SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Taliansko zdvadsaťnásobí pokuty pre organizácie dovážajúce nelegálnych migrantov

Poslanci dolnej komory parlamentu schválili novelu Salviniho dekrétu, Senát bude hlasovať v auguste.

Loď s migrantmi na ostrove LampedusaLoď s migrantmi na ostrove Lampedusa (Zdroj: SITA/AP)

Rím – Poslanci dolnej komory talianskeho parlamentu odobrili zvýšenie pokút až do sumy milióna eur pre organizácie, ktorých lode neoprávnene vplávajú do talianskych prístavov.

Silná politická podpora

Za prísnejšiu verziu tzv. bezpečnostného dekrétu, ktorý momentálne počíta s pokutami vo výške 10 000 až 50 000 eur, hlasovalo 322 poslancov, proti bolo 90.

Uvedený dekrét vypracovanjý na podnet ministra vnútra Mattea Salviniho vstúpil do platnosti 15. júna.

Jeho ďalšie sprísnenie, ktoré presadzuje vládna koalícia, si vyžaduje súhlas oboch komôr parlamentu, pričom Senát by mal o tejto veci hlasovať 13. augusta.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokuty a konfiškácia lodí

Finančné postihy voči mimovládnym organizáciám zapojeným do záchranných operácií na mori sú súčasťou Salviniho tvrdého postoja k migrácii, pripomenula agentúra DPA.

Takéto pokuty už udelili nemeckej Sea-Watch a talianskej Mediterranea, dvom neziskovým organizáciám, ktoré neuposlúchli nariadenia Ríma, aby s migrantmi nevplávali do talianskych vôd. Talianske úrady im aj skonfiškovali plavidlá.

Talianske ministerstvo vnútra informovalo, že do krajiny za aktuálny rok prišlo 3 418 migrantov a ich množstvo tak oproti vlaňajšku pokleslo o 81 percent.

Mimovládne organizácie sú podľa DPA zodpovedné len za zlomok z uvedeného počtu. Dodáva, že väčšina migrantov sa v súčasnosti do Talianska dostáva bez pomoci takýchto organizácií.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Gröhling poslal členom krízového štábu plán na návrat žiakov do škôl

Ústredný krízový štáb však zrušili, zasadať bude zajtra. Každým dňom odkladu sa znižuje šanca na návrat detí do škôl do Vianoc, uviedol minister.

Minister školstva Branislav Gröhling.
Zahraničie

Irán tvrdí, že jeho vedca zabil Izrael na diaľku pomocou elektronického zariadenia

Zabitý expert bol považovaný za architekta iránskeho jadrového programu. Západné tajné služby tvrdili, že viedol utajovaný program vývoja jadrových zbraní, ktorý bol zastavený v roku 2003.

Miesto atentátu na jadrového vedca.
Slovensko

Pre rodičov sú zatvorené školy náporom a učivu často nerozumejú

Vyše dve tretiny rodičov musia deťom na druhom stupni základných škôl so vzdelávaním pomáhať. Takmer každý tretí rodič povedal, že učivo, ktoré deti preberajú, je veľmi náročné a nevedia mu s ním pomôcť.

Ilustračné foto.
Slovensko

Joe Biden si pri hre so psom zlomil nohu

Budúci prezident USA bude zrejme niekoľko týždňov potrebovať ortézu. 78-ročný politik je najstarší novozvolený šéf Bieleho domu v histórii USA a počas kampane často odmietal otázky o jeho veku.

Bidena priviezli na vyšetrenie k ortopédovi.