SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Prečo sa Rómovia neradi vzdelávajú? Eurofondový projekt to chce zlepšiť

Nemajú podporu rodičov ani motiváciu, nie sú dosť integrovaní a prvý kontakt so školou je pre nich často traumou, tvrdí REF Slovensko.

Ilustračné foto - rómski žiaci v Košiciach.Ilustračné foto - rómski žiaci v Košiciach. (Zdroj: TASR/Milan Kapusta)

Bratislava – Projekt Rómskeho vzdelávacieho fondu sa snaží prispieť k zmenšeniu rozdielov vo vzdelávacích výsledkoch Rómov a Nerómov.

Za neúspechom vzdelávania Rómov vidí organizácia nedostatok potrebných podnetov zo strany sociálneho prostredia, teda najbližšej rodiny, ale tiež nedostatočnú podporu rodičov, ktorí vzdelanie nevnímajú ako hodnotu.

Nedostatkom je aj absencia motivácie na učenie, podporovaná zo strany rodičov, ale aj nedostatočná integrácia rómskych žiakov do spoločnosti či traumatizujúci prvý kontakt so školou v dôsledku absencie predškolského vzdelávania.

Skryť Vypnúť reklamu

Mentorská podpora pre rómskych žiakov

Projekt Rómskeho vzdelávacieho fondu (Roma Education Fund – Roma Oktatási Alap / REF) sa na Slovensku realizuje prostredníctvom troch samostatných projektov s názvom Mentorská a tútorská podpora pre rómskych žiakov.

Fond robí kroky, ktoré skvalitňujú vzdelávanie Rómov, vrátane desegregácie vzdelávacích systémov. TASR o tom informovala Stanislava Dzuríková z Nadácie Rómskeho vzdelávacieho fondu.

„Cieľom projektov je preklenúť nepriaznivé životné situácie a motivovať žiakov základných škôl na dosahovanie čo najlepších študijných výsledkov a na pokračovanie štúdia na vyššom stupni vzdelávania,“ uviedol Andrej Belák z REF.

Projekty fungujú od novembra 2018 v Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

Nároky na mentorov – maturita, prax, jazyk

S. Dzuríková sa nazdáva, že na úspešnú realizáciu projektu je kľúčovým výber dobrých mentorov. V každom z troch krajov ich pôsobí dvadsať.

Skryť Vypnúť reklamu

„Mentor musí mať aspoň stredoškolské vzdelanie a minimálne dvojročné skúsenosti s prácou s mládežou. Rovnako musí mať znalosť materinského jazyka žiaka," vysvetlila.

Každý mentor poskytuje mentorskú podporu v jednom mesiaci trom rómskym žiakom, ktorí žijú v niektorej z oprávnených obcí. Každému z nich sa venuje najmenej osem hodín mesačne počas aspoň dvoch stretnutí.

Uvedené projekty podporené Ministerstvom vnútra SR v rámci operačného programu Ľudské zdroje budú v troch krajoch realizovať do roku 2021.

Súvisiaci článok Rómovia a brikety v Spišskom Hrhove: Integrácia podľa Ledeckého

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie na nový koroanvírus.

Podiel nakazených Pri PCR testoch znovu prekročil 25 percent. Počet hospitalizovaných pacientov sa za sobotu nezvýšil, momentálne ich je 1 141.


SITA 52m
Orbán na zhromaždení pri 65. výročí maďarskej kontrarevolúcie v roku 1956.

Maďarský premiér kritizoval Európsku úniu a vyhlásil, že Brusel nepretržite útočí na Maďarsko pre jeho ekonomickú a imigračnú politiku.


SITA/AP 1 h
Budova úradu práce v nemeckom meste Hamburg.

Slovensku sa podarilo udržať mieru nezamestnanosti stále pod priemerom EÚ, keď v auguste dosiahla úroveň 6,5 % oproti európskemu priemeru 6,8 %.


TASR 24 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch bol 22,76 percenta. Počet hospitalizovaných stále rastie.


SITA 23. okt
Skryť Zatvoriť reklamu