SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Silné ženy v Biblii: Neviestka Rachab

Je spomínaná ako nezabudnuteľná postava a je daná ako príklad ohromnej viery.

Jericho je najdlhšie obývané miesto na našej planéte.Jericho je najdlhšie obývané miesto na našej planéte. (Zdroj: SITA/AP, TASR/AP)

Ako by na ňu pokrikoval človek v terajšej dobe? Prostitútka, štetka alebo aj niečo vulgárnejšie, čím by sa jasne naznačilo, že ona je horšia.

Žena, ktorá predáva svoje telo, si nezaslúži ani slušný pozdrav, veď ak by v sebe mala kúsok slušnosti, urobila by aj nemožné, aby si zabezpečila inú prácu.

Rachab bola remeslom známa, každý vedel, kde ju má hľadať. Ale neviestkou neostala večne. Radikálny rez oddelil to, kým bola a kým byť chcela. Viera, ktorá porástla nezávislá na prostredí, ju zmenila.

Prichádzajú vyzvedači

Izraelský ľud mal silného vodcu menom Jozue. Ten dostal poverenie od Boha, že má byť udatný, má zachovávať prikázania, a ak neskĺzne k zlému, podarí sa mu všetko, do čoho sa pustí. Boh navyše Izraelu prisľúbil územia, ktoré si mal postupne podrobovať.

SkryťVypnúť reklamu

A tak sa uskutočňovali výpravy, mesto za mestom sa dozvedalo o úspechoch tých, ktorým pomáha sám Boh. Jedným z takých miest bolo aj Jericho. Jozue si vybral veľmi prefíkanú taktiku, pretože pred útokom najskôr poslal vyzvedačov, aby si všimli, čo a ako v Jerichu prebieha.

Vyzvedačmi boli dvaja schopní muži, tí teda išli a ubytovali sa v dome neviestky Rachab.

A tu je prvý silný odkaz príbehu. Nikde v Biblii sa neuvádza, aké myšlienkové pochody si prinášali dvaja mužovia, ale som pevne presvedčená, že ani pre nich nebolo nijakým tajomstvom, čím sa Rachab živí. Neodsúdili ju, nevyhli sa miestu, kde bývala. Mohli sa ukryť kdekoľvek, ale oni sa stali práve jej hosťami. Aký postoj asi zaujala ona? Muselo to byť prekvapujúce, že sa k nej prizval niekto, kto na ňu nepozerá ako na menejcennú.

SkryťVypnúť reklamu

Klamstvom k slobode

Kráľ bol informovaný o prítomnosti vyzvedačov, ba čo viac, aj adresu ich prechodného pobytu poznal. K Rachab preto prenikol odkaz, aby ich vyviedla z domu, pretože sú to špehovia, ktorí nezamýšľajú v krajine urobiť nič dobré.

A, áno, Rachab potvrdila, že skutočne s mužmi prišla do styku, ale oklamala kráľa, že sa brána mesta za nimi zatvorila, dokonca zašla tak ďaleko, že vyslala povzbudenie, aby ich prenasledovali, lebo určite nebudú ďaleko od Jericha.

Milosrdenstvo za milosrdenstvo

Rachab po vyslovení klamstva uzatvorila s mužmi-špehmi tajnú dohodu, starostlivo ich ukryla a dala im ponuku.

Ako ona preukázala milosrdenstvo im, tak nech oni potom preukážu rovnaké milosrdenstvo nielen jej, ale aj každému členovi rodiny. Rachab totiž už dávno vnímala zvesti o Izraelskom národe, o tom, že veria v Boha, ktorý je skutočný, čo sa nedá poprieť pri pohľade na jeho prejavy uprostred vyvoleného ľudu.

SkryťVypnúť reklamu

Veď ktorý Boh, ak by nebol skutočný, by rozdelil Červené more?

Ktorý Boh, ak by nebol skutočný, by v prospech Izraela odstránil všetkých nepriateľov?

Rachab nepochybovala, že aj Jericho bude napokon patriť im a nechcela prísť o život.

Dvaja muži súhlasili, ale dali jej podmienku. Červený motúz nech je znamením, že Rachab a Izrael sa medzi sebou zaviazali prísahou. Keď od nej odídu, motúz má byť priviazaný o oblok, aby si ho po návrate do krajiny všimli. Ak priviazaný bude, zachráni sa ona a aj tí, ktorí budú pod strechou jej domu.

Rachab im láskavo poradila, aby sa tri dni skrývali v horách, kým donesú správy Jozuovi a vydajú sa na víťaznú výpravu. Len čo ju poslúchli a opustili jej dom, priviazala červený motúz o oblok.

Záchrana ju nenechala čakať, vyviazla bez akéhokoľvek ublíženia ona aj celá jej rodina.

SkryťVypnúť reklamu

Minulosť nie je prekážka

Je až zarážajúce, ako sa minulosti dovoľuje, aby zasahovala do dneška.

Viem si predstaviť, aký Rachab zaujala postoj sama k sebe.

Kým kedysi možno aj bola vďačná, možno aj hrdá, že jej je nadelená krása, potom aj stokrát zovňajšok prekliala. Muži ju vnímali iba ako prostriedok uspokojenia potrieb, ženy sa jej vyhýbali, nadávali jej a určite netúžili tráviť čas v jej spoločnosti.

Pravdepodobne sa aj zmierila s tým, kým je. Prečo by sa na tom niečo malo meniť?

Ale Boh, ktorý sa o svoj ľud staral, ju zaujal. Chcelo to vieru, aby sa vzpriečila rozkazom kráľa. Chcelo to odvahu, aby ukryla dvoch mužov, ktorých prenasledovalo Jericho. Chcelo to uvedomenie si veľkosti toho jediného a nenapodobiteľného Boha, aby pre ňu skončila niekdajšia mienka o sebe samej. Neplakala a nevyhovárala sa, že musí ostať stáť na jedinom mieste, nespomínala na krivdy, hoci ich zaiste zažila viac ako dosť.

SkryťVypnúť reklamu

Jednoducho uverila.

Pri prvotnom dojme sa Rachab zdá ako bezvýznamná kvapka v mori významných žien. Je jej venovaná kratučká časť, ani o jej ďalšom pobyte na Zemi sa toho veľa nevie. Jedna žena, navyše neviestka v starom zákone.

A predsa zanechala odtlačok a to nezmazateľný, pretože o mnoho a mnoho kníh ďalej, je práve Rachab v liste, ktorý je venovaný Židom, spomínaná ako nezabudnuteľná postava a je daná ako príklad ohromnej viery.

Človeče, uver aj ty a kýmkoľvek si bol, buď tým, kým myslíš, že byť môžeš.

Boh ti verí, že to dokážeš.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu