SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

„Pro-choice“ organizácie odmietajú novelu zákona o potratoch

Avizovaná úprava je podľa nich pokusom o obmedzenie práva žien na včasnú a bezpečnú interrupciu.

Národná rada SR.Národná rada SR. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Bratislava – Mimovládne organizácie Aspekt a Možnosť voľby sa obracajú na poslancov Národnej rady SR, aby odmietli návrh SNS a Smeru-SD novelizovať zákon o umelom prerušení tehotenstva.

Vytvoriť by sa podľa nich mali podmienky, ktoré ženám dajú skutočnú možnosť voľby.

Tvrdia, že žena do ôsmeho týždňa tehotenstva nemusí prísť na to, že je tehotná. Skrátením lehoty na interrupcie podľa nich nemusí stihnúť všetky zákonom predpísané úkony, na základe ktorých možno interrupciu vykonať.

Tvrdia, že sa im tak odoprie dostatok času na zodpovedné rozhodnutie, pričom musia zvažovať aj komplikovanú životnú situáciu či finančné možnosti a potrebujú sa poradiť aj s blízkymi.

Skryť Vypnúť reklamu

Poukázali tiež na to, že zákaz interrupcií v iných krajinách ich počet neznížil. „Vykonávajú sa naďalej, ale tajne, bez dohľadu zodpovedných inštitúcií. Ženy, ktoré si to môžu dovoliť, vycestujú do iných krajín,“ uviedli vo výzve..

Vzhľadom na finančnú náročnosť sa podľa nich zvyšuje riziko, že ženy siahnu po „domáckych receptoch“ alebo neodborných službách, čo môže mať vážne zdravotné následky, aj smrť.

Obmedzenie interrupcie považujú organizácie za zbytočné. Zdôraznili potrebu vytvoriť vhodné podmienky, v ktorých nebude vychovávanie dieťaťa znamenať ohrozenie chudobou či výrazné zhoršenie finančnej situácie domácnosti.

Potrebné je podľa nich zabezpečiť dostatok miesta v škôlkach a jasliach, ale aj kvalitnú sexuálnu výchovu, gynekologickú starostlivosť či dostupnú antikoncepciu hradenú zo zdravotného poistenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Návrh na zmeny v zákone o umelom prerušení tehotenstva má podľa jeho tvorcov zohľadniť úbytok interrupcií a zabrániť svojvoľným interrupciám.

SNS a Smer-SD potvrdili, že na konkrétnom návrhu pracujú, prerokovať ho majú v koalícii.

Most-Híd však takúto iniciatívu nepodporuje; zdôrazňuje, že ide o celospoločenskú normu, ktorá by nemala byť prijímaná počas predvolebnej kampane, a zákon meniť nechce.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec európskeho parlamentu Ivan Štefanec.

Ako to vidia europoslanci.


SITA 16. jan
Prezident USA Joe Biden.

Píše Chris Farrell, riaditeľ pre vyšetrovanie a výskum konzervatívnej neziskovej organizácie Judicial Watch.


cs.gatestoneinstitute.org 15. jan
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

Škandinávska krajina nikdy nevyhlásila lockdown a neuzatvorila prevádzky.


TASR 14. jan

Matku obvinili z ohrozenia dieťaťa.


BBC 12. jan
Skryť Zatvoriť reklamu