SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Zomrel vplyvný kubánsky kardinál Jaime Ortega

Po revolúcii pobudol aj v komunistickom lágri, neskôr pomáhal zmierňovať tvrdosť režimu.

Kardinál Jaime Ortega počas cirkevnej slávnosti v roku 2011.Kardinál Jaime Ortega počas cirkevnej slávnosti v roku 2011. (Zdroj: TASR)

Havana – Kubánsky kardinál Jaime Ortega, ktorý mal vo svojej vlasti veľký politický vplyv a zohral kľúčovú úlohu pri nastolení medzitým už nefunkčného zmiernenia napätia medzi Kubou a USA, zomrel vo veku 82 rokov na rakovinu.

Ortega sa stal havanským arcibiskupom v roku 1981, v čase, keď bola Kuba oficiálne ateistická.

Viac než tri nasledujúce desaťročia, počas ktorých sa postoj kubánskeho vodcu Fidela Castra k rímskokatolíckej cirkvi zmiernil, Ortega posilňoval svoje postavenie a vybudoval si s vládou pracovný vzťah, aj vďaka svojmu nekonfrontačnému štýlu.

Skryť Vypnúť reklamu

Arcibiskup privítal na Kube troch pápežov a tiež vyrokoval prepustenie desiatok politických väzňov v rokoch 2010-11.

Stal sa jednou z vedúcich politických postáv najmä po tom, ako Kuba v roku 1992 reformovala svoju ústavu a zmenila svoj štatút z ateistického na sekulárny, ktorý zaručoval slobodu vierovyznania.

Keď sa v roku 2010 stal kubánskym prezidentom Raúl Castro, Ortega podporil jeho snahy o otvorenie sa krajiny a obnovenie vzťahov so západnými štátmi. Počas tajných rokovaní, ktoré v decembri 2014 vyústili do rozmrazenia vzťahov medzi Havanou a Washingtonom, Ortega odovzdával odkazy medzi pápežom Františkom, vtedajším americkým prezidentom Barackom Obamom a R. Castrom.

Ortega študoval teológiu v kanadskom Québecu a v polovici 60. rokov sa stal kňazom vo svojom rodnom meste Jagüey Grande v provincii Matanzas.

Skryť Vypnúť reklamu

V rokoch 1966 – 67 strávil osem mesiacov v pracovnom tábore, keď revolučná vláda Fidela Castra zatýkala náboženské osobnosti a iných „ideologických nepriateľov“ štátu.

Pápež Ján Pavol II. ho v roku 1978 vymenoval za biskupa diecézy Pinar del Río a v roku 1994 za kardinála.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

  Skryť Vypnúť reklamu
  Skryť Vypnúť reklamu

  Neprehliadnite tiež

  Ilustračné foto.

  Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


  SITA 9. nov
  Bývalý americký prezident Donald Trump.

  Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


  echo24.cz 9. nov
  Eduard Heger

  "Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


  TASR 9. nov
  Ilustračné foto.

  Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


  idnes.cz 8. nov
  Skryť Zatvoriť reklamu