SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Súčasný svet liberálov: Už nestačí len nadávať na Putina. Musíte k tomu pridať aj Trumpa a Johnsona...

Boris Johnson očami českých renomovaných komentátorov.

Boris Johnson.Boris Johnson. (Zdroj: TASR/AP)

Nový britský konzervatívny premiér vzbudzuje na liberálnej scéne odpor. Kritikou nešetria nielen európske denníky, ale ani slovenské, či české.

Opačný názor naň sme vám už ponúkli v komentári Mariana Kechlibara Nový pán, nová jazda. Teraz vám prinášame postrehy dvoch renomovaných českých komentátorov.

"Kam vlastne smerujeme?" pýta sa Jiří Weigl z Inštitútu Václava Klausa (IVK) vo svojom postrehu na stránke IVK.

Británia má nového premiéra a český mediálny mainstream sa predháňa v ohováraní, urážkach a posmechu na adresu Borisa Johnsona. Vraj je to klamár, šialenec, chorobne ctižiadostivý a súčasne absolútne nedôveryhodný človek, a to vôbec najhoršie - je to vraj európsky Trump. To všetko preto, že deklaruje odhodlanie uskutočniť konečne brexit, ktorý presadzoval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Zdá sa, že sme v tej našej neochvejnej orientácii na Západ nejako zablúdili. Jeden môj známy mi včera povedal, že dnes správny podporovateľ našej toľkokrát vyhlasovanej a nespochybniteľnej západnej orientácie musí neustále nadávať americkému prezidentovi a britskému premiérovi, že ruský prezident už nestačí," píše Jiří Weigl.

"Je to tak. O takomto úspechu propagandy namierenej proti víťazným Spojencom z druhej svetovej vojny sa Adolfovi Hitlerovi ani nesnívalo. Musel by cítiť zadosťučinenie.

Ale my by sme si mali v tej geopolitike urobiť trochu jasno a nenechať sa tak lacno klamať novými Goebbelsovými nasledovníkmi. To, čo nám predávajú pod názvom Západ, totiž vôbec nie je to, čo si s touto značkou väčšina z nás zo starého zvyku spája," uzatvára Jiří Weigl.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte pozitívnejší bol Alexander Tomský, český emigrant, politológ a publicista, ktorý vyše dvadsať rokov žil vo Veľkej Británii a po nežnej revolúcii sa vrátil. Vo svojom komentári Superhviezda premiér Boris uverejnenom na serveri novinky.cz, nešetril superlatívmi na jeho adresu.

"Boris Johnson patrí nepochybne medzi najinteligentnejších politikov ostrovného kráľovstva a prejavil nevídaný politický talent. Všetky voľby vždy vyhral. V jedenástich rokoch štipendium na najprestížnejšie a akademicky najnáročnejšie gymnázium. V Oxforde sa profesori rozhodovali, či mu dajú jedničku alebo dvojku z klasických štúdií, má sloniu pamäť a zmysel pre detail (naučil sa po grécky a latinsky), ale príliš spoliehal na svoju genialitu a trochu lajdáčil. Bol zvolený prezidentom Oxfordskej únie. Vyhral poslanecké voľby do parlamentu v opozičnom obvode a dvakrát sa ako konzervatívec stal starostom labouristického Londýna," píše Tomský.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho má Johnson charizmu, zmysel pre humor a sebairóniu. V Británii si myslia, že je jediný, kto dokáže nemožné a presadí čistý brexit (obnoví suverenitu kráľovstva) a zachráni konzervatívnu stranu pred istým zánikom.

Británia ťahá za kratší koniec a eurokrati to vedia. Nepočítajú, že by mohla odísť bez zmluvy. Karty však možno obrátiť! Vo svojom prejave naznačil Johnson churchillovské odhodlanie:

"Naše prístavy budú pripravené, aj banky, nemocnice, továrne, rovnako ako naše úžasné farmárstva a budeme predávať ešte viac do celého sveta."

Naozaj odmietnu bruselskí eurokrati vyjednávať, ako stále dookola opakujú? Premiérovi by tak umožnili vyhlásiť predčasné voľby proti diktátorskej Únii a zradnej parlamentnej elite, ktorí neuznávajú demokratické rozhodnutie ľudu, uvažuje Tomský.

SkryťVypnúť reklamu

Elementárne, Watson, stačí sa len trochu poistiť a kúpiť si euroskeptikov medzi robotníkmi "labouristov". Nesľúbil snáď premiér masívne investície do zaostalej severoanglickej infraštruktúry? Vidina prosperity by mohla byť účinná, píše v komentári.

"Stále riskuje prenasledovanie strážcov chmúrnej a puritánskej korektnosti, ktorá už prakticky vyhnala komédiu z verejného priestoru, ale vždy sa chytia do jeho pasce, pretože de facto obhajuje, za čo ho pranierujú, tak ako slávny výrok o nosení absurdnej burky. Do konca októbra sa stane Johnson najslávnejším politikom Západu od čias Thatcherovej a Reagana," prognózuje na záver Alexander Tomský.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu