SME
Pondelok, 19. august, 2019 | Meniny má Lýdia
KRESŤANSTVO

Po Slovensku budú putovať relikvie sv. Vincenta de Paul, otca charity

Pápež Lev XIII ho vyhlásil za patróna charitatívnych diel, ktoré sa ním na celom svete inšpirujú.

Sv. Vincent de PaulSv. Vincent de Paul(Zdroj: Archív KBS)

BRATISLAVA - Putovanie relikvií sv. Vincenta de Paul začne na Slovensku od 26. septembra. Najskôr budú relikvie tohto svätca v Bratislave (26. - 28. septembra), následne budú pre veriacich k dispozícii na viacerých miestach Slovenska. Informovala o tom Konferencia biskupov Slovenska.

Z Bratislavy sa relikvie presunú do Trnavy. Neskôr ich veriaci nájdu napríklad aj v Šuranoch, Nitre, Oščadnici, Žiline, Trenčíne, Kútoch, Skalici, Banskej Bystrici, Martine, Trenčíne, Rožňave, Košiciach, Krupine, Pavlovciach nad Uhom, Bardejove, Kežmarku, Námestove či v Spišskej Kapitule. Poslednou zastávkou bude opäť hlavné mesto, kde sa relikvie dostanú 15. decembra.

Článok pokračuje pod video reklamou

Vincent de Paul sa narodil 24. apríla 1581 v Gaskonsku. Za kňaza bol vysvätený 23. septembra 1600. Väčšinu života strávil v Paríži, kde zomrel 27. septembra 1660.

Keď bol duchovným v šľachtickej rodine de Gondi, jedného dňa ho požiadali, aby vyspovedal sedliaka. Vincent mu navrhol generálnu spoveď. Po nej chorý muž prehlásil, že by bol určite zatratený, lebo od mladosti zatajoval ťažké hriechy, z ktorých sa hanbil vyznať. Takto Vincent objavil duchovnú chudobu. Pani de Gondi vyzvala Vincenta, aby poučoval dedinský ľud o viere v Boha.

Vo farnosti Chatillon-les-Dombes mu povedali o chudobnej rodine, ktorá nemala peniaze na lieky a jedlo. Keď vyzval ľudí pomôcť im, priniesli naraz veľa jedla. Uvedomil si potrebu organizácie milosrdenstva, a preto založil prvý laický spolok Bratstvo kresťanskej lásky. Vincent potom zakladal podobné charitné spolky vo všetkých farnostiach. V roku 1631 začal pripravovať kandidátov na kňazskú vysviacku.

Za blahoslaveného bol vyhlásený v roku 1729, za svätého 16. júna 1737. Pápež Lev XIII ho vyhlásil za patróna charitatívnych diel, ktoré sa ním na celom svete inšpirujú. Liturgickú spomienku na jeho osobu slávia veriaci 27. septembra.

Najčítanejšie články

Téma: Kresťanstvo


Neprehliadnite tiež

Európska únia

Kaczyňski chce chrániť Poľsko pred úpadkom rodinných hodnôt a demoralizáciou detí

Kritizoval tiež západné krajiny, kde je podľa neho likvidovaná sloboda a občania sú trestaní za to, že hovoria, čo si myslia.

Jaroslaw Kaczynski.
Zahraničie

Nie každý ruských pilotov blahorečil: Sme v hlúpom kukuričnom poli, sťažovala sa tanečnica po núdzovom pristátí

Na dievčinu sa zniesla vlna kritiky, tá sa obhajuje zlou náladou. Putin oboch pilotov vyznamenal titulom Hrdina Ruska.

Lietadlo pristálo v kukuričnom poli. Jedna z pasažierok to niesla ťažko...
Slovensko

Po 70 rokoch sa majú zmeniť pravidlá financovania cirkví

Sociológ SAV a odborník na cirkvi Miroslav Tížik tvrdí, že nový zákon malé cirkvi znevýhodní. Ministerstvo kultúry hovorí naopak o solidárnosti návrhu s malými cirkvami.

(ilustračné foto)
Zahraničie

Harry a Meghan radi kážu o ekológii, v praxi lietajú sukromnými lietadlami hore-dole

Za čosi vyše týždňa leteli na Ibizu a späť a teraz znovu na francúzsku Riviéru. Na nedávnom Zelenom summite na Sicílii pritom princ predniesol vášnivú reč.

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan budú mať najviac dve deti.