SME
Piatok, 24. január, 2020 | Meniny má Timotej
KRESŤANSTVO

A potom Boh stvoril človeka

Neboj sa pustiť si niekoho tak blízko, že sa bude zdať, akoby bol kosť z tvojej kosti.

Michelangelovo slávne Stvorenie Adama.Michelangelovo slávne Stvorenie Adama.(Zdroj: Michelangelo)

Čokoľvek je viditeľné dnes, vzniklo vďaka včerajšku. Svet, ktorý je obdivovaný a často vyvoláva úžas pri pohľade na dychvyrážajúce miesta či výtvory, existuje vďaka počiatočnému zámeru. Boh si určil, že bude tvoriť. Fascinujúci plán stvorenia sa naplnil v priebehu šiestich dní. Aj TY si súčasťou plánu.

Z ničoho niečo

Celkom na začiatku bolo prázdno. Jestvovala zem a aj nebo, ale zem bola pustá a beztvárna. Nad všetkým vládla neprekonateľná tma.

Boh však rozkázal, aby bolo svetlo a stalo sa. Usúdil, že svetlo je dobré a múdro ho oddelil od tmy.

Článok pokračuje pod video reklamou

Vymyslel pomenovanie deň pre svetlo a noc pre tmu. Teda sa jasne predelila hranica medzi dvoma protipólmi.

A bolo to dobré

Boh v práci neustával, z jeho kreativity povstala obloha. Pod ňou boli vody, ale aj tým rozkázal, aby sa nahromadili na jedno miesto, aby sa tak ukázala súš. Súš začal volať zemou a nahromadené vody zasa morom.

Zem však naďalej zotrvávala v osamelosti, jej povrch nebol ničím vyplnený. Bohu sa však takáto nevýraznosť nepáčila, a preto povolal k dychu semenoplodné byliny a stromy, ktoré by plodili ovocie.

Boh si uvedomil, že bude nevyhnutné, aby sa ukazovali znamenia na rozpoznávanie mesiacov, dní a rokov, a tak sa nad oblohou preslávili svetlá a malými i veľkými milované hviezdy.

Čo by to však bolo za krásu, ak by sa z nej nemal kto tešiť?

Bolo treba, aby sa zrodili prvé živé tvory. Najskôr veľké morské zvieratá, ktoré sa pohybovali vo vodách a vtáctvo, ktoré by poletovalo nad oblohou. Boh má v obľube všetky živé tvory, čo je badať z jeho postoja. Vtáctvo a morské zvieratá totiž požehnal a rovnako tak aj inú zver, ktorú vzápätí postavil na zem. Dal príkaz, aby sa plodili a množili a naplnili svet.

Všetko, čo stvoril, bolo dobré.

A bolo to veľmi dobré

Ako posledná bodka za vykonaným, bol vytvorený človek. Nie však preto, lebo by bol menej ako predošlé plody práce najvyššieho. Naopak, človek bol oživený nakoniec, pretože všetko, čo pokrývalo more, zem a oblohu, malo slúžiť jemu. Živočíchy, aby boli človeku potravou, vodu, aby z nej užíval, hviezdy, aby sa nimi kochal, čas, aby mu bol k dispozícii.

Kým päť dní Boh priviedol všetko k dokonalosti jediným príkazom, na šiesty deň (teda vtedy, keď sa prvý raz prebudil človek), použil ruky.

Už aj z toho vyplýva, že na človeku si dal obzvlášť záležať. Bohu sa nelenilo pracovať rukami, dotkol sa prachu a z neho vyformoval človeka. Nerobil to náhodne, presne vedel, čo a ako má vyzerať, som si dokonca istá, že sa usmieval, pretože vedel, aká bytosť z prachu povstane. Napokon sa sklonil (áno, sám Boh sa sklonil) a vdýchol do nozdier svoj dych, aby tak človek myslel, cítil a pohyboval sa po svete ako jeho plnohodnotná súčasť.

O nijakom diele nepovedal, že je vytvorené na jeho obraz, iba o človeku.

