SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Vstup na mestské kúpalisko bude po incidentoch s migrantmi len na preukaz

Mladíci hovoriaci po arabsky nechceli púšťať ostatných na tobogán a skokanský mostík, nerešpektovali plavčíkov a policajtov.

Vstup na kúpalisko v Düsseldorfe.Vstup na kúpalisko v Düsseldorfe. (Zdroj: Bädergesellschaft Düsseldorf)

V severorýnskom Düsseldorfe si s týmto problémom už nevedeli poradiť inak. Skupina asi 60 mužov si na verejnom kúpalisku nárokovala šmykľavku a mostík na skákanie do vody iba pre seba a nechceli rešpektovať personál.

Ten privolal políciu, čo vyvolalo reakciu uvedenej skupiny – „randál“, ako píšu nemecké médiá, napríklad portál t-online.de.

Kúpalisko muselo následne na pokyn polície opustiť všetkých približne 1 500 prítomných návštevníkov.

Opakovaný problém

Nestalo sa to po prvýkrát. Už v júni bolo Rýnske kúpalisko (Rheinbad) dvakrát predčasne uzavreté po hádkach a potýčkach.

Skryť Vypnúť reklamu

Mesto sa rozhodlo prijať opatrenia, ku ktorým patrí – okrem posilnenia strážnej služby – aj zavedenie vstupu na preukaz. Informovala o tom hovorkyňa mesta bez uvedenia podrobností. Zdá sa však, že by malo ísť o systém členských preukazov podobný ako majú napríklad fitnescentrá.

Začali sa dve konania

Polícia informovala, že sa začali dve prípravné konania: jedno za urážku policajta, druhé za vyhrážanie a urážku plavčíka.

Potvrdila, že spor bol iniciovaný skutočnosťou, že skupiny mladých ľudí si pre seba nárokovali prístup na šmykľavku a mostík. Keď odmietli rešpektovať pokyny personálu, ten kontaktoval políciu, ktorá prišla na miesto s 20 príslušníkmi.

Starosta Düsseldorfu Thomas Geisel (SPD) hodnotí prípad ako „novú provokáciu“, ktorá je „úplne neprijateľná“. Občania sa podľa neho musia cítiť na kúpalisku vždy bezpečne. V najbližších dňoch sa chystá rozprávať s ďalšími funkcionármi na radnici o konkretizovaní opatrení.

Skryť Vypnúť reklamu

K predchádzajúcim incidentom na kúpalisku nemecké médiá uviedli, že už v posledný júnový víkend sa niekoľko stoviek mladistvých a mladých mužov dávalo dokopy vo vonkajšom bazéne. Podľa ich reči a vzhľadu bolo mnoho z nich severoafrického alebo arabského pôvodu, povedal vtedy policajný hovorca.

Súvisiaci článok Do Nemecka prišli za štyri roky tri milióny migrantov

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 7 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 9 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 10 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 12 h