätým Jakubom každoročne rastie. Ročne prejde túto cestu viac ako 300 000 pútnikov z celého sveta, pričom zo Slovenska ich prišlo do Santiaga minulý rok viac ako 1000.

Skryť Vypnúť reklamu

Svätojakubská cesta na Slovensku nasleduje prirodzené koridory putovania z obdobia stredoveku. Je dlhá približne 650 km a rozdelená do piatich etáp.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Polícia prehľadal dom lekára, v ktorom Maradona zomrel

Vyšetrovanie skúma, či sa Maradonovi zo strany lekára dostala náležitá starostlivosť. Denník Le Soir informoval, že lekára vinia z neúmyselného zabitia.

Leopoldo Luque odpovedá vo svojom dome na otázky novinárov.
Slovensko

Ministerstvo obrany rokuje s USA o možnom využití ich ponuky na 50 miliónov dolárov

Ponuka je určená na nákup techniky, ktorá nahradí vybavenie bývalej Varšavskej zmluvy. Podmienkou je financovanie jedna k jednej. Naď naznačil, čo by dokúpili.

Minister obrany Jaroslav Naď už skôr načrtol, že s pomocou peňazí od USA by Slovensko mohlo dokúpiť vrtuľníky Black Hawk a dovybaviť tie, ktorá má.
Slovensko

Dohoda na kandidátovi na šéfa generálnej prokuratúry má vzniknúť na koaličnej rade

Podľa Remišovej je dobrým znakom, že Smeru nevyhovuje ani jeden zo siedmich kandidátov.

Ústavnoprávny výbor pokračuje vo vypočutí kandidátov na generálneho prokurátora.
Slovensko

Voľby by v novembri vyhral Hlas-SD, nasleduje OĽANO

Do parlamentu by sa dostalo osem strán, jedna z koaličných strán nie.

Ilustračná fotografia.