SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky

Taliansko zdvadsaťnásobí pokuty pre organizácie dovážajúce nelegálnych migrantov

Poslanci dolnej komory parlamentu schválili novelu Salviniho dekrétu, Senát bude hlasovať v auguste.

Loď s migrantmi na ostrove LampedusaLoď s migrantmi na ostrove Lampedusa (Zdroj: SITA/AP)

Rím – Poslanci dolnej komory talianskeho parlamentu odobrili zvýšenie pokút až do sumy milióna eur pre organizácie, ktorých lode neoprávnene vplávajú do talianskych prístavov.

Silná politická podpora

Za prísnejšiu verziu tzv. bezpečnostného dekrétu, ktorý momentálne počíta s pokutami vo výške 10 000 až 50 000 eur, hlasovalo 322 poslancov, proti bolo 90.

Uvedený dekrét vypracovanjý na podnet ministra vnútra Mattea Salviniho vstúpil do platnosti 15. júna.

Jeho ďalšie sprísnenie, ktoré presadzuje vládna koalícia, si vyžaduje súhlas oboch komôr parlamentu, pričom Senát by mal o tejto veci hlasovať 13. augusta.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokuty a konfiškácia lodí

Finančné postihy voči mimovládnym organizáciám zapojeným do záchranných operácií na mori sú súčasťou Salviniho tvrdého postoja k migrácii, pripomenula agentúra DPA.

Takéto pokuty už udelili nemeckej Sea-Watch a talianskej Mediterranea, dvom neziskovým organizáciám, ktoré neuposlúchli nariadenia Ríma, aby s migrantmi nevplávali do talianskych vôd. Talianske úrady im aj skonfiškovali plavidlá.

Talianske ministerstvo vnútra informovalo, že do krajiny za aktuálny rok prišlo 3 418 migrantov a ich množstvo tak oproti vlaňajšku pokleslo o 81 percent.

Mimovládne organizácie sú podľa DPA zodpovedné len za zlomok z uvedeného počtu. Dodáva, že väčšina migrantov sa v súčasnosti do Talianska dostáva bez pomoci takýchto organizácií.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 8 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 10 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 12 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 14 h