SME
Štvrtok, 22. apríl, 2021 | Meniny má SlavomírKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Súčasný svet liberálov: Už nestačí len nadávať na Putina. Musíte k tomu pridať aj Trumpa a Johnsona...

Boris Johnson očami českých renomovaných komentátorov.

Boris Johnson.Boris Johnson. (Zdroj: TASR/AP)

Nový britský konzervatívny premiér vzbudzuje na liberálnej scéne odpor. Kritikou nešetria nielen európske denníky, ale ani slovenské, či české.

Opačný názor naň sme vám už ponúkli v komentári Mariana Kechlibara Nový pán, nová jazda. Teraz vám prinášame postrehy dvoch renomovaných českých komentátorov.

"Kam vlastne smerujeme?" pýta sa Jiří Weigl z Inštitútu Václava Klausa (IVK) vo svojom postrehu na stránke IVK.

Británia má nového premiéra a český mediálny mainstream sa predháňa v ohováraní, urážkach a posmechu na adresu Borisa Johnsona. Vraj je to klamár, šialenec, chorobne ctižiadostivý a súčasne absolútne nedôveryhodný človek, a to vôbec najhoršie - je to vraj európsky Trump. To všetko preto, že deklaruje odhodlanie uskutočniť konečne brexit, ktorý presadzoval.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zdá sa, že sme v tej našej neochvejnej orientácii na Západ nejako zablúdili. Jeden môj známy mi včera povedal, že dnes správny podporovateľ našej toľkokrát vyhlasovanej a nespochybniteľnej západnej orientácie musí neustále nadávať americkému prezidentovi a britskému premiérovi, že ruský prezident už nestačí," píše Jiří Weigl.

"Je to tak. O takomto úspechu propagandy namierenej proti víťazným Spojencom z druhej svetovej vojny sa Adolfovi Hitlerovi ani nesnívalo. Musel by cítiť zadosťučinenie.

Ale my by sme si mali v tej geopolitike urobiť trochu jasno a nenechať sa tak lacno klamať novými Goebbelsovými nasledovníkmi. To, čo nám predávajú pod názvom Západ, totiž vôbec nie je to, čo si s touto značkou väčšina z nás zo starého zvyku spája," uzatvára Jiří Weigl.

Skryť Vypnúť reklamu

Ešte pozitívnejší bol Alexander Tomský, český emigrant, politológ a publicista, ktorý vyše dvadsať rokov žil vo Veľkej Británii a po nežnej revolúcii sa vrátil. Vo svojom komentári Superhviezda premiér Boris uverejnenom na serveri novinky.cz, nešetril superlatívmi na jeho adresu.

"Boris Johnson patrí nepochybne medzi najinteligentnejších politikov ostrovného kráľovstva a prejavil nevídaný politický talent. Všetky voľby vždy vyhral. V jedenástich rokoch štipendium na najprestížnejšie a akademicky najnáročnejšie gymnázium. V Oxforde sa profesori rozhodovali, či mu dajú jedničku alebo dvojku z klasických štúdií, má sloniu pamäť a zmysel pre detail (naučil sa po grécky a latinsky), ale príliš spoliehal na svoju genialitu a trochu lajdáčil. Bol zvolený prezidentom Oxfordskej únie. Vyhral poslanecké voľby do parlamentu v opozičnom obvode a dvakrát sa ako konzervatívec stal starostom labouristického Londýna," píše Tomský.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho má Johnson charizmu, zmysel pre humor a sebairóniu. V Británii si myslia, že je jediný, kto dokáže nemožné a presadí čistý brexit (obnoví suverenitu kráľovstva) a zachráni konzervatívnu stranu pred istým zánikom.

Británia ťahá za kratší koniec a eurokrati to vedia. Nepočítajú, že by mohla odísť bez zmluvy. Karty však možno obrátiť! Vo svojom prejave naznačil Johnson churchillovské odhodlanie:

"Naše prístavy budú pripravené, aj banky, nemocnice, továrne, rovnako ako naše úžasné farmárstva a budeme predávať ešte viac do celého sveta."

Naozaj odmietnu bruselskí eurokrati vyjednávať, ako stále dookola opakujú? Premiérovi by tak umožnili vyhlásiť predčasné voľby proti diktátorskej Únii a zradnej parlamentnej elite, ktorí neuznávajú demokratické rozhodnutie ľudu, uvažuje Tomský.

Skryť Vypnúť reklamu

Elementárne, Watson, stačí sa len trochu poistiť a kúpiť si euroskeptikov medzi robotníkmi "labouristov". Nesľúbil snáď premiér masívne investície do zaostalej severoanglickej infraštruktúry? Vidina prosperity by mohla byť účinná, píše v komentári.

"Stále riskuje prenasledovanie strážcov chmúrnej a puritánskej korektnosti, ktorá už prakticky vyhnala komédiu z verejného priestoru, ale vždy sa chytia do jeho pasce, pretože de facto obhajuje, za čo ho pranierujú, tak ako slávny výrok o nosení absurdnej burky. Do konca októbra sa stane Johnson najslávnejším politikom Západu od čias Thatcherovej a Reagana," prognózuje na záver Alexander Tomský.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Eduard Heger oznamuje uvoľnenie opatrení.

Otvoriť tiež môžu fitnes centrá, presnejšie parametre budú upravené vo vyhláške hlavného hygienika.

7 h
Červené námestie v Moskve polícia uzavrela.

Moskovské hlavné námestie neďaleko Kremľa uzavreli a v centre mesta rozmiestnili desiatky policajných vozidiel.

9 h
Ilustračné foto.

Minister obrany chce veriť tomu, že Ruská federácia vojensky nenapadne Ukrajinu.

14 h
Juventus Turín - Inter Miláno.

Bublina s názvom Európska superliga spľasla za necelé štyri dni.

15 h