SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Prečo sa Rómovia neradi vzdelávajú? Eurofondový projekt to chce zlepšiť

Nemajú podporu rodičov ani motiváciu, nie sú dosť integrovaní a prvý kontakt so školou je pre nich často traumou, tvrdí REF Slovensko.

Ilustračné foto - rómski žiaci v Košiciach.Ilustračné foto - rómski žiaci v Košiciach. (Zdroj: TASR/Milan Kapusta)

Bratislava – Projekt Rómskeho vzdelávacieho fondu sa snaží prispieť k zmenšeniu rozdielov vo vzdelávacích výsledkoch Rómov a Nerómov.

Za neúspechom vzdelávania Rómov vidí organizácia nedostatok potrebných podnetov zo strany sociálneho prostredia, teda najbližšej rodiny, ale tiež nedostatočnú podporu rodičov, ktorí vzdelanie nevnímajú ako hodnotu.

Nedostatkom je aj absencia motivácie na učenie, podporovaná zo strany rodičov, ale aj nedostatočná integrácia rómskych žiakov do spoločnosti či traumatizujúci prvý kontakt so školou v dôsledku absencie predškolského vzdelávania.

Skryť Vypnúť reklamu

Mentorská podpora pre rómskych žiakov

Projekt Rómskeho vzdelávacieho fondu (Roma Education Fund – Roma Oktatási Alap / REF) sa na Slovensku realizuje prostredníctvom troch samostatných projektov s názvom Mentorská a tútorská podpora pre rómskych žiakov.

Fond robí kroky, ktoré skvalitňujú vzdelávanie Rómov, vrátane desegregácie vzdelávacích systémov. TASR o tom informovala Stanislava Dzuríková z Nadácie Rómskeho vzdelávacieho fondu.

„Cieľom projektov je preklenúť nepriaznivé životné situácie a motivovať žiakov základných škôl na dosahovanie čo najlepších študijných výsledkov a na pokračovanie štúdia na vyššom stupni vzdelávania,“ uviedol Andrej Belák z REF.

Projekty fungujú od novembra 2018 v Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

Nároky na mentorov – maturita, prax, jazyk

S. Dzuríková sa nazdáva, že na úspešnú realizáciu projektu je kľúčovým výber dobrých mentorov. V každom z troch krajov ich pôsobí dvadsať.

Skryť Vypnúť reklamu

„Mentor musí mať aspoň stredoškolské vzdelanie a minimálne dvojročné skúsenosti s prácou s mládežou. Rovnako musí mať znalosť materinského jazyka žiaka," vysvetlila.

Každý mentor poskytuje mentorskú podporu v jednom mesiaci trom rómskym žiakom, ktorí žijú v niektorej z oprávnených obcí. Každému z nich sa venuje najmenej osem hodín mesačne počas aspoň dvoch stretnutí.

Uvedené projekty podporené Ministerstvom vnútra SR v rámci operačného programu Ľudské zdroje budú v troch krajoch realizovať do roku 2021.

Súvisiaci článok Rómovia a brikety v Spišskom Hrhove: Integrácia podľa Ledeckého

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Raši kritizuje ministerstvo za očkovanie

Jediným problémom koalície je povaha premiéra, povedala poslankyňa SaS Bittó Cigániková.

Poslankyňa Národnej rady Jana Bittó Cigániková (SaS).
Európska únia

Lídrom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie sa stal Armin Laschet

Premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko je spojencom Merkelovej a očakáva sa, že bude pokračovať v jej umiernenom centristickom kurze.

Armin Laschet.
Ekonomika

Pandémia posilnila online nakupovanie, oslabila nákupné centrá

Slováci stále viac míňajú v zahraničných e-shopoch ako v slovenských, pandémia však tento pomer vylepšila v prospech tých slovenských.

Ilustračné foto.
Slovensko

V piatok pribudlo 3805 pozitívnych osôb a 55 úmrtí

Vyšetrili 63 632 osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 18 percent. Včera sa zaočkovalo 7 396 ľudí. Celkový počet zaočkovaných občanov je 55 100.