SME
Nedeľa, 7. marec, 2021 | Meniny má TomášKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Zomrel vplyvný kubánsky kardinál Jaime Ortega

Po revolúcii pobudol aj v komunistickom lágri, neskôr pomáhal zmierňovať tvrdosť režimu.

Kardinál Jaime Ortega počas cirkevnej slávnosti v roku 2011.Kardinál Jaime Ortega počas cirkevnej slávnosti v roku 2011. (Zdroj: TASR)

Havana – Kubánsky kardinál Jaime Ortega, ktorý mal vo svojej vlasti veľký politický vplyv a zohral kľúčovú úlohu pri nastolení medzitým už nefunkčného zmiernenia napätia medzi Kubou a USA, zomrel vo veku 82 rokov na rakovinu.

Ortega sa stal havanským arcibiskupom v roku 1981, v čase, keď bola Kuba oficiálne ateistická.

Viac než tri nasledujúce desaťročia, počas ktorých sa postoj kubánskeho vodcu Fidela Castra k rímskokatolíckej cirkvi zmiernil, Ortega posilňoval svoje postavenie a vybudoval si s vládou pracovný vzťah, aj vďaka svojmu nekonfrontačnému štýlu.

Skryť Vypnúť reklamu

Arcibiskup privítal na Kube troch pápežov a tiež vyrokoval prepustenie desiatok politických väzňov v rokoch 2010-11.

Stal sa jednou z vedúcich politických postáv najmä po tom, ako Kuba v roku 1992 reformovala svoju ústavu a zmenila svoj štatút z ateistického na sekulárny, ktorý zaručoval slobodu vierovyznania.

Keď sa v roku 2010 stal kubánskym prezidentom Raúl Castro, Ortega podporil jeho snahy o otvorenie sa krajiny a obnovenie vzťahov so západnými štátmi. Počas tajných rokovaní, ktoré v decembri 2014 vyústili do rozmrazenia vzťahov medzi Havanou a Washingtonom, Ortega odovzdával odkazy medzi pápežom Františkom, vtedajším americkým prezidentom Barackom Obamom a R. Castrom.

Ortega študoval teológiu v kanadskom Québecu a v polovici 60. rokov sa stal kňazom vo svojom rodnom meste Jagüey Grande v provincii Matanzas.

Skryť Vypnúť reklamu

V rokoch 1966 – 67 strávil osem mesiacov v pracovnom tábore, keď revolučná vláda Fidela Castra zatýkala náboženské osobnosti a iných „ideologických nepriateľov“ štátu.

Pápež Ján Pavol II. ho v roku 1978 vymenoval za biskupa diecézy Pinar del Río a v roku 1994 za kardinála.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Kresťanstvo

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič

Premiérov prejav pri prvom výročí výskytu koronavírusu na Slovensku prekvapil.

8 h
Ilustračné foto.

Ide o medzinárodnú pomoc v rámci európskej solidarity, ktorú už využili viaceré európske krajiny vrátane Holandska či Francúzska.

11 h
Ilustračné foto

Koronakríza existenčne zasiahla ubytovateľov, ich tržby boli v januári 2021 nižšie o takmer 90 %, reštaurácie a pohostinstvá bojovali s polovičným poklesom tržieb.

9 h

Po stretnutí sú na programe medzináboženské modlitby v starovekej lokalite Ur. Podľa Biblie je to domovské mesto patriarchu Abraháma, praotca troch monoteistických náboženstiev - judaizmu, kresťanstva a islamu.

15 h