SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Prečo sa Rómovia neradi vzdelávajú? Eurofondový projekt to chce zlepšiť

Nemajú podporu rodičov ani motiváciu, nie sú dosť integrovaní a prvý kontakt so školou je pre nich často traumou, tvrdí REF Slovensko.

Ilustračné foto - rómski žiaci v Košiciach.Ilustračné foto - rómski žiaci v Košiciach. (Zdroj: TASR/Milan Kapusta)

Bratislava – Projekt Rómskeho vzdelávacieho fondu sa snaží prispieť k zmenšeniu rozdielov vo vzdelávacích výsledkoch Rómov a Nerómov.

Za neúspechom vzdelávania Rómov vidí organizácia nedostatok potrebných podnetov zo strany sociálneho prostredia, teda najbližšej rodiny, ale tiež nedostatočnú podporu rodičov, ktorí vzdelanie nevnímajú ako hodnotu.

Nedostatkom je aj absencia motivácie na učenie, podporovaná zo strany rodičov, ale aj nedostatočná integrácia rómskych žiakov do spoločnosti či traumatizujúci prvý kontakt so školou v dôsledku absencie predškolského vzdelávania.

Skryť Vypnúť reklamu

Mentorská podpora pre rómskych žiakov

Projekt Rómskeho vzdelávacieho fondu (Roma Education Fund – Roma Oktatási Alap / REF) sa na Slovensku realizuje prostredníctvom troch samostatných projektov s názvom Mentorská a tútorská podpora pre rómskych žiakov.

Fond robí kroky, ktoré skvalitňujú vzdelávanie Rómov, vrátane desegregácie vzdelávacích systémov. TASR o tom informovala Stanislava Dzuríková z Nadácie Rómskeho vzdelávacieho fondu.

„Cieľom projektov je preklenúť nepriaznivé životné situácie a motivovať žiakov základných škôl na dosahovanie čo najlepších študijných výsledkov a na pokračovanie štúdia na vyššom stupni vzdelávania,“ uviedol Andrej Belák z REF.

Projekty fungujú od novembra 2018 v Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

Nároky na mentorov – maturita, prax, jazyk

S. Dzuríková sa nazdáva, že na úspešnú realizáciu projektu je kľúčovým výber dobrých mentorov. V každom z troch krajov ich pôsobí dvadsať.

Skryť Vypnúť reklamu

„Mentor musí mať aspoň stredoškolské vzdelanie a minimálne dvojročné skúsenosti s prácou s mládežou. Rovnako musí mať znalosť materinského jazyka žiaka," vysvetlila.

Každý mentor poskytuje mentorskú podporu v jednom mesiaci trom rómskym žiakom, ktorí žijú v niektorej z oprávnených obcí. Každému z nich sa venuje najmenej osem hodín mesačne počas aspoň dvoch stretnutí.

Uvedené projekty podporené Ministerstvom vnútra SR v rámci operačného programu Ľudské zdroje budú v troch krajoch realizovať do roku 2021.

Súvisiaci článok Rómovia a brikety v Spišskom Hrhove: Integrácia podľa Ledeckého

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Policajti budú kontrolovať certifikáty a povinnú karanténu náhodne, ale aj cielene

„Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, bude sa musieť preukázať negatívnym testom,” uviedol Mikulec s tým, že to tak bude aj v prípade obchodov a prevádzok.

Minister vnútra Roman Mikulec.
Slovensko

Počet pozitívne testovaných stúpol o 2 887 osôb

Ukončených vyšetrení bolo 14 642. Pomer nakazených k testovaným bol 20-percentný.

Odberné miesto na nový koronavírus.
Slovensko

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská vypovedala deväť hodín

Podľa portálu Tvnoviny.sk sa Jankovská mohla „rozrozprávať“ a okrem priznania ponúkla aj iné závažné informácie.

Monika Jankovská.
Ilustračná fotografia.