SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Socializmus je znovu v kurze alebo Pozor na to, čo si želáte

Socialistický klam absolútnej rovnosti ničí prosperitu, demokraciu a slobodu, píše v rozsiahlej analýze emeritný profesor antropológie Philip Carl Salzman.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Fotolia)

Nejaké obdobie to vyzeralo, že socializmus v praxi definitívne zlyhal, a tak stratil príťažlivosť čoby ekonomická ideológie, píše Philip Carl Salzman v článku uverejnenom v Gatestone Institute.

Zväz sovietskych socialistických republík sa rozpadol; jeho východoeurópske satelity unikli z jeho vplyvu v 90. rokoch; Čína prešla od socializmu na štátny kapitalizmus počnúc ekonomickými reformami v roku 1978 a od tej doby energicky pokračuje ďalej; komunistická Kuba skončila pri vybudovaní pobrežného rekreačného strediska pre Kanaďanov a Európanov a socialistická Venezuela sa úplne zrútila.

SkryťVypnúť reklamu

V eseji z roku 1989 s názvom "Koniec dejín?" Francis Fukuyama tvrdil, že na základe uvedených udalostí sme boli svedkami "neohrozeného víťazstva ekonomického a politického liberalizmu."

Socialistické strany samozrejme existovali v mnohých európskych krajinách aj v priebehu 20. a 21. storočia a v niektorých krajinách mali v určitých obdobiach prevahu. Inklinovali však skôr k "ružovej" než "červenej", všeobecne dávali prednosť politike sociálneho štátu pred znárodnením výrobných prostriedkov; v súčasnosti väčšina európskych krajín bojuje o udržanie súčasného stavu.

Napríklad britská Labouristická strana opustila myšlienku štátneho vlastníctva výrobných prostriedkov v roku 1993, keď uskutočnila revíziu Klauzuly IV zakladacej listiny.

SkryťVypnúť reklamu

Socializmus je však znovu v kurze na americkej politickej scéne a je stále základným stavebným kameňom kanadskej Novej demokratickej strany.

V USA sa "postoj k socializmu medzi demokratmi od roku 2010 zásadne nezmenil, 57% z nich ho dnes hodnotia pozitívne. Hlavnou zmenou medzi demokratmi je menej priaznivý postoj voči kapitalizmu, počet demokratov, ktorí ho vnímajú pozitívne, klesol na 47%." Navyše "Američania vo veku od 18 do 29 rokov zmýšľajú o socializme pozitívnejšie (51%) než o kapitalizmu (45%)."

Socialistické sklony mladých ľudí by nemali prekvapiť nikoho, kto pozná americký vzdelávací systém od základných škôl po univerzity, ktorých sa zjavne zmocnili marxisti s ich známymi výkriky o svete, údajne rozdelenom na utláčateľov a utláčaných.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nich platí, že ak sa mi darí dobre, tak niekto iný musel byť oklamaný; v marxizmu neexistuje žiadne ekonomické "win-win" paradigma. Vzdelávanie sa v dnešnej dobe predstavuje predovšetkým antizápadnou, antikapitalistickou, proti belochom a mužom zameranou propagandou.

Toto socialistické smerovanie sa premietlo do prezidentských primárok Demokratickej strany v roku 2016, v ktorých by pravdepodobne zvíťazil socialista Bernie Sanders, keby Demokratický národný výbor primárky nezmanipuloval.

Socialistická orientácia bola vidieť aj vo voľbách do Snemovne reprezentantov v roku 2018 a v následných vyhláseniach podľa jej vlastných slov demokratickej socialistky Alexandrie Ocasio-Cortez.

Stúpenci Demokratov tvrdia, že sú "demokratickými socialistami", ale ZSSR vždy tvrdil, že bojuje za demokraciu proti kapitalizmu, a Severná Kórea oficiálne vyhlasuje: "Kórejská ľudovodemokratická republika je skutočným štátom pracujúcich, v ktorom sú všetci ľudia úplne oslobodení od vykorisťovania a útlaku."

SkryťVypnúť reklamu

Skúsenosť so stavom demokracie a hospodárstva za socializmu nie je o nič lepšia ako so stavom slobody a prosperity - socializmus masívne zlyhal na všetkých frontoch.

Socialistická rovnosť

Socializmus si vytkol za cieľ znižovať materiálnu nerovnosť medzi ľuďmi, chce brať bohatým a dávať chudobným. A pretože sa nikto svojho majetku dobrovoľne nevzdá, musí sa konfiškácie vymáhať zákonmi a predpismi. Prerozdeľovanie však mnohokrát vedie k obohateniu vládnucich. Veď ani členovia amerického Kongresu sa vždy neriadi svojimi vlastnými zákonmi. Lee Atwater to hovorieval takto: "Ani psom nemusí byť nové žrádlo po chuti."

Rovnosť je vágnou, ale dôležitou hodnotou v postosvietenej západnej kultúre. Rovnosť čoho? Rovnosť sa najprv historicky vyvinula ako rovnosť pred zákonom, potom sa z nej stala rovnosť príležitostí a v socialistickej teórii ju tvorila rovnosť výsledkov.

SkryťVypnúť reklamu

Požadovaním rovnosti likvidujeme možnosť človeka užívať si odmeny za svoju prácu, pretože je mu táto odmena zabavená a je prerozdelená ostatným, ako je vidieť na Marxovom slogane: "Každý podľa svojich schopností, každému podľa jeho potrieb."

Dokonca aj Stalin si však prial zachovať určité spojenie medzi výrobou a distribúciou: do sovietskej ústavy vložil upravený slogan: "Každý podľa svojich schopností, každému podľa jeho práce."

Obhajcovia rovnosti výsledkov požadujú ešte radikálnejšie oddelenia práce a odmeny. Kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortez dala do obehu zhrnutie jej návrhu "Green New Deal", ktorý obhajuje štátnu ekonomickú podporu pre "neschopné alebo neochotné pracovať".

SkryťVypnúť reklamu

Produkcia a distribúcia

Socializmus je zameraný na prerozdeľovanie majetku. Zanedbávaná, ak nie rovno prehliadaná, je výroba, ktorú vlády často vykonávajú zle, pretože neexistuje dohľad ani konkurencia na voľnom trhu.

Ústredným problémom každého socializmu je teda nedostatok výroby tovarov a poskytovanie služieb, ktoré chce prerozdeľovať.

Ďalším kritickým prvkom socializmu je skutočnosť, že odstránenie väzby medzi prácou a odmenou za ňu podkopáva motiváciu k práci a ku zdokonaľovaniu. Prečo pracovať, prečo podstupovať riziko, keď zisk v prípade úspechu pripadne ostatným?

Socialistické vlády musia prerozdeľovať, nech sa deje, čo sa deje, a to, čo sa deje, je úpadok výroby. Ak odstránite motiváciu k práci a výrobe, nakoniec odstránite výrobcu.

Prečo by sa mal vôbec niekto snažiť, keď za snahu neexistovala žiadna odmena?

SkryťVypnúť reklamu

V Európe teraz prebieha krízy zdravotníctva, pretože lekári utekajú z chudobnejších členských štátov pri hľadaní lepšie platených miest do bohatších členských štátov a vo Veľkej Británii sa na lekársku fakultu hlási menej ľudí.

Toto poznanie je dôvodom, prečo je často citovaný výrok Margaret Thatcherovej "Problém socializmu spočíva v tom, že vám nakoniec dôjdu peniaze ostatných ľudí."

Socialistické vlády tento problém riešia tak, že skrátka natlačia viac peňazí. To je riešením pre daný okamih, ale súčasne to zapríčiní rast inflácie, v dôsledku čoho sa nakoniec všetky peniaze stanú bezcennými a človek si nemôže kúpiť žiaden tovar alebo služby, ak by boli nejaké dostupné, čo v tom čase už väčšinou nie sú.

Inflácia v na ropu bohatej Venezuely dosiahla v roku 2018 podľa magazínu Forbes 80 000%. Socialistická "rovnosť" sa stáva pre všetky rovnosťou v chudobe a hladovaní, snáď s výnimkou malého množstva vládnych predstaviteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnosť "nadovšetko"

Hoci je rovnosť dôležitou západnej hodnotou, nie je v žiadnom prípade jedinou. Ďalšou významnou západnej hodnotou je prosperita a prosperita je presne to, čo sa vytráca, keď výroba upadá. Ak sa rovnosť stane jedinou hodnotou, efektivita sa vytratí. Tovar a služby potom nie sú ani rozvinuté ani dostupné.

Vládou kontrolované ekonomiky sú navyše vysoko neefektívne: ekonomiky sú veľmi zložité a rýchlo sa meniace, byrokracie sú ťažkopádne a pomalé.

Ďalšou významnou západnou hodnotou je sloboda, ale za socializmu je sloboda do značnej miery obmedzená. S vyvlastňovaním a redistribúciou majetku ľudia prestávajú šetriť, vymýšľať čokoľvek nové, sťahovať sa, nakupovať a sponzorovať.

Rovnosť a sloboda sú jednoducho nezlučiteľné. Socializmus znamená odovzdanie slobody vláde, ktorá tvrdí, že vie lepšie ako vy, ako minúť vaše peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

História nám bohužiaľ ukázala, že ekonomika a služby sa potom prepadnú do špirály smrti. Či už sa jedná o podpriemernú kvalitu verejného vzdelávania v USA alebo o poskytovaní zdravotnej starostlivosti vojnovým veteránom.

Po celé roky bola v USA vládna zdravotná starostlivosť pre vojnových veteránov groteskná; a ak sa to niekomu nepáčilo, nemohol s tým nič robiť. Vláda proste len menila svojich splnomocnencov.

Prezident Donald J. Trump sa konečne snaží riešiť krízovú situáciu, v ktorej sa nachádza systém zdravotníckej starostlivosti o vojnových veteránov. Ako? Privatizáciou.

Ďalšou západnou hodnotou je spravodlivosť. Ak spravodlivosť znamená dať každému to, čo si zaslúži, potom zobratie vlastníctva tým, ktorí si ho zaslúžili, aby sme ho dali tým, ktorí sa o jeho zisk nepričinili, je prinajlepšom pochybné.

SkryťVypnúť reklamu

Socialistická vláda

Čím viac je ekonomika pod vládnou kontrolou, tým viac moci si vláda a jej úrady privlastňujú. A aby toho nebolo málo, neexistuje spôsob, ako zabezpečiť, aby vláda prevzala zodpovednosť.

Ako údajne uviedol bývalý prezident Americkej federácie učiteľov Albert Shanker o bezútešnom stave bezplatného vzdelávania v amerických verejných školách: "Až začnú školáci platiť našej federácii členské príspevky, začnem zastupovať ich záujmy."

Dôsledky sú závažné. Ako napísal lord Acton biskupovi Creightonovi v roku 1887: "Všetka moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne."

Ekonomická rovnosť, ktorá vyžaduje silnú vládu, zvyčajne skončí politickou nerovnosťou: politickí vodcovia a byrokratická elita ovládajú politiku - a s ňou aj ekonomiku. V socialistickej politickej hierarchii sú tí hore blízko absolútnej moci a tí dole žiadnu moc nemajú.

SkryťVypnúť reklamu

Socializmus sa ukázal byť nezlučiteľný s demokraciou. Socialistické krajiny majú tendenciu sa stať arogantnými diktatúrami, štátmi jednej strany, totalitami čo do jednotlivých zložiek fungovania spoločnosti. Bezpečnostné zložky majú voľnú ruku k presadzovaniu konformity.

Diskusia

Hlavným dôvodom, prečo socializmus získal popularitu v Severnej Amerike, je samozrejme to, že každý má rád "veci zadarmo", najmä "peniaze zadarmo".

Nie je tak ťažké pochopiť, prečo je príťažlivé hlasovať pre ľudí, ktorí sľubujú presun majetku smerom k vám. Podporu socializmu poháňa závisť. Závidieť tým, ktorí majú viac, alebo sú na tom lepšie, je ľudské. Je ale pochybné stavať na tom sociálnu politiku: nakoniec sa majú horšie všetci.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci volebné systémy sú takému podhodnotenie sa otvorené, sľuby sa obvykle ukážu ako falošné (napríklad výroky bývalého prezidenta Baracka Obamu: "Môžete zostať u svojho lekára."; "Môžete si ponechať súčasný plán zdravotnej starostlivosti."; "Zákon o cenovo dostupnej zdravotnej starostlivosti ušetrí každej rodine 2 500 dolárov." ).

