SME
Streda, 7. december, 2022 | Meniny má Ambróz

Fico chce automatické zvyšovanie minimálnej mzdy. Návrh zákona pošle koaličným partnerom

Podľa návrhu novely zákona o minimálnej mzde, ktorý chce presadiť strana Smer, by najnižšie hrubé zárobky na Slovensku tvorili 60 % z priemernej mzdy na Slovensku.

Robert FcoRobert Fco (Zdroj: Peter Valovič)

BRATISLAVA - Predseda strany Smer-SD Robert Fico informoval, že v stredu pošle predsedovi SNS Andrejovi Dankovi a šéfovi strany Most-Híd Bélovi Bugárovi návrh novely zákona o minimálnej mzde, podľa ktorého by najnižšie hrubé zárobky na Slovensku tvorili 60 % z priemernej mzdy na Slovensku.

"Privítal by som, keby to bolo už od 1. januára 2020," povedal Fico na stredajšej tlačovej besede.

Ako uviedol, druhou možnosťou je zavedenie automatického zvyšovania minimálnej mzdy od 1. januára 2021. Ak by sa podľa neho novela zákona uplatňovala už od začiatku budúceho roka, minimálna mzda by v roku 2020 dosiahla 603 eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Vzorec je najlepšie riešenie," tvrdí šéf Smeru.

Vzorec by podľa neho stanovoval len najnižšie možné zvýšenie minimálnej mzdy, pričom zamestnávatelia a odborári by sa mohli dohodnúť aj na vyššej sume minimálnych hrubých zárobkov.

"Sme presvedčení, že sú splnené všetky predpoklady na to, aby už v roku 2020 mohla byť minimálna mzda 600 eur," povedal Fico.

Považoval by za "veľké víťazstvo", ak by sa podarilo vzorec na výpočet minimálnej mzdy v sume 60 % priemernej mzdy zaviesť už od 1. januára 2020.

"Nechcem však tlačiť na pílu, rozumiem argumentom zamestnávateľov aj odborárov," povedal.

Upozornil na to, že v Slovinsku minimálna mzda dosahuje okolo 800 eur. Podľa šéfa Smeru minimálnu mzdu na Slovensku poberá asi 130 tisíc zamestnancov. O tom, aby minimálne hrubé zárobky dosahovali 60 % z priemernej mzdy v krajine, podľa Fica hovorí aj Európska sociálna charta.

SkryťVypnúť reklamu

Most-Híd chce diskutovať o nastavení vzorca

Strana Most-Híd určovanie výšky minimálnej mzdy na Slovensku podľa zákonom stanoveného vzorca podporuje, diskutovať však chce o jeho nastavení.

"Úvahu o zákonnom zakotvení výpočtu vzorca na určenie výšky minimálnej mzdy opodstatňujú aj neúspešné rokovania so sociálnymi partnermi, aj iniciatíva na úrovni EÚ," povedala hovorkyňa strany Klára Debnár.

Chýbajúci mechanizmus na výpočet minimálnej mzdy podľa nej sťažuje rokovania so zamestnávateľmi a odborármi a poskytuje priestor aj na politikárčenie.

"Samotnú iniciatívu preto podporujeme, túto otázku sme pred časom otvorili aj v strane Most-Híd, o konkrétnom znení návrhu musíme diskutovať aj na úrovni koalície," tvrdí.

Samotný vzorec by mal byť podľa hovorkyne strany Most-Híd naviazaný na aktuálne ekonomické a sociálne ukazovatele, pričom zákonom stanovená výška by nemala nadmerne zaťažiť zamestnávateľov, hlavne stredných a malých podnikateľov.

SkryťVypnúť reklamu

"Za rovnako dôležité považujeme aj prijatie zákona o zvýšení nezdaniteľnej časti základu dane z dielne Mosta-Híd, ktorý príjmy zvýši všetkým zamestnancom, nielen tým, ktorí pracujú za minimálnu mzdu," dodala.

Nezdaniteľná časť základu dane by sa mala podľa tohto návrhu od začiatku budúceho roka zvýšiť zo súčasného 19,2-násobku na 21-násobok životného minima.

Fyzické osoby by si tak za rok 2020 mohli zo základu dane odpočítať sumu 4 414,20 eura, kým v tomto roku je ročná výška nezdaniteľného minima na úrovni 3 937,34 eura. Daň z príjmov by tak pracujúcim klesla o 90 eur ročne.

Ministerstvo navrhuje 580 eur

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR navrhuje minimálnu mzdu pre rok 2020 vo výške 580 eur. V hodinovom vyjadrení pôjde o sumu 3,333 eura. Podľa ministerstva ide o kompromisné riešenie, keďže Konfederácia odborových zväzov SR požadovala zvýšenie na 635 eur a zástupcovia zamestnávateľov na 552,20 eura mesačne. Informovalo o tom v stredu ministerstvo v tlačovej správe.

„Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter zaslal tripartitným sociálnym partnerom návrh ministerstva na úpravu sumy mesačnej minimálnej mzdy na rok 2020. Urobil tak po tom, čo sa sociálni partneri na jej výške nedohodli. Návrh prerokujú 19. augusta 2019 na zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady SR,“ spresnil rezort.

Pri určovaní sumy minimálnej mzdy bolo pre ministerstvo rozhodujúce, aby zabezpečilo zamestnancovi a jeho rodine dôstojnú životnú úroveň. Výška čistej minimálnej mzdy by v súlade s Európskou sociálnou chartou mala dosahovať aspoň 60 % z čistej priemernej mesačnej mzdy, najmenej však 50 %. V súčasnosti je tento podiel na úrovni 52,44 %.

"Prihliadali sme aj na makroekonomické ukazovatele, osobitne na nízku mieru nezamestnanosti a pretrvávajúci nedostatok pracovnej sily v niektorých profesiách. Navrhovaná suma minimálnej mzdy zároveň reaguje na už dohodnutý trend rastu taríf zamestnancov v štátnej službe a pri výkone práce vo verejnom záujme,“ uvádza ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

Minimálna mesačná mzda na Slovensku sa od začiatku tohto roka zvýšila zo 480 eur na 520 eur. Najnižší hrubý zárobok za každú odpracovanú hodinu tak stúpol na 2,989 eura z pôvodných 2,759 eura. Čistý príjem zamestnanca pracujúceho za minimálnu mzdu tak oproti vlaňajšku išiel nahor o 27,17 eura na 430,35 eura.

SkryťVypnúť reklamu

Zvýšené mzdové náklady zamestnávateľov môžu spôsobiť prepúšťanie ľudí

Asociácia priemyselných zväzov považuje návrh ministerstva práce na zvýšenie minimálnej mzdy na 580 eur za neprimeraný. Upozorňuje na zhoršené prognózy vývoja ekonomiky.

"Prognózy jasne naznačujú očakávané zhoršenie ekonomického vývoja. Zvýšené mzdové náklady zamestnávateľov môžu znížiť objem výroby vo fabrikách a spôsobiť prepúšťanie ľudí," upozorňuje APZ.

Asociácia tiež uviedla, že v priemysle ľudia za minimálnu mzdu síce nepracujú, z jej výšky sa však odvíja výška príplatkov za prácu. Napríklad za prácu v noci, cez víkend a počas sviatkov. "Chýbal tu akýkoľvek náznak zdravého sociálneho dialógu," tvrdí APZ.

Zvýšenie minimálnej mzdy zároveň ľudia podľa asociácie vo svojich peňaženkách až tak nepocítia.

SkryťVypnúť reklamu

"Zo zvýšenia minimálnej mzdy profituje najmä štátny rozpočet. To, čo by skutočne pocítili, je zavedenie 100 % daňovej odpočítateľnej položky až na úroveň minimálnej mzdy. To je riešenie, ktoré dlhodobo presadzujeme," dodala APZ.

Súvisiaci článok Dohodu Smeru s odbormi o radikálnom zvýšení minimálnej mzdy ostro kritizuje SaS - www.konzervativnyweb.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu