SME
Utorok, 12. november, 2019 | Meniny má Svätopluk
KRESŤANSTVO

Po Slovensku budú putovať relikvie sv. Vincenta de Paul, otca charity

Pápež Lev XIII ho vyhlásil za patróna charitatívnych diel, ktoré sa ním na celom svete inšpirujú.

Sv. Vincent de PaulSv. Vincent de Paul(Zdroj: Archív KBS)

BRATISLAVA - Putovanie relikvií sv. Vincenta de Paul začne na Slovensku od 26. septembra. Najskôr budú relikvie tohto svätca v Bratislave (26. - 28. septembra), následne budú pre veriacich k dispozícii na viacerých miestach Slovenska. Informovala o tom Konferencia biskupov Slovenska.

Z Bratislavy sa relikvie presunú do Trnavy. Neskôr ich veriaci nájdu napríklad aj v Šuranoch, Nitre, Oščadnici, Žiline, Trenčíne, Kútoch, Skalici, Banskej Bystrici, Martine, Trenčíne, Rožňave, Košiciach, Krupine, Pavlovciach nad Uhom, Bardejove, Kežmarku, Námestove či v Spišskej Kapitule. Poslednou zastávkou bude opäť hlavné mesto, kde sa relikvie dostanú 15. decembra.

Článok pokračuje pod video reklamou

Vincent de Paul sa narodil 24. apríla 1581 v Gaskonsku. Za kňaza bol vysvätený 23. septembra 1600. Väčšinu života strávil v Paríži, kde zomrel 27. septembra 1660.

Keď bol duchovným v šľachtickej rodine de Gondi, jedného dňa ho požiadali, aby vyspovedal sedliaka. Vincent mu navrhol generálnu spoveď. Po nej chorý muž prehlásil, že by bol určite zatratený, lebo od mladosti zatajoval ťažké hriechy, z ktorých sa hanbil vyznať. Takto Vincent objavil duchovnú chudobu. Pani de Gondi vyzvala Vincenta, aby poučoval dedinský ľud o viere v Boha.

Vo farnosti Chatillon-les-Dombes mu povedali o chudobnej rodine, ktorá nemala peniaze na lieky a jedlo. Keď vyzval ľudí pomôcť im, priniesli naraz veľa jedla. Uvedomil si potrebu organizácie milosrdenstva, a preto založil prvý laický spolok Bratstvo kresťanskej lásky. Vincent potom zakladal podobné charitné spolky vo všetkých farnostiach. V roku 1631 začal pripravovať kandidátov na kňazskú vysviacku.

Za blahoslaveného bol vyhlásený v roku 1729, za svätého 16. júna 1737. Pápež Lev XIII ho vyhlásil za patróna charitatívnych diel, ktoré sa ním na celom svete inšpirujú. Liturgickú spomienku na jeho osobu slávia veriaci 27. septembra.

Najčítanejšie články

Téma: Kresťanstvo


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Fico znovu zaútočil na Kisku. Nech vysvetlí svoj vzťah k Žembovi, vyzval ho

"Má strach, preto vyťahuje nové konšpirácie. Teraz našiel nejakého mafiána, ktorého som v živote nevidel. Porazil som ho v prezidentských voľbách, nevymenoval som ho za predsedu Ústavného súdu, pomohol som tomu, aby už nebol premiérom a teraz ho znovu porazíme so stranou Za ľudí v parlamentných voľbách," reagoval Kiska.

Robert Fico a Andrej Kiska.
Slovensko

Tretí a štvrtý televízny program RTVS by sa mal spustiť do leta 2020

RTVS v týchto dňoch intenzívne komunikuje s ministerstvami kultúry a financií o dopadoch oslobodenia dôchodcov od platenia koncesií

Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.
Slovensko

SaS sa pridá k dohode o neútočení, strana pôjde do volieb samostatne, vyhlásil Sulík

Šéf SaS je podľa svojich slov presvedčený o tom, že po voľbách dôjde k výmene vlády. Na margo aktuálnych preferencií opozičných strán reagoval, že sa netreba plašiť.

Richard Sulík.
Názory

Španielsko: Krajina, ktorej sa nedá vládnuť

Predčasné voľby v Španielsku - tento rok už druhé(!) - skončili opäť patom.

Priaznivci hnutia Vox oslavujú volebný úspech.