SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Jackie Kennedyová by mala 90 rokov

Talentovaná žena sa stala prvou dámou Ameriky a zažila osobné tragédie.

Jacqueline Kennedyová v auguste 1961.Jacqueline Kennedyová v auguste 1961. (Zdroj: SITA/AP)

New York/Bratislava – Do povedomia Američanov i svetovej verejnosti sa dostala Jacqueline Kennedyová ako manželka Johna Fitzgeralda Kennedyho (JFK), 35. prezidenta Spojených štátov amerických. V nedeľu 28. júla uplynie 90 rokov od jej narodenia.

Jacqueline (Jackie) Lee Bouvierová sa narodila 28. júla 1929 v New Yorku do zámožnej rodiny. Otec John Vernou Bouvier sa pohyboval ako obchodník na Wall Street a matka Janet Lee bola ženou v domácnosti. Historici vystopovali rodinné korene, ktoré siahajú až k Napoleonovi Bonaparte.

Skryť Vypnúť reklamu

Vzťahy medzi rodičmi sa však postupne zhoršovali natoľko, že sa krátko pred jej jedenástimi narodeninami rozviedli.

Jacqueline rada čítala knihy a mala talent na výtvarné umenie. Študovala na elitnej Vassar College v New Yorku, neskôr ju prijali na prestížnu Sorbonnu v Paríži, kde zotrvala rok a napokon štúdium ukončila na George Washington University vo Washingtone.

Okrem angličtiny hovorila po francúzsky, taliansky, španielsky a poľsky.

Po ukončení štúdií pracovala ako fotoreportérka pre denník The Washington Times-Herald. Vďaka práci v médiách sa zoznámila s Johnom Fitzgeraldom Kennedym (JFK). Formálne ich predstavil spoločný priateľ Charles L. Bartlett pri slávnostnej večeri v máji 1952.

Nasledujúce schôdzky s JFK prebiehali v utajení; po prvýkrát sa tento pôvabný pár predstavil na verejnosti v januári roku 1953 na oficiálnom plese. Zásnuby sa konali na popud Johnovho otca už v máji toho istého roku.

Skryť Vypnúť reklamu

V Newporte na Rhode Islande sa zosobášili 12. septembra 1953. Manželom sa narodili štyri deti: dcéra Arabell (1956, narodila sa mŕtva), dcéra Caroline (1957), syn John (1960) a syn Patrick (1963, zomrel niekoľko dní po narodení).

V roku 1961 sa Kennedy (JFK) stal 35. prezidentom USA. Manželský pár predstavoval ideál dokonalej rodiny. Prvá dáma bola i módnou ikonou.

Napriek tomu, že Kennedy mal počas prezidentovania niekoľko milostných afér, Jackie ďalej predstavovala ideál vzornej manželky a matky a angažovala sa v spoločenskom živote.

Presvedčila americký Kongres, aby Biely dom vyhlásili za národnú historickú pamiatku. Pustila sa do jeho veľkej rekonštrukcie a spolupracovala na vydaní prvého sprievodcu Bielym domom. Ako prvá ho predstavila aj pred kamerami.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvá dáma sa na cestách svojho manžela obvykle nezúčastňovala, avšak vzhľadom na veľkú politickú nevraživosť voči demokratickému prezidentovi v Texase a najmä v Dallase bola v roku 1963 jej prítomnosť nevyhnutná.

Dňa 22. novembra 1963 napoludnie sa vydala kolóna vozidiel z letiska do centra mesta. Smerom k centru Dallasu ľudí pribúdalo, obyvatelia lemovali cestu a nadšene mávali autu s prezidentským párom, ktoré pokračovalo pomaly po vytýčenej trase. Nasledovala ostrá zákruta na Elm Street, kde Kennedy zdvihol ľavú ruku, aby zamával dieťaťu v dave.

Zazneli výstrely a prezident klesol na vedľajšie sedadlo. Jacqueline Kennedyová sa tak stala priamym svedkom atentátu. Prezidenta previezli do Parklandovej nemocnice, kde lekári konštatovali jeho smrť.

Skryť Vypnúť reklamu

Po atentáte ustúpila Jacqueline Kennedyová na čas do úzadia. Vtedajší politici o nej uvažovali ako o budúcej viceprezidentke, senátorke alebo veľvyslankyni vo Francúzsku. Všetky ponuky odmietla. Nechala vybudovať John F. Kennedy Memorial Library v Bostone.

V roku 1968 spáchali atentát na brata jej muža, Roberta Kennedyho. Vtedy sa vdova rozhodla odísť z USA.

Za gréckeho miliardára Aristotela Onassisa sa vydala v októbri 1968. Lodiarsky magnát podľahol 15. marca 1975 pľúcnej infekcii. V boji o dedičstvo Jackie Kennedyová-Onassisová získala 26 miliónov dolárov.

Po smrti Onassisa pracovala ako redaktorka vo Viking Press. Od roku 1985 žila s belgickým obchodníkom s diamantmi Mauriciom Tempelmanom.

Rakovinu lymfatických uzlín diagnostikovali Jacqueline Kennedyovej-Onassisovej v januári 1994. Zomrela 19. mája 1994 vo svojom apartmáne na Fifth Avenue na Manhattane v kruhu rodiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Do slovenských kín prišiel v roku 2017 filmový príbeh s názvom Jackie s Natalie Portmanovou v hlavnej úlohe. Snímka Pabla Larraína približuje tri dni, ktoré nasledovali po vražde JFK. Jackie vtedy musela ostať oporou pre národ aj svoje deti a vyrovnať sa s neľahkým osudom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Alec Baldwin.

Incident, ktorý sa stal na Bonanza Creek Ranch v Novom Mexiku, je predmetom vyšetrovania. Slávny herec predstúpil pred šerifa so slzami v očiach.


SITA/AP 3 h
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.

Sú medzi nimi krajiny V4, Dánsko, Bulharsko a Grécko, či pobaltské štáty.


TASR 5 h
Ilustračné foto

Pri PCR testoch bol už nakazený každý štvrtý testovaný. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 50, v nemocnici leží 1 102 pacientov.


SITA 7 h
Ilustračné foto

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.


8 h
Skryť Zatvoriť reklamu