Inteligentní voliči by mali byť dosť bystrí na to, aby sa tomu vyhli. Zdá sa, že dnešná chamtivosť a závisť sú dôsledkom úpadku amerického charakteru.

Podľa novinára Matthewa Continettiho: "Buržoázne hodnoty poctivosti, spoľahlivosti, pracovitosti, zdržanlivosti, sebakontroly a odložené spotreby, ktoré boli kedysi všetkým, sú už po mnoho desaťročí napádané filozofiou sebavyjadrenia, pôžitkárstva, okamžitého uspokojenia a vyžadovaním nemožného."

SkryťVypnúť reklamu

Navyše, ako ukazuje historik Victor Davis Hanson ohľadom ľudí, ktorí obhajujú obmedzenie slobody prejavu: "Myslím, že to robia pomocou orwellovského jazyka (Pozn. Prekladateľa: Narážka na známe heslo" Vojna je mier. Sloboda je otroctvo. Nevedomosť je sila. "Zo slávneho dystopického románu 1984). Sloboda prejavu je podľa nich verbálnym prejavom nenávisti, pretože by ste mohli byť hrubí k nejakej skupine obyvateľov. Cenzúra sa nazýva varovanie, segregácia je označovaná ako "bezpečný priestor" a skepticizmus voči tomu, že globálne otepľovanie je spôsobené človekom, je druhom kreacionizmus alebo popieranie."

Dnes je zakázané zmieňovať sa o úpadku amerických hodnôt. Akákoľvek takáto zmienka privolá dav "vymáhačov sociálnej spravodlivosti", ktorý zničí každého, kto niečo také povie.

SkryťVypnúť reklamu

Je to ako v orwellovském svete, kde sú údajní "antifašisti" ozajstnými fašistami: nová morálna polícia sa snaží umlčať každého, kto s nimi nesúhlasí - ako tu, tu a tu.

Dôvodom úpadku amerického charakteru sa zdá byť to, že viera v americké hodnoty bola nahradená kultúrnym relativizmom a multikulturalizmom, ktorý tvrdí, že všetky hodnoty, presvedčenia a kultúry sú rovnako dobré a že neamerické hodnoty sú možno ešte lepšie ako tie americké hodnoty.

Pre mnoho ľudí v Amerike sa americké hodnoty zvrhli v chamtivosť, rasizmus a militarizmus - a vyzerá to, že za najlepšie riešenie považujú socializmus, kde je "všetko zadarmo".

Pre tých Američanov, ktorí si neželajú nasledovať smer ZSSR, komunistickej Číny, Kambodže Červených Khmérov, Severnej Kórey, Kuby a Venezuely, existuje alternatíva. Ak sa väčšina ľudí obáva výdavkov v prípade vážnej choroby, prezident Ronald Reagan navrhol len pre tieto prípady vládny asistenčný program a ekonomiku voľného trhu pre zvyšnú lekársku starostlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

Určite by takýto program ekonomicky menej drvil akúkoľvek krajinu a jej daňových poplatníkov a bol udržateľnejší než spútanie krajiny do byrokratického, centrálne riadeného zdravotníckeho systému.

Kdekoľvek bol centrálne riadený zdravotnícky systém vyskúšaný, tam žiaľ poskytoval stále menej ľuďom neustále sa zhoršujúcu zdravotnú starostlivosť s raketovo rastúcimi nákladmi a dlhšou čakacou dobou.

Socialistický klam absolútnej rovnosti ničí prosperitu, demokraciu a slobodu.

Philip Carl Salzman je emeritným profesorom antropológie na McGillovej univerzite, spolupracovníkom Frontier Center for Public Policy, spolupracovníkom Middle East Forum a členom predstavenstva Scholars for Peace in the Middle East. Jeho komentáre, zaoberajúca sa témami verejného záujmu, zverejňujú tieto weby a časopisy: Frontier Centre, Macdonald-Laurier Institute, Gatestone Institute, Middle East Forum, Minding Campus, C2C Journal, Areo Magazine a Dogma Review.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu