SME
Pondelok, 18. november, 2019 | Meniny má Eugen
ZAHRANIČIE

Najvyšší súd povolil Trumpovi postaviť múr proti migrantom za peniaze rezortu obrany

Administratíva teraz môže vynaložiť milióny dolárov zo zdrojov Pentagonu na stavbu častí múru proti migrantom na hranici s Mexikom.

Hraničný múr blízko mesta El Paso.Hraničný múr blízko mesta El Paso.(Zdroj: TASR/AP)

Washington – Rozhodnutie amerického Najvyššieho súdu umožňuje administratíve prezidenta Donalda Trumpa začať prácu na štyroch kontraktoch financovaných peniazmi z ministerstva obrany v Arizone, Kalifornii a Novom Mexiku.

Zdroje na projekty, ktoré predstavujú zhruba 2,5 miliardy dolárov (v prepočte 2,2 miliardy eur), predtým zmrazili súdy nižšej inštancie.

V prospech tohto kroku sa vyjadrilo päť konzervatívnych sudcov Najvyššieho súdu, zatiaľ čo zvyšní štyria liberálni sudcovia boli proti, píše agentúra AP.

Článok pokračuje pod video reklamou

Výstavba múru na hranici s Mexikom bola veľkým sľubom v Trumpovej kampani pred voľbami v roku 2016a prezident verdikt prijal ako veľké víťazstvo.

„Wow! Veľké víťazstvo vo veci Múru. Najvyšší súd Spojených štátov zrušil nariadenie nižšieho súdu a umožňuje tak s južným hraničným múrom pokračovať. Veľké víťazstvo pre bezpečnosť na hraniciach i právne princípy!“ tweetoval Trump.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, demokratka Nancy Pelosiová vydala vyhlásenie, v ktorom Trumpa obvinila, že sa usiluje „oslabiť pripravenosť našej armády a kradnúť od našich mužov a žien v uniformách, aby mohol minúť miliardy na zbytočný, neefektívny múr, ktorý Kongres na obojstrannom základe opakovane odmietol financovať".

Prípad, v ktorom rozhodoval najvyšší súd, sa začal po 35-dňovom čiastočnom vládnom shutdowne, ktorý nastal ešte v decembri 2018. Trump ukončil shutdown vo februári po tom, čo mu Kongres schválil zhruba 1,4 miliardy dolárov na financovanie múru.

On však chcel až 5,7 miliardy dolárov, a preto vyhlásil stav núdze, aby na výstavbu častí múru mohol čerpať peniaze z iných vládnych zdrojov vrátane financií Pentagonu.

Využitie peňazí ministerstva obrany mu v máji zablokoval súd nižšej inštancie a začiatkom júla zmrazenie zdrojov potvrdil aj odvolací súd.

Súvisiaci článok Pápež, migranti a Mexičania

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie


Neprehliadnite tiež

November ´89

Študenti odmietali žiť ďalej v lži, spomína Rado Števčík

"Pred ministerstvom sa stala zvláštna vec. Práve začali z áut vychádzať policajti s obuškami a v prilbách. V tom okamihu vyšiel z budovy ministerstva ideologický tajomník Gejza Šlapka. Bol veľmi žoviálny, začal s nami diskutovať, pýtal sa - čo tu, deti, chcete?" spomína na prvý pochod študentov.

Tajomník Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Radoslav Števčík.
Názory

Kvóty migrantov budú znovu na stole - koľkýkrát už?

Nemci sa svojej myšlienky prerozdeľovať ľudí ako zemiaky len tak nevzdajú.

Horst Seehofer.
Slovensko

Prezidentka udelila milosť mužovi,ktorý spôsobil z nedbanlivosti dopravnú nehodu

Pri nehode nedošlo k ťažkej ujme na zdraví ani k stratám na živote, alkohol odsúdený muž nepožil. Muž je živiteľom rodiny a pracuje ako vodič - kuriér. Družka odsúdeného, s ktorou vychovávajú spoločne 6-ročného syna, je invalidná dôchodkyňa, ktorá trpí onkologickým ochorením.

Prezidentka Čaputová.
November ´89

Slovenská ekonomika od revolúcie dobieha západ, časy Tatranského tigra sú však už preč

Najväčšej dynamike počas posledných tridsiatich rokov sa slovenské hospodárstvo tešilo po roku 2000 až do hospodárskej krízy v roku 2009, kedy zaznamenalo aj dvojciferný rast.

Bratislavský závod automobilky Volkswagen.