SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Taliansko zdvadsaťnásobí pokuty pre organizácie dovážajúce nelegálnych migrantov

Poslanci dolnej komory parlamentu schválili novelu Salviniho dekrétu, Senát bude hlasovať v auguste.

Loď s migrantmi na ostrove LampedusaLoď s migrantmi na ostrove Lampedusa (Zdroj: SITA/AP)

Rím – Poslanci dolnej komory talianskeho parlamentu odobrili zvýšenie pokút až do sumy milióna eur pre organizácie, ktorých lode neoprávnene vplávajú do talianskych prístavov.

Silná politická podpora

Za prísnejšiu verziu tzv. bezpečnostného dekrétu, ktorý momentálne počíta s pokutami vo výške 10 000 až 50 000 eur, hlasovalo 322 poslancov, proti bolo 90.

Uvedený dekrét vypracovanjý na podnet ministra vnútra Mattea Salviniho vstúpil do platnosti 15. júna.

Jeho ďalšie sprísnenie, ktoré presadzuje vládna koalícia, si vyžaduje súhlas oboch komôr parlamentu, pričom Senát by mal o tejto veci hlasovať 13. augusta.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokuty a konfiškácia lodí

Finančné postihy voči mimovládnym organizáciám zapojeným do záchranných operácií na mori sú súčasťou Salviniho tvrdého postoja k migrácii, pripomenula agentúra DPA.

Takéto pokuty už udelili nemeckej Sea-Watch a talianskej Mediterranea, dvom neziskovým organizáciám, ktoré neuposlúchli nariadenia Ríma, aby s migrantmi nevplávali do talianskych vôd. Talianske úrady im aj skonfiškovali plavidlá.

Talianske ministerstvo vnútra informovalo, že do krajiny za aktuálny rok prišlo 3 418 migrantov a ich množstvo tak oproti vlaňajšku pokleslo o 81 percent.

Mimovládne organizácie sú podľa DPA zodpovedné len za zlomok z uvedeného počtu. Dodáva, že väčšina migrantov sa v súčasnosti do Talianska dostáva bez pomoci takýchto organizácií.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie na nový koroanvírus.

Podiel nakazených Pri PCR testoch znovu prekročil 25 percent. Počet hospitalizovaných pacientov sa za sobotu nezvýšil, momentálne ich je 1 141.


SITA 52m
Orbán na zhromaždení pri 65. výročí maďarskej kontrarevolúcie v roku 1956.

Maďarský premiér kritizoval Európsku úniu a vyhlásil, že Brusel nepretržite útočí na Maďarsko pre jeho ekonomickú a imigračnú politiku.


SITA/AP 1 h
Budova úradu práce v nemeckom meste Hamburg.

Slovensku sa podarilo udržať mieru nezamestnanosti stále pod priemerom EÚ, keď v auguste dosiahla úroveň 6,5 % oproti európskemu priemeru 6,8 %.


TASR 24 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch bol 22,76 percenta. Počet hospitalizovaných stále rastie.


SITA 23. okt
Skryť Zatvoriť reklamu