SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Súčasný svet liberálov: Už nestačí len nadávať na Putina. Musíte k tomu pridať aj Trumpa a Johnsona...

Boris Johnson očami českých renomovaných komentátorov.

Boris Johnson.Boris Johnson. (Zdroj: TASR/AP)

Nový britský konzervatívny premiér vzbudzuje na liberálnej scéne odpor. Kritikou nešetria nielen európske denníky, ale ani slovenské, či české.

Opačný názor naň sme vám už ponúkli v komentári Mariana Kechlibara Nový pán, nová jazda. Teraz vám prinášame postrehy dvoch renomovaných českých komentátorov.

"Kam vlastne smerujeme?" pýta sa Jiří Weigl z Inštitútu Václava Klausa (IVK) vo svojom postrehu na stránke IVK.

Británia má nového premiéra a český mediálny mainstream sa predháňa v ohováraní, urážkach a posmechu na adresu Borisa Johnsona. Vraj je to klamár, šialenec, chorobne ctižiadostivý a súčasne absolútne nedôveryhodný človek, a to vôbec najhoršie - je to vraj európsky Trump. To všetko preto, že deklaruje odhodlanie uskutočniť konečne brexit, ktorý presadzoval.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zdá sa, že sme v tej našej neochvejnej orientácii na Západ nejako zablúdili. Jeden môj známy mi včera povedal, že dnes správny podporovateľ našej toľkokrát vyhlasovanej a nespochybniteľnej západnej orientácie musí neustále nadávať americkému prezidentovi a britskému premiérovi, že ruský prezident už nestačí," píše Jiří Weigl.

"Je to tak. O takomto úspechu propagandy namierenej proti víťazným Spojencom z druhej svetovej vojny sa Adolfovi Hitlerovi ani nesnívalo. Musel by cítiť zadosťučinenie.

Ale my by sme si mali v tej geopolitike urobiť trochu jasno a nenechať sa tak lacno klamať novými Goebbelsovými nasledovníkmi. To, čo nám predávajú pod názvom Západ, totiž vôbec nie je to, čo si s touto značkou väčšina z nás zo starého zvyku spája," uzatvára Jiří Weigl.

Skryť Vypnúť reklamu

Ešte pozitívnejší bol Alexander Tomský, český emigrant, politológ a publicista, ktorý vyše dvadsať rokov žil vo Veľkej Británii a po nežnej revolúcii sa vrátil. Vo svojom komentári Superhviezda premiér Boris uverejnenom na serveri novinky.cz, nešetril superlatívmi na jeho adresu.

"Boris Johnson patrí nepochybne medzi najinteligentnejších politikov ostrovného kráľovstva a prejavil nevídaný politický talent. Všetky voľby vždy vyhral. V jedenástich rokoch štipendium na najprestížnejšie a akademicky najnáročnejšie gymnázium. V Oxforde sa profesori rozhodovali, či mu dajú jedničku alebo dvojku z klasických štúdií, má sloniu pamäť a zmysel pre detail (naučil sa po grécky a latinsky), ale príliš spoliehal na svoju genialitu a trochu lajdáčil. Bol zvolený prezidentom Oxfordskej únie. Vyhral poslanecké voľby do parlamentu v opozičnom obvode a dvakrát sa ako konzervatívec stal starostom labouristického Londýna," píše Tomský.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho má Johnson charizmu, zmysel pre humor a sebairóniu. V Británii si myslia, že je jediný, kto dokáže nemožné a presadí čistý brexit (obnoví suverenitu kráľovstva) a zachráni konzervatívnu stranu pred istým zánikom.

Británia ťahá za kratší koniec a eurokrati to vedia. Nepočítajú, že by mohla odísť bez zmluvy. Karty však možno obrátiť! Vo svojom prejave naznačil Johnson churchillovské odhodlanie:

"Naše prístavy budú pripravené, aj banky, nemocnice, továrne, rovnako ako naše úžasné farmárstva a budeme predávať ešte viac do celého sveta."

Naozaj odmietnu bruselskí eurokrati vyjednávať, ako stále dookola opakujú? Premiérovi by tak umožnili vyhlásiť predčasné voľby proti diktátorskej Únii a zradnej parlamentnej elite, ktorí neuznávajú demokratické rozhodnutie ľudu, uvažuje Tomský.

Skryť Vypnúť reklamu

Elementárne, Watson, stačí sa len trochu poistiť a kúpiť si euroskeptikov medzi robotníkmi "labouristov". Nesľúbil snáď premiér masívne investície do zaostalej severoanglickej infraštruktúry? Vidina prosperity by mohla byť účinná, píše v komentári.

"Stále riskuje prenasledovanie strážcov chmúrnej a puritánskej korektnosti, ktorá už prakticky vyhnala komédiu z verejného priestoru, ale vždy sa chytia do jeho pasce, pretože de facto obhajuje, za čo ho pranierujú, tak ako slávny výrok o nosení absurdnej burky. Do konca októbra sa stane Johnson najslávnejším politikom Západu od čias Thatcherovej a Reagana," prognózuje na záver Alexander Tomský.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 19 h
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu