SME
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Po Slovensku budú putovať relikvie sv. Vincenta de Paul, otca charity

Pápež Lev XIII ho vyhlásil za patróna charitatívnych diel, ktoré sa ním na celom svete inšpirujú.

Sv. Vincent de PaulSv. Vincent de Paul (Zdroj: Archív KBS)

BRATISLAVA - Putovanie relikvií sv. Vincenta de Paul začne na Slovensku od 26. septembra. Najskôr budú relikvie tohto svätca v Bratislave (26. - 28. septembra), následne budú pre veriacich k dispozícii na viacerých miestach Slovenska. Informovala o tom Konferencia biskupov Slovenska.

Z Bratislavy sa relikvie presunú do Trnavy. Neskôr ich veriaci nájdu napríklad aj v Šuranoch, Nitre, Oščadnici, Žiline, Trenčíne, Kútoch, Skalici, Banskej Bystrici, Martine, Trenčíne, Rožňave, Košiciach, Krupine, Pavlovciach nad Uhom, Bardejove, Kežmarku, Námestove či v Spišskej Kapitule. Poslednou zastávkou bude opäť hlavné mesto, kde sa relikvie dostanú 15. decembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Vincent de Paul sa narodil 24. apríla 1581 v Gaskonsku. Za kňaza bol vysvätený 23. septembra 1600. Väčšinu života strávil v Paríži, kde zomrel 27. septembra 1660.

Keď bol duchovným v šľachtickej rodine de Gondi, jedného dňa ho požiadali, aby vyspovedal sedliaka. Vincent mu navrhol generálnu spoveď. Po nej chorý muž prehlásil, že by bol určite zatratený, lebo od mladosti zatajoval ťažké hriechy, z ktorých sa hanbil vyznať. Takto Vincent objavil duchovnú chudobu. Pani de Gondi vyzvala Vincenta, aby poučoval dedinský ľud o viere v Boha.

Vo farnosti Chatillon-les-Dombes mu povedali o chudobnej rodine, ktorá nemala peniaze na lieky a jedlo. Keď vyzval ľudí pomôcť im, priniesli naraz veľa jedla. Uvedomil si potrebu organizácie milosrdenstva, a preto založil prvý laický spolok Bratstvo kresťanskej lásky. Vincent potom zakladal podobné charitné spolky vo všetkých farnostiach. V roku 1631 začal pripravovať kandidátov na kňazskú vysviacku.

Skryť Vypnúť reklamu

Za blahoslaveného bol vyhlásený v roku 1729, za svätého 16. júna 1737. Pápež Lev XIII ho vyhlásil za patróna charitatívnych diel, ktoré sa ním na celom svete inšpirujú. Liturgickú spomienku na jeho osobu slávia veriaci 27. septembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Podľa výskumníkov ide o malý krok v dlhodobej snahe použiť jedného dňa zvieracie orgány pri život zachraňujúcich transplantáciách.


TASR 2 h
Protivládna demonštrantka v Londýne.

Priaznivé je aspoň to, že počty vážne chorých a obetí sú vďaka očkovaniu nižšie ako vlani, avšak aj tieto čísla teraz vytrvalo stúpajú.


idnes.cz 18 h
Covid semafor platný od 25. októbra.

Väčšina z nich je na východnom Slovensku.


SITA 18 h
Testovanie na koronavírus.

Počet hospitalizovaných sa znížil o 16, v nemocniciach je tak 1 040 obsadených lôžok pacientmi s koronavírusovou infekciou.


SITA 23 h
Skryť Zatvoriť reklamu