SME
Pondelok, 19. august, 2019 | Meniny má Lýdia
ZAHRANIČIE

Vo Walese pochodovali za nezávislosť, nepáči sa im brexit

Oficiálni činitelia Walesu a Škótska požiadali premiéra Borisa Johnsona o druhé referendum o brexite.

Ilustračné foto - zástava Walesu.Ilustračné foto - zástava Walesu.(Zdroj: Pixabay / Dean Moriarty)

Londýn – Tisíce waleských nacionalistov sa v sobotu zapojili do pochodu za nezávislosť v meste Caernarfon na severe Walesu a vyhlásili, že Británia smeruje za vlády nového konzervatívneho premiéra Borisa Johnsona „ku katastrofickému brexitu bez dohody“.

Strana Walesu sa teší

„To je deň! Neuveriteľných 8 000 občanov pochodovalo v Caernarfone, aby prejavili podporu nezávislosti Walesu a lepšej budúcnosti pre všetkých našich občanov,“ napísal na Twitteri hlavný organizátor, waleská nacionalistická strana Plaid Cymru (Strana Walesu).

Článok pokračuje pod video reklamou

„Budúcnosť je dosiahnuteľná, ale musíme na nej pracovať,“ uviedla strana, ktorú citovala tlačová agentúra DPA.

Mnohí ľudia pochodujúci mestom skandovali heslá za nezávislosť, niesli pútače a vlajky, spievali vlastenecké waleské piesne.

Jeden z organizátorov Gwion Hallam už skôr povedal, že pochod bude oslavou.

„Ale je to vážna oslava, pretože my Walesania sme už znechutení tým, že o našej budúcnosti rozhodujú iní,“ vysvetlil Hallam vo videu zverejnenom na webovej stránke North Wales Live.

„Cítiť novú sebadôveru, odvahu, novú energiu, po celom Walese... Sme pripravení na nezávislosť,“ dodal.

Pod Johnsonom do katastrofy

Členka strany Plaid Cymru v britskom parlamente Liz Savilleová Robertsová uviedla, že Johnson zaplnil svoj nový kabinet „najväčšími pravičiarmi a najtvrdšími zástancami brexitu v novodobých dejinách“.

Za vlády Johnsona Británia „smeruje ku katastrofickému brexitu bez dohody, ktorý zničí našu spoločnosť, priemysel a spôsob života – zrejme nadobro,“ napísala Savilleová Robertsová v komentári.

Dodala, že hnutie za waleskú nezávislosť je „silou, ktorá odmieta úpadkovú, úzkoprsú a spiatočnícku politiku tohto umierajúceho britského štátu“.

Listy premiérovi

Líder strany Plaid Cymru Adam Price napísal tento týždeň už skôr Johnsonovi otvorený list so slovami, že Wales „bude jednou z prvých obetí brexitu bez dohody“.

Prvá ministerka Škótska Nicola Sturgeonová, ktorá je zároveň predsedníčkou Škótskej národnej strany, varovala, že mieni do dvoch rokov usporiadať referendum o nezávislosti Škótska, ak Británia vystúpi z Európskej únie.

Sturgeonová a waleský prvý minister Mark Drakeford tiež napísali vo štvrtok Johnsonovi. Varovali ho pred „katastrofálnymi následkami“ aké bude mať brexit bez dohody na oba národy a vyzvali ho na druhé referendum o brexite.

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie


Neprehliadnite tiež

Európska únia

Poľsko nedostalo od Nemecka po vojne férové odškodnenie, tvrdí minister Czaputowicz

Nemecko však otázku odškodnenia považuje za uzavretú. Opiera sa pritom okrem iného aj o to, že v roku 1953 sa Poľsko nároku na reparácie zrieklo. Poľsko argumentuje tým, že tento krok bol vynútený nátlakom Sovietskeho zväzu a je protiústavný.

Jacek Czaputowicz
Európska únia

Kaczyňski chce chrániť Poľsko pred úpadkom rodinných hodnôt a demoralizáciou detí

Kritizoval tiež západné krajiny, kde je podľa neho likvidovaná sloboda a občania sú trestaní za to, že hovoria, čo si myslia.

Jaroslaw Kaczynski.
Zahraničie

Nie každý ruských pilotov blahorečil: Sme v hlúpom kukuričnom poli, sťažovala sa tanečnica po núdzovom pristátí

Na dievčinu sa zniesla vlna kritiky, tá sa obhajuje zlou náladou. Putin oboch pilotov vyznamenal titulom Hrdina Ruska.

Lietadlo pristálo v kukuričnom poli. Jedna z pasažierok to niesla ťažko...
Slovensko

Po 70 rokoch sa majú zmeniť pravidlá financovania cirkví

Sociológ SAV a odborník na cirkvi Miroslav Tížik tvrdí, že nový zákon malé cirkvi znevýhodní. Ministerstvo kultúry hovorí naopak o solidárnosti návrhu s malými cirkvami.

(ilustračné foto)