Mnoho a mnoho ľudí má ťažkosť zaradiť sa do spoločnosti. Niekto preto, lebo si myslí, že nikam nepatrí, má sklon k sebaponižovaniu a väčšinu daného času trávi predstavami, aké by bolo jednoduché a šťastím napĺňajúce, ak by nebol tým, kým je. Niekto zasa preto, lebo bol splodený ako neželaný potomok a rodičia s ním do budúcnosti vopred nerátali. Dôvodov je tisíc a jeden, na negatívnych emóciách smútku a opustenosti to však nič nemení.

Boh však nič nerobí len tak.

Nijaký človek tu nie je vďaka omylu, a už vôbec nie neúmyselne. Každého si vopred premyslel, na každom si dal záležať, každého miluje. Veď človek má v sebe jeho dych, ba čo viac, vybral si ho, aby pomenoval dobytok i ostatné súčasti súše, mora i oblohy.

Stačilo sa mu pozrieť na prvého z prvých, teda na Adama a zhodnotil, že je to veľmi dobré.

To, že si tu, čitateľ, je veľmi dobré.

Nie je dobré človeku byť samému

Muž Adam mal k dispozícii majestátnu záhradu, v ktorej sa smel slobodne pohybovať, ochutnávať ovocie zo stromov a tešiť sa. Ale Bohu neuniklo, že čosi mu predsa len chýba, a tak vyslovil myšlienku, ktorá je pre ľudský život ako taký, nesmierne obohacujúca.

Nie je dobré človeku, aby bol sám.

Z toho vyplýva, že hoci boli v jeho blízkosti všakovaké živočíchy, ani jeden jediný nebol schopný nahradiť mu ľudský kontakt.

Dopustil teda na Adama tvrdý spánok a z rebra vyrobil ženu, ktorá sa volala Eva. Boh si zaumienil, že dá Adamovi niekoho, kto mu bude roveň, z čoho je zrejmé, že muž nie je hodnotnejší ako žena a ani žena nie je hodnotnejšia ako muž.

Je to telo z jeho tela, kosť z jeho kosti.

Kvôli nej (kvôli žene), muž opustí domovinu a vybuduje si nový, v ktorom ona bude paňou a on pánom.

Z onoho odstránenia samoty, vyplýva nádej. Je totiž rozšírená teória, že niet komu veriť a ani by sa nikomu dôverovať nemalo. Rany nepreboleli, hrany sa neotupili, zrada za zradou sa nezabudla.

Neboj sa pustiť si niekoho tak blízko, že sa bude zdať, akoby bol kosť z tvojej kosti, čitateľ. Pravdaže, je potrebná aj múdrosť a nie vždy sa dá obnažiť dušu. Ale oplatí sa to.

Na zaháňanie bolesti je Bohom daný liek.

Je tu pre teba Eva a ty pre ňu.

Najčítanejšie články

Téma: Kresťanstvo


Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Nemecký prezident v Izraeli: Stojím tu obťažkaný vinou za 50 miliónov obetí

Netanjahu požadoval zaujatie rozhodného postoja voči najantisemitskejšiemu režimu sveta, Iránu.

Štátnici v priebehu fóra o holokauste.
Slovensko

Na vstup do parlamentu treba päť percent, koalície ich potrebujú viac

Päť percent stačí aj vtedy, ak sa na jednej kandidačnej listine spojí viacero strán, ale nekandidujú ako koalícia.

Ilustračné foto
Zahraničie

Greta nech rozdáva rady až po tom, ako vyštuduje ekonómiu, povedal americký minister financií

Pre ľudí, ktorí volajú po tom, aby sa prestali používať fosílne palivá, mám odkaz: sú tu závažné ekonomické prekážky týkajúce sa pracovných miest," zdôraznil.

Budúci minister financií Mnuchin tvrdí, že daňové úľavy pre bohatých nechystá.
Ekonomika

Zložitá situácia automobilového priemyslu sa začína dotýkať aj Slovenska, Volkswagen odvolal zmeny v časti výroby

Automobilka podľa vlastných vyjadrení produkuje vozidlá na základe výrobného plánu, ktorý sa priebežne aktualizuje a je potrebné naň flexibilne reagovať.

Ilustračné foto