SME
Nedeľa, 18. august, 2019 | Meniny má Elena, Helena
ZAHRANIČIE

Najvyšší súd povolil Trumpovi postaviť múr proti migrantom za peniaze rezortu obrany

Administratíva teraz môže vynaložiť milióny dolárov zo zdrojov Pentagonu na stavbu častí múru proti migrantom na hranici s Mexikom.

Hraničný múr blízko mesta El Paso.Hraničný múr blízko mesta El Paso.(Zdroj: TASR/AP)

Washington – Rozhodnutie amerického Najvyššieho súdu umožňuje administratíve prezidenta Donalda Trumpa začať prácu na štyroch kontraktoch financovaných peniazmi z ministerstva obrany v Arizone, Kalifornii a Novom Mexiku.

Zdroje na projekty, ktoré predstavujú zhruba 2,5 miliardy dolárov (v prepočte 2,2 miliardy eur), predtým zmrazili súdy nižšej inštancie.

V prospech tohto kroku sa vyjadrilo päť konzervatívnych sudcov Najvyššieho súdu, zatiaľ čo zvyšní štyria liberálni sudcovia boli proti, píše agentúra AP.

Článok pokračuje pod video reklamou

Výstavba múru na hranici s Mexikom bola veľkým sľubom v Trumpovej kampani pred voľbami v roku 2016a prezident verdikt prijal ako veľké víťazstvo.

„Wow! Veľké víťazstvo vo veci Múru. Najvyšší súd Spojených štátov zrušil nariadenie nižšieho súdu a umožňuje tak s južným hraničným múrom pokračovať. Veľké víťazstvo pre bezpečnosť na hraniciach i právne princípy!“ tweetoval Trump.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, demokratka Nancy Pelosiová vydala vyhlásenie, v ktorom Trumpa obvinila, že sa usiluje „oslabiť pripravenosť našej armády a kradnúť od našich mužov a žien v uniformách, aby mohol minúť miliardy na zbytočný, neefektívny múr, ktorý Kongres na obojstrannom základe opakovane odmietol financovať".

Prípad, v ktorom rozhodoval najvyšší súd, sa začal po 35-dňovom čiastočnom vládnom shutdowne, ktorý nastal ešte v decembri 2018. Trump ukončil shutdown vo februári po tom, čo mu Kongres schválil zhruba 1,4 miliardy dolárov na financovanie múru.

On však chcel až 5,7 miliardy dolárov, a preto vyhlásil stav núdze, aby na výstavbu častí múru mohol čerpať peniaze z iných vládnych zdrojov vrátane financií Pentagonu.

Využitie peňazí ministerstva obrany mu v máji zablokoval súd nižšej inštancie a začiatkom júla zmrazenie zdrojov potvrdil aj odvolací súd.

Súvisiaci článok Pápež, migranti a Mexičania

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie


Neprehliadnite tiež

Názor

Stane sa z Orwellovho románu policajný manuál? V Británii už k tomu nemajú ďaleko

Policajt mladíkovi pri vyšetrovaní povedal, že musí preveriť jeho myslenie. Dôvodom bolo, že retvítol text feministickej pesničky.

Postavy v knihe 1984 neustále sledovali kamery lídra krajiny Veľkého brata. Z novely vznikol aj film z roku 1984.
Slovensko

Ministerstvo pokračuje v rokovaniach o obrannej spolupráci s USA

Hlavnou líniou Slovenskej republiky v rokovaniach s americkou stranou je od začiatku rokovaní zabezpečenie toho, aby dohoda, ak bude v budúcnosti uzatvorená, v plnom rozsahu rešpektovala suverenitu SR, jej ústavu a právny rámec.

Ilustračná snímka.
Zahraničie

Samovražedný útočník rozsieval smrť na svadbe

Zákerný útok prišiel po desaťdňovom pokoji v Kábule. Neprežilo ho 63 ľudí, ďalších 182 osôb utrpelo pri výbuchu zranenia.

Zničená svadobná sála v Kábule, kde samovražedný atentátnik zabil 63 ľudí a 182 zranil.
Zahraničie

Rusi výrazne okresali zoznam zakázaných povolaní pre ženy. Už ich je iba sto

Stále sú v zozname zamestnania, ktoré si vyžadujú väčšiu fyzickú námahu alebo sú škodlivé pre zdravie.

Zvárač hliníka - profesia, ktorá na trhu chýba