SME
Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

Hrabko: „Za slušné Slovensko“ je už dlhší čas politickou organizáciou

Po rozhovore s prezidentom hnutie zrušilo míting a v komunálnych voľbách podporilo kandidátov spriatelených strán, tvrdí publicista unisono s Matovičom.

Juraj Šeliga zo „slušného Slovenska“ u Andreja Kisku v marci 2018. Dnes je členom jeho novej politickej strany.Juraj Šeliga zo „slušného Slovenska“ u Andreja Kisku v marci 2018. Dnes je členom jeho novej politickej strany. (Zdroj: FOTO SME- JOZEF JAKUBČO )

Bratislava – Líder OĽaNO Igor Matovič rezerváciou Námestia SNP v Bratislave na oslavy 30. výročia Nežnej revolúcie neporušil žiadny zákon ani nepísané pravidlá.

A pravdu má aj v tom, že hnutie Za slušné Slovensko nie je občianskou, ale politickou organizáciou blízkou stranám Progresívne Slovensko, Spolu-OD a vznikajúcemu subjektu Andreja Kisku Za ľudí. V diskusii v internetovej televízii to vo štvrtok 25. júla povedal publicista Juraj Hrabko.

Indície politického zafarbenia

„Často nesúhlasím s tým, ako robí politiku Igor Matovič. Ale v tomto prípade mu dávam za pravdu,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Ja som Za slušné Slovensko označil za politickú organizáciu už v čase pred komunálnymi voľbami. Ale mohli by sme to stopovať ešte aj ďalej, po zrušenie zhromaždenia po pohovore v Prezidentskom paláci,“ poznamenal.

Hnutie Za slušné Slovensko totiž po rozhovore s vtedajším prezidentom Andrejom Kiskom zrušilo pripravované zhromaždenie, ktorého účastníci by veľmi pravdepodobne žiadali predčasné voľby.

Neskôr, v komunálnych voľbách, aktivisti hnutia Za slušné Slovensko podporili len kandidátov blízkych spomínaným novým stranám.

Nech vstúpia do Smeru, keď ho chcú meniť

A podľa Hrabka prekročili hranicu občianskeho aktivizmu aj vtedy, keď žiadali personálne zmeny vo vnútri strany Smer-SD.

„Ľudia môžu na námestiach požadovať čokoľvek, aj pád vlády a predčasné voľby, výmenu ministrov či predsedu parlamentu. Ale občianski aktivisti sa dostanú za čiaru, keď verejne požadujú zmeny v straníckych štruktúrach konkrétnej strany,“ upozornil Juraj Hrabko.

SkryťVypnúť reklamu

„To nie je občiansky, ale politický a stranícky aktivizmus. Ak chcú meniť pomery v strane, majú do nej vstúpiť a tam sa o to snažiť,“ dodal.

Výročie Novembra poslúži predvolebnej kampani

Na otázku, či sa po aktuálnej slovnej prestrelke dá očakávať, že oslavy Nežnej revolúcie sa uskutočnia prioritne v znamení predvolebných kampaní politických strán, J. Hrabko reagoval, že zrejme áno.

„Keďže bude predvolebná kampaň už prebiehať, tak to nemožno vylúčiť. Ale nemyslím si, že to je až také dôležité,“ nazdáva sa.

„Pri tých oslavách je podstatné, ako sa k nim postaví štát, štátne inštitúcie a organizácie vrátane verejnoprávnych,“ dodal.

A čo sa týka sporu opozičných strán, podľa Hrabka je dnes už jasná jedna vec: OĽaNO už nie je možné vynechať z osláv, keďže si zarezervovalo námestie.

SkryťVypnúť reklamu

„Igor Matovič v tomto prípade nijako neporušil zákon, pravidlá, jednoducho bol iba rýchlejší. Istým spôsobom tým naplnil aj jednu z ideí novembra, podľa ktorej má mať každý rovnaké šance a možnosti. Za to, že sa ostatní zobudili neskôr, za to on nemôže,“ uzavrel publicista.

Čo možno očakávať od slovenskej politickej jesene

Podľa J. Hrabka sa na jeseň opozičné strany zrejme vrátia k rozhovorom o spolupráci, hoci ich výsledky sú otázne.

„Závisí od taktiky jednotlivých strán, čo bude pre ne výhodnejšie. Rokovanie podľa mňa nikto priamo neodmietne – predsa len, sme už blízko pred voľbami a maslo by ostalo na hlave toho, kto by sa odmietol zúčastniť na rokovaniach s politicky príbuznými stranami,“ zhodnotil.

„To znamená, že rokovania budú, ale ako sa vyvŕbia, to si vôbec netrúfam odhadovať. Dôležité bude rozlišovať medzi rečami a skutkami,“ povedal Juraj Hrabko.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Boj o námestie: Hlásili sa aj KDH a „slušní“, ale neskoro. „Opozičný cirkus“, reaguje Smer

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu