SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

Prečo sa Rómovia neradi vzdelávajú? Eurofondový projekt to chce zlepšiť

Nemajú podporu rodičov ani motiváciu, nie sú dosť integrovaní a prvý kontakt so školou je pre nich často traumou, tvrdí REF Slovensko.

Ilustračné foto - rómski žiaci v Košiciach.Ilustračné foto - rómski žiaci v Košiciach. (Zdroj: TASR/Milan Kapusta)

Bratislava – Projekt Rómskeho vzdelávacieho fondu sa snaží prispieť k zmenšeniu rozdielov vo vzdelávacích výsledkoch Rómov a Nerómov.

Za neúspechom vzdelávania Rómov vidí organizácia nedostatok potrebných podnetov zo strany sociálneho prostredia, teda najbližšej rodiny, ale tiež nedostatočnú podporu rodičov, ktorí vzdelanie nevnímajú ako hodnotu.

Nedostatkom je aj absencia motivácie na učenie, podporovaná zo strany rodičov, ale aj nedostatočná integrácia rómskych žiakov do spoločnosti či traumatizujúci prvý kontakt so školou v dôsledku absencie predškolského vzdelávania.

Skryť Vypnúť reklamu

Mentorská podpora pre rómskych žiakov

Projekt Rómskeho vzdelávacieho fondu (Roma Education Fund – Roma Oktatási Alap / REF) sa na Slovensku realizuje prostredníctvom troch samostatných projektov s názvom Mentorská a tútorská podpora pre rómskych žiakov.

Fond robí kroky, ktoré skvalitňujú vzdelávanie Rómov, vrátane desegregácie vzdelávacích systémov. TASR o tom informovala Stanislava Dzuríková z Nadácie Rómskeho vzdelávacieho fondu.

„Cieľom projektov je preklenúť nepriaznivé životné situácie a motivovať žiakov základných škôl na dosahovanie čo najlepších študijných výsledkov a na pokračovanie štúdia na vyššom stupni vzdelávania,“ uviedol Andrej Belák z REF.

Projekty fungujú od novembra 2018 v Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

Nároky na mentorov – maturita, prax, jazyk

S. Dzuríková sa nazdáva, že na úspešnú realizáciu projektu je kľúčovým výber dobrých mentorov. V každom z troch krajov ich pôsobí dvadsať.

Skryť Vypnúť reklamu

„Mentor musí mať aspoň stredoškolské vzdelanie a minimálne dvojročné skúsenosti s prácou s mládežou. Rovnako musí mať znalosť materinského jazyka žiaka," vysvetlila.

Každý mentor poskytuje mentorskú podporu v jednom mesiaci trom rómskym žiakom, ktorí žijú v niektorej z oprávnených obcí. Každému z nich sa venuje najmenej osem hodín mesačne počas aspoň dvoch stretnutí.

Uvedené projekty podporené Ministerstvom vnútra SR v rámci operačného programu Ľudské zdroje budú v troch krajoch realizovať do roku 2021.

Súvisiaci článok Rómovia a brikety v Spišskom Hrhove: Integrácia podľa Ledeckého

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Prezidentka vyzvala ľudí, aby sa dali zaočkovať. Snaha o dosiahnutie kolektívnej imunity je prejavom zodpovednosti a solidarity, nie stádovitosti, povedala.


TASR 10m
Torpédoborec Duncan.

Britské ministerstvo obrany prekvapivo tvrdenie o výstražnej streľbe poprelo. Rusko je znepokojené z narastajúcej prítomnosti NATO pri hraniciach Ruska.


echo24.cz 15 h
Maďarský premiér Viktor Orbán a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v Bruseli.

Premiér pripomenul, že nedávno schválený maďarský zákon chráni práva detí, zaručuje práva rodičov, pričom táto právna norma sa nevzťahuje na práva týkajúce sa sexuálnej orientácie ľudí vo veku nad 18 rokov.


TASR 17 h

Okresy budú od 28.6. v stupňoch ostražitosti a monitoringu. Vláda schválila aj rozdelenie krajín podľa rizikovosti.


TASR 18